Време е държавата да влезе в ролята си

Статистиката може и да е точна наука, но не и що се отнася до българския туризъм. Данните за наплива или отлива на туристи в момента се броят според интереса към ранните записвания, а част от гостите решават за ваканцията си в последния момент. И дори на пръв поглед да изглежда, че 50% спад на руснаци се покрива с по 10% ръст на поляци, латвийци, турци и гърци, това съвсем не е така.
Според туристическата статистика, през 2014 г. у нас са почивали 656 454 руски граждани. Ако броят им се намали наполовина, каквито са прогнозите за предстоящото лято, това означава 325 000 туристи по-малко. 40% ръст на латвийци и литванци, които са обявени за компенсиращи спада на руснаците пазари, всъщност означава съответно ръст два пъти по 3000 души. 6% ръст на полския пазар пък са още 15 000 туристи. И то ако тези туристи наистина пристигнат. Да не говорим, че гърците и турците, откъдето също очакваме по 10% ръст на годишна база, идват у нас предимно през зимата.
Статистиката е важна, за да посочи в зародиш тенденциите и да предизвика съответните защитни реакции от бранша и държавата в случай на проблем. Тя обаче е неточна в случая и заради друг нюанс. Повече туристи не означава повече приходи. А както по морето казват - един руснак или българин харчи колкото трима други туристи. Въпреки че на места в родните курорти има трески за дялане, безспорно у нас има и качествени места за почивка. И именно те разчитат на държавата и нейната политика. Ясно е, че руснаците, които досега пристигаха у нас, харесват условията за почивка по Черноморието. Но заради политическите отношения между ЕС и Русия повечето поданици на Путин няма да почиват у нас. Затова и от туристическия бранш вече поискаха от председателя на икономическата комисия в парламента Петър Кънев родна парламентарна или правителствена делегация да посети Русия и да засвидетелства нужното уважение на Москва.
Туристическият бизнес е 100% частен, често повтаря министърът на туризма Николина Ангелкова, намеквайки, че браншът сам трябва да си оправи кривиците. Това е така, но националната реклама е задължение на новото ведомство, тъй като тя не промотира определен хотел или маршрут, а се грижи за имиджа на България. Според бранша обаче това се прави с остарели методи. Кому е нужно да се промотира страната ни по телевизии като Евронюз и Евроспорт, питат от бизнеса. Според тях тези телевизионни канали се гледат от бизнесмени и делови хора, докато у нас почиват туристи със съвсем друг профил. Според представители на хотелиерския и туроператорския бранш, много по-евтина и успешна би била реклама в дамски списания и специализирани туристически сайтове, както и в каталозите на големите туроператори. Според тях държавата не трябва да разработва маршрутите вместо бизнеса, а да насочи усилията си в излъскване на имиджа ни като туристическа дестинация, акцентиране върху предимствата и древната ни история, както и уникалността ни като дестинация.
Съдбата на света! Какво разкриха тибетските монаси
Финландия или Швеция? Ердоган посочи жертвата
Татяна Дончева се развихри! Кои прокурори нокаутира
Скандал за Боровец! Къде стигнаха цените
Страшен скандал с Оскарите. Една номинация гърми
Пълен шок! На колко години е Здравко от "Ритон"
Фокус на Христо Иванов! Как праща българина да гласув...