Фандъкова организира среща на евростолиците на спорта през 2019

Засипаха с похвали София на галата в Брюксел

Фандъкова организира среща на евростолиците на спорта през 2019 | StandartNews.com

Куп суперлативи заслужи София за дейността по подготовката и представянето си като Европейска столица на спорта. Всеобщото мнение на специалисти и оценители е, че българската столица е била най-иновативната и сред най-успешните във вече близо 20-годишната история на инициативата.  Наред с това в Брюксел бе обявено, че по инициатива на кмета на София Йорданка Фандъкова следващата година българската столица ще бъде домакин на среща на всички досегашни европейски столици на спорта, които за първи път ще се съберат в такъв състав за обмяна на опит и добри практики. „С удоволствие констатираме, че българската столица е от най-активните, последователни и иновативни сред световно известните градове, заслужили досега това признание. Представители на следващи столици на спорта вече дори споделиха, че са притеснени от нивото, което ще остави след себе си София. Вие бяхте отличници с една изключително успешна кампания в полза на гражданите на вашия древен и красив град,“ каза Джан Франческо Лупатели,  основател и президент на ACES Europe.

ACES Europe: София остава Евростолица на спорта

„Заради отличните резултати, ACES Europe взе решение да обяви София за постоянен носител на титлата, което се случва за първи път в историята. Също в резултат на добрите показатели и без прецедент е определянето на Йорданка Фандъкова за почетен президент на Асоциацията през следващата година,“ каза още Лупатели на импровизирана пресконференция за българските медии днес.

„София се възползва максимално от титлата и се представи блестящо. Много ценим разнообразието от събития и техния ефект сред различни социални и възрастови групи, както и многото хора, които достигнаха посланията на този проект,“ заяви Хуго Алонсо, генерален секретар на ACES Europe. Испанецът припомни, че базираната в Брюксел асоциация е определила члена на Управителния борд Анатоли Илиев за техен координатор за Балканите, а българската столица за водеща дейността на инициативата в целия регион.

На Церемонията в Брюксел представителите на София връчиха като символична щафета на екипа на Будапеща знамето за следващата Европейска столица на спорта -  през 2019 г. Всички в залата дълго приветстваха представителите на София с благодарност за всичко, направено по инициативата през последните 4 години. След Будапеща, през 2020 г. евростолица на спорта ще е Малага, през 2021 г. – Лисабон и през 2022 г. – Хага.  

 След това специално подготвен за събитието клип представи в 2 минути най-важното от дейността на София като Европейска столица на спорта. Ефектната видеопрезентация на режисьора Жоро Торнев бе бурно аплодирана в огромната зала на Европейския парламент в Брюксел. На форума присъстваха представители на градове и общини от цяла Европа, високопоставени гости от Европейската комисия и евродепутати.

Ефектът от София2018

София бе определена за Европейска столица на спорта за 2018 г. преди четири години, като решението бе обявено от Оценителната комисия на организацията ACES Europе с мотивите, че „градът е добър пример за спорт за всички, като инструмент за подобряване на здравословния начин на живот, интеграцията и образованието, които са в основата на инициативата.“ С избора си София се нареди до градове, които през изминалото столетие са доказали приноса си към развитието на множество спортове с провеждането на стотици национални и световни първенства и фестивали на територията на тези градове.

Решението се базираше на възможностите и намеренията на градската управа, като се приема, че спортът е фактор, който влияе върху развитието на обществото, подобряване качеството на живот, съдейства за доброто здраве и интеграцията на отделните социални общности.

През трите години на подготовка и през самата 2018-а година екипът на София – Европейска столица на спорта организира над 460 събития – фестивали, спортни празници, състезания и турнири, плюс още близо 200 съпътстващи. Инициирани бяха редица инфраструктурни проекти и бе разгърната мащабна информационна кампания. Направени бяха презентации във водещите университетски и учебни центрове, в активностите се включиха десетки федерации, подпомогнати бяха неправителствени организации и общности по отделни спортове и дисциплини. София2018 възстанови част от ученическите първенства, от градските шампионати, даде нов живот и надгради емблематични за града прояви, инициира десетки нови спортни състезания и фестивали. Многообразните събития дадоха възможност за спорт и активен живот на различни социални и възрастови групи – от 3-4-годишни малчугани до хората от третата възраст, плюс от деца в риск и деца на бежанци до хора в неравностойно положение и др.

Наред с това, Столична община започна директно подпомагане на детско-юношеските школи и спортните клубове в столицата (за тази година сумата е 800 000 лв.), стартиран бе и вече е в ход проект за построяването на 6 нови спортни зали в дворовете на училищата по районите. Междувременно бе  анализирано състоянието на Витоша за спиране разрухата и решаване на проблемите, с цел планината да бъде достъпна за всеки за туризъм, спорт и активна почивка. В София отвори врати най-големият спортен комплекс (в парк Възраждане), няколко други основни за града комплекса бяха реновирани и обновени.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай