Нов световен рекорд за САЩ на световното в Доха

Алесън Феликс спечели 12-о злато от мондиал по лека атлетика

Нов световен рекорд за САЩ на световното в Доха | StandartNews.com

Американката Алисън Филикс спечели тази вечер 12-ата си титла от световно първенство по лека атлетика, като този път я гарнира с рекорд на планетата в Доха. Тя завоюва златния си медал със смесената щафета на САЩ 4 х 400 м заедно с Уилбърт Лондън, Къртни Около и Майкъл Чери. Американците финишираха за 3:09.34 мин и така подобриха световния рекорд от 3:12.42 мин, който поставиха в сериите вчера. Първите пет в днешния финал слязоха под постижението №1 от вчера – Ямайка – 3:11.78 мин, Бахрейн – 3:1182 мин, Великобритания – 3:12.27 мин и Полша – 3:12.33 мин.

Титлата е първа в историята на 4 х 400 м за смесени щафети. За Филикс, която стана майка само преди десет месеца, това е 17-и медал от шампионати на планетата . Тя има 12 златни, три сребъни и два бронзови отличия и е отдавна най-декорираната атлетка. Мерилин Оти е с 14 медала, а Вероника Камбъл-Браун – с 11. При мъжете №1 е Юсейн Болт с 14, 11 от които златни.