Понеделник,

Пиронкова победи голяма шампионка

От: Пламен Вълков -

Голяма победа на Откритото първенство на САЩ по тенис постигна Цвети Пиронкова. Завърналата се в спорта след пауза от 3-години пловдивчанка срази със 7:5, 6:3 двукратната победителка в турнири от Големия шлем Гарбине Мугуруса (Исп).

Мачът започна по възможно най-лошия начин за Пиронкова, а именно с пробив за Мугуруса, която е поставена под №10. Испанката затвърди лесно за 0:2 на 15, а в първите минути на корта беше в стихията си. При 2:4 Мугуруса стигна до три поредни точки за пробив. Цвети обаче показа невероятен характер и успя да спечели сервис гейма си намали до 3:4. Двете си размениха по гейм и резултата стана 4:5. Пиронкова като че ли се отпусна, влезе в двубоя и играеше все по-добре и все по-добре. Българката успя да върне пробива при 5:5 при втората си възможност! Цвети лесно спечели гейма си за 6:5, а Мугуруса сякаш изпадна в криза. Пловдивчанката реализира нов пробив при третата си възможност за 7:5 и спечели първата част. Това вбеси Мугуруса и тя счупи ракетата си на две. Във втория сет и двете тенисистки печелиха лесно сервис геймовете си. Първият по-интересен момент бе в четвъртия гейм на сета, когато Пиронкова пропусна пет точки за пробив и Мугуруса изравни геймовете при 2:2. Малко след това Цвети проби за 5:3 след двойна грешка на испанката, а това беше достатъчно за българката да затвори мача в следващия гейм с ас. Така в следващия кръг Цвети ще срещне Дона Векич. Достигането до третия кръг осигури на Цвети чек за 163 000 долара.