Сейнт Луис спечели първа купа Стенли

Блус спечелиха серията срещу Бостън с 4:3

Сейнт Луис спечели първа купа Стенли | StandartNews.com

Хокеистите на Сейнт Луис Блус пренаписаха историята в НХЛ на САЩ и Канада. Отборът спечели днес първата си Купа Стенли, след като взе серията срещу сочения предварително за фаворит тим на Бостън Брюинс с 4:3 успеха.

Трофеят дойде в залата на Брюинс, където Блус надделяха с 4:1 в седмия двубой. Победителите в НХЛ влязоха в плейофите едва като 5-и в Западната конференция, но в драматични развръзки срещу Уинипег Джетс (4:2 успеха), Далас Старс (4:3 успеха) и Сан Хосе Шаркс (4:2 успеха), те се добраха до спора за титлата и след феноменалните общо 26 плейофни битки взеха отличието за първи път в историята си.

Райън О'Райли отново беше големият герой за Сейнт Луис, след като се разписа в четвърти пореден мач във финалната серия. Това досега беше правил само най-великият хокеист в историята Уейн Грецки. А с попадението си О'Райли откри резултата в 16:47 минута от първата третина.

Точно преди края ѝ Алекс Пиетранджело удвои преднината на Блус и даде сериозен импулс на тима си в решителната битка. Втората третина мина без попадения, преди да дойде развръзката в последната част. Без попадения беше и първата половина от нея.

Но Брейдън Шен 11:25 минути след началото ѝ направи 3:0 и на практика уби интригата. Зак Санфорд направи резултата 4:0 15:22 минути след началото на третата част, а асистенцията беше на О'Райли. Мат Гръзелчик отбеляза все пак почетно попадение за Бостън две минути преди края, но то едва ли топли много съотборниците му.

Така Сейнт Луис триумфира за първи път с Купа Стенли, докато за Бостън остава надеждата отново да вдигне трофея догодина, след като за последно го направи през 2011 г.