ЕК размаха пръст на България

Какво става

ЕК размаха пръст на България | StandartNews.com

Европейската комисия съобщи днес, че изпраща до България писма по четири наказателни процедури. Комисията отбелязва, че очаква от нашата страна отговор до два месеца, като в противен случай процедурите ще продължат.

Търговия с емисии

България, както и Белгия, Чехия, Германия, Естония, Ирландия, Гърция, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Унгария, Малта, Нидерландия, Австрия, Полша, Португалия, Румъния, Словения, Словакия, Финландия и Швеция не са съобщили за пълното въвеждане в националното законодателство на промените в европейските правила за търговията с емисии. Крайният срок е изтекъл на 31 декември 2023 г., отбелязва комисията. Промените в правилата на ЕС за системата за търговия с емисии, приложими и при въздухоплаването, влязоха в сила през май миналата година. Измененията засягат също превозите по море и прилагат ценообразуване на въглеродните емисии в нови икономически области с установяване на отделна нова система за търговия с емисии за сгради, пътни превози и горива. Новите правила създават фонд със средствата от търговията с емисии, с който се осигурява справедлив енергиен преход, се посочва в съобщението.

Законна икономическа миграция

Европейските правила за т. нар. Синята карта определят условията за влизане и пребиваване на висококвалифицирани чужденци, които идват да живеят и работят в ЕС. Тези правила включват по-гъвкави условия за прием, разширени права и възможност за по-лесно придвижване и работа между държавите от ЕС.

България, Белгия, Естония, Испания, Франция, Хърватия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Полша, Румъния, Словения, Словакия, Финландия и Швеция не са съобщили на ЕК за въведените национални мерки за прилагане на правилата на ЕС до крайния срок - 18 ноември миналата година.

Автомобилни застраховки

Новите европейски правала за автомобилното застраховане целят подобряване на защитата на жертвите на пътни произшествия в ЕС. Улесняват се проверките за задължителната застраховка и се създават възможности за обезщетение на жертвите при неплатежоспособност на отговорния застраховател.

Държавите от ЕС трябваше да въведат съответните законодателни промени до 23 декември 2023 г., но България, Белгия, Чехия, Германия, Естония, Гърция, Испания, Люксембург, Латвия, Унгария, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Словения, Словакия и Финландия не са съобщили за предприемането на необходимите действия.

Потребителски кредити

Правилата на ЕС за кредитополучателите и изкупвачите на кредити предвиждат възможност за търговия с необслужвани кредити през граница и допълнителна защитата на потребителите. Според промените прехвърлянето на правата на кредитора не променя първоначално договорното задължение между страните и така потребителите могат да предявят искане за защита от първоначалния кредитор.

Въвеждат се възможности за рефинансиране на получения кредит, отлагане на плащането на вноските по дълга, промяна на лихвения процент или частично опрощаване, както и изисквания за повишаване на прозрачността в отношенията с кредитора. Държавите в ЕС трябваше да въведат промените в националното законодателство до 29 декември миналата година.

България, Белгия, Чехия, Естония, Испания, Франция, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Унгария, Малта, Нидерландия, Австрия, Полша, Португалия, Румъния, Словения, Словакия и Финландия не са съобщили на комисията, че са изпълнили изцяло това изискване, се уточнява в съобщението, пише БТА.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
4 Коментара
Отвратен
преди 3 месеца

ЕС е фашистка кочина !

Откажи
Ртъъ
преди 3 месеца

ПЪЛЕН НЕ НОРМАЛЕН БОКЛУК!!! НИКАКВИ ПРАВА НИЩО!

Откажи