Байдън и Си: Доверявам се, но проверявам

Вашингтон определи Китай като най-сериозното дългосрочно стратегическо предизвикателство

Байдън и Си: Доверявам се, но проверявам | StandartNews.com

Срещата на двамата президенти - един урок по комуникация

Президентът на САЩ Джо Байдън и китайският му колега Си Цзипин се срещнаха в сряда в Сан Франциско и се споразумяха да възобновят военната комуникация, което да помогне за намаляване на напрежението между двете държави. Отношенията между САЩ и Китай отдавна са много напрегнати заради американските икономически санкции срещу Пекин и опасенията на Запада, че китайската армия може да нахлуе в Тайван.

  • Резултатите от важната среща

Споразумението има за цел да възстанови ключови военни канали, повече от година след като Пекин ги прекъсна, разгневен от посещението на тогавашната председателка на Камарата на представителите Нанси Пелоси в Тайван през август 2022 г.

Байдън и Си се договориха също така да засилят сътрудничеството в областта на борбата с наркотиците за облекчаване на кризата с фентанила в САЩ.

Макар и скромни по мащаб, двете споразумения са рядък знак за сътрудничество между двете най-влиятелни държави в света, които са на различни позиции по отношение на търговията, кибернетичната и морската сигурност, правата на човека и редица други наболели въпроси, коментират анализатори, цитирани от в. "Вашингтон пост".

Лидерите на САЩ и Китай се договориха също така да подновят преговорите за климата след дългогодишна пауза и да се справят с потока на химически прекурсори от Китай, които се използват за производството фентанил.

И двамата лидери изглеждаха решени да намалят напрежението в отношенията си, тъй като се борят с вътрешни и глобални предизвикателства. След срещата Си нарече американско-китайските връзки най-важните двустранни отношения в света, цитиран от агенция Синхуа, като добави, че двете страни трябва да дадат пример за сътрудничество между световните сили. На свой ред Байдън отбеляза, че двамата със Си се познават от повече от десетилетие, още от времето, когато и двамата са били вицепрезиденти, като заяви, че двамата знаят как да работят заедно.

  • Недоверието остава

В отношенията между лидерите обаче все още личаха признаци на недоверие. На въпроса дали има доверие на Си, Байдън отговори: "Доверявам се, но проверявам, както гласи една стара поговорка".

Въпреки многобройните спорни моменти и Байдън, и Си имат основание да се опитат да размразят отношенията. Байдън отдавна се опасява, че една грешна стъпка може да доведе до ескалация, която никоя от страните не желае, а американски официални лица подчертават необходимостта двете страни да имат отворена линия за комуникация, за да се предпазят от подобна вероятност, коментира "Вашингтон пост".

Администрацията на Байдън определи Китай като най-сериозното дългосрочно стратегическо предизвикателство пред САЩ и даде приоритет на изграждането на отношения с държавите от Азиатско-тихоокеанския регион, за да създаде защитна стена срещу Пекин. Китай следи внимателно засилените партньорства на САЩ с държави като Япония, Австралия, Индия и Виетнам и се чувства застрашен от тях, твърдят американски служители.

  • Мирна среща в маслинова горичка

Байдън подчерта високия залог на срещата, която се проведе в заобиколено от маслинова горичка имение в предградие на Сан Франциско, като заяви, че "светът" следи изхода й. Отношенията между Вашингтон и Пекин ще бъдат определящи в продължение на десетилетия, но те силно се влошиха на фона на нарастващата заплаха от военен конфликт между двете най-големи икономики в света, заради което те се намират в най-ниската си точка от половин век насам, отбелязва "Политико".

Но зад повърхността на любезността, демонстрирана на срещата от двамата лидери, прозираха и дълбоки разногласия по ключови двустранни въпроси. Си поиска от САЩ да "спрат да въоръжават Тайван", съобщи Синхуа. Той също така заяви, че "обединението" на самоуправляващия се остров с Китай е "неизбежно". Байдън заяви, че американската политика по отношение на Тайван не се е променила.

Байдън приветства напредъка след разговорите си със Си Цзинпин, но Тайван все още остава спорна тема между двете страни, пише в. "Гардиън".

Според китайското външно министерство резултатите от срещата са противоречиви, а Си е заел твърда позиция по отношение на Тайван.

След повече от четири часа разговори в имението "Филоли" край Сан Франциско срещата не е сближила САЩ и Китай по въпроса за съдбата на Тайван, като Си е заявил на Байдън, че това е "най-големият и потенциално опасен въпрос в отношенията между САЩ и Китай".

