Максим Креси препъна Гридор Димитров в Мелбърн. Гришо не успя да се класира на финала на турнира от сериите АТР 250 след драматично поражение в оспорван дуел с 5:7, 6:7(9) срещу типичния сервис-бот от САЩ Максим Креси.
Гришо имаше възможността за първи път от Ротердам 2018 година да стигне финал, но не можа да се справи с машината за сервиси Креси, когото наричат същински бомбардировач от начален удар. Дори вторите си сервиси Креси изпълняваше със средно над 190 км/ч .
Кой е Максим Креси?
Преди няколко дни той направи първата голяма сензация в мъжкия тур за 2022 г. Световният №112 изоставаше със сет срещу първата ракета на САЩ Райли Опелка на осминафинала на турнира в Мелбърн, но успя да обърне развоя на мача и да надделее. След победа победи и Жауме Мунар
Травма прави от Краси машина за сервиси. На 14-годишна възраст лакътят му започва да прави проблеми. Решаващ е турнир за юноши. „Изпитвах болки, но вместо да се оттегля, реших да започна да играя „сервис-воле“ с надеждата да победя въпреки травмата. Това беше първият път, в който пласирах толкова много волета в един мач, и наистина ми хареса. Затова реших да се придържам към този тактически план до края на кариерата си“ – сподели американецът пред сайта на ATP, цитиран от tenniskafe.com.
Креси играе на колежанско ниво в калифорнийския университет UCLA, а тогавашният му треньор Били Мартин в момента е сред най-големите му фенове. „След напускането на UCLA Максим непрестанно показва, че не спира да съзрява. Той винаги е разчитал много на физиката си и поддържаше отлична кондиция, така че сега изобщо не се изненадвам от това, че не показва почти никакви признаци на умора дори при дългите мачове срещу някои от най-добрите в света. Психологическата му устойчивост обаче е не по-малка. Наистина се гордея с него“.
Подобна оценка от страна на един от най-уважаваните треньори в САЩ звучи невероятно за човек, който дори не е успял да пробие в отбора по тенис през първата си година в колежа. През сезон 2015/2016 Креси изиграва само един мач за UCLA.
„Знам, че това го вбеси до краен предел, но в същото време се отнесох справедливо към останалите играчи и това означаваше, че Макс не бе сред водещите фигури в състава. Самият той обаче ми каза, че това изобщо не го е обезверило, а напротив – мотивирало го е да работи още по-упорито, за да стане №1 в колежа“ – разказва още Мартин.
Именно тази решимост е помагала на Креси през целия му живот, който е доста интересен. Роден е в Париж и като тийнейджър тренира в националната академия на Франция, но впоследствие е изключен и се мести в САЩ, като причината е, че специалистите от френската федерация са искали от него да изостави завинаги тактиката „сервис-воле“ и да играе предимно с мощен форхенд от основната линия.
Креси демонстрира тази решимост и амбиция във всички аспекти от живота си. „Макс е може би един от петте най-добри студенти, които съм имал. Не говоря само за тенис. Когато не тренираше, беше в библиотеката. Отнасяше се много сериозно към учението. Не му беше нужно да полага най-трудните зрелостни изпити, за да дойде в UCLA, но реши да го направи, защото брат му ги беше взел с високи резултати и Максим искаше да го изпревари. Ето такъв състезател е той“ – разкрива Били Мартин.
Именно заради неговата амбициозност фактът, че не успява да се наложи в колежанския отбор през първата година, е още по-болезнен за 198-сантиметровият гигант.
Любопитен факт е, че в продължение на една година Креси е съкваритрант с друга от младите звезди на американския тенис – Макензи Макдоналд. Упоритият труд на родения във Франция тенисист най-после се отплаща напълно през 2019 г. Тогава той е не само първа ракета на UCLA, но печели и националната колежанска титла на двойки заедно с настоящия №642 в света Кийгън Смит.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com