Тихомир Иванов пети във финала на Евро 2016

Тихомир Иванов пети във финала на Евро 2016 | StandartNews.com

Българското представяне на 23-ото европейско първенство по лека атлетика в Амстердам завърши с пето място във финала на скок височина на Тихомир Иванов. 21-годишният плевенчанин започна с успешни опити още от първия път на 219 и 224 см. На 229 обаче не успя и така остана пети. Това е най-доброто му представяне на европейско, след седмото място преди 2 г на шампионата в Цюрих.

Шампион на Евро 2016 стана Джанмарко Тамбери (Ит) с 232 см.

"Това пето място означава, че ми липсват състезания и то на големи височини, коментира след състезанието Иванов.
По време на финала на скок височина мина и битката за медалите в щафетата на 4 х 100 м при дамите, където Холандия начело с Дафне Схипърс спечели златото с национален рекорд от 42,04 сек. За Дафне това бе второ злато от Евро 2016, след това в петък на 100 м. При мъжете на 4 х 100 м първи са Великобритания с 38,17 сек. Българинът с португалски паспорт Цанко Арнаудов донесе на Португалия бронз в тласкането на гюле с 20,59 м. Титлата е за Давид Щорл (Гер) с 21,31 м, най-добро постижение в Европа за сезона. В последната дисциплина 4 х 400 м, мъже титлата спечели квартетът на с . При дамите първи на тази дистанция са Великобритания с 3:25,05 мин, което е №1 в света за сезона.

За българските атлети това бе най-успешното представяна на първенство на открито на Стария континент в последните 10 г. в Амстердам Ивет Лалова-Колио спечели сребърни медали на 100 и 200 м, а Мирела Демирева завърши втора в скока на височина. Атлетите ни имат още едно четвърто, две пети и едно седмо място.

Шампионатът бе закрит с предаването на флага от настоящия домакин Амстердам на следващия Берлин 2017.