Си каза, че е видял доклади и оценки в САЩ, според които Китай планира да предприеме военни действия срещу Тайван до определена година, и изрази раздразнението си от тези доклади, като отбеляза, че няма такива планове и че никой в китайското правителство не е говорил с него за подобно нещо.

САЩ и Китай се споразумяха да си сътрудничат в борбата с наркотрафика и да открият нови пътнически полети между двете страни, пише в заглавие в. "Файненшъл таймс". Си Цзинпин каза, че двете страни са се споразумели за създаване на китайско-американска работна група за сътрудничество в борбата с наркотиците.

През последните три години напрежението между САЩ и Китай ескалира по редица въпроси. Вашингтон е все по-обезпокоен от военната активност на Китай около Тайван, за бързото разширяване на ядрения арсенал на Пекин за политиката му към уйгурите в Синдзян.

Китай изрази възражения относно контрола върху износа на САЩ и други мерки, предназначени да ограничат достъпа му до съвременни американски технологии, като например чипове за квантови изчисления и изкуствен интелект, които имат и военно приложение.

Преди срещата американски служители отбелязаха, че макар да се очаква подписването на споразумения, истинската ? цел е да се поддържат отворени каналите за комуникация, за да се предотвратят погрешни преценки и да се избегне конфликт.

  • Си Цзинпин и дипломацията на пандите

Президентът на Китай Си Цзинпин беше положително настроен и заяви след срещата, че веднъж отворена вратата на китайско-американските отношения няма да бъде никога затворена. В изказване по време на вечеря с бизнесмени Си обяви, че отношенията между двете най-големите икономики в света ще продължат да се развиват.

Си също така увери, че Китай няма да води война срещу никоя страна. "Каквато и степен на развитие ние бихме могли да достигнем, ние няма да търсим никога хегемонията или експанзията и няма никога да налагаме нашата воля на другите", подчерта Си. "Китай не се стреми към сфери на влияние и няма да поведе нито гореща, нито студена война срещу която и да е страна в света", добави Си пред бизнесмените.

Той също така заяви, че Китай е готов да бъде партньор и приятел на САЩ и подчерта, че има много възможности за двустранно сътрудничество.

На срещата с бизнесмените китайският лидер намекна и, че страната му ще изпрати нови панди в САЩ. Той нарече пандите "пратеници на приятелството между китайския и американския народ". "Готови сме да продължим нашето сътрудничество със САЩ относно опазването на пандите като вид ", подчерта Си.

Черно-белите мечоци от дълго време са символ на американо-китайското приятелство. Пекин подари за първи път две панди на Националната зоологическа градина във Вашингтон през 1972 г.  преди нормализирането на двустранните връзки. После Пекин даде под наем на други американски зоологически градини още панди, като накрая се стигна и до двустранна програма за опазване за пандите. Три от гигантските панди от Националния зоопарк в САЩ  - Мей Сян, Тян Тян и тяхното отроче Сяо Ци Цзи  - преди дни обаче отпътуваха за Китай. След тяхното отпътуване в САЩ останаха четири панди, които се намират сега в зоопарка в Атланта.

На срещата с бизнесмени Си заяви, че хората в щата Калифорния искали да имат отново панди в зоопарка в Сан Диего.

Когато двустранните отношения между Китай и САЩ се влошиха през последните години, китайската общественост започна да иска пандите да бъдат върнати от американските зоологически градини в родния им Китай. В китайски социални медии се появиха недоказани твърдения за лошо отношение към пандите в американските зоопаркове.

Споразумението между Националния зоопарк във Вашингтон и Китайската асоциация за опазване на дивата природа изтича през декември и досега преговорите за подновяването му не дадоха резултат.

Зоопаркът в Сан Диего върна на Китай пандите през 2019 г., а по-рано през настоящата година последната панда в зоопарка в Мемфис, щата Тенеси, също се прибра в родината си.

  • Джо Байдън и изпуснатите реплики

Американският президент Джо Байдън поразвали добрия тон, постигнат по време на срещата, като след събитието нарече китайския президент Си Цзинпин "диктатор". "Той е диктатор в смисъл, че управлява държава, която е комунистическа и е с форма на управление напълно различна от нашата", каза Байдън на пресконференция след срещата.

Байдън нарече Си "диктатор" и през юни, след като САЩ свалиха предполагаем китайски шпионски балон няколко месеца по-рано. Говорител на китайското външно министерство нарече тогава изказването на Байдън "абсурдно и безотговорно".

Китайското външно министерство реагира остро и на сегашния коментар на Байдън за Си Цзинпин, наричайки го изключително погрешна и безотговорна политическа манипулация. "Винаги ще има злонамерени хора, които да се опитат да вбият клин в китайско-американските отношения, но няма да успеят", каза на пресконференция говорителката на министерството Мао Нин.

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай