Даскалоливницата в Елена по европейски тертип

Завърналият се от чужбина Иван Момчилов въвежда за пръв път часове по гимнастика
Кметът, даскалът и попът - каквото кажат те, това става. Тази света троица е има тежката дума и на село, и в града през Възраждането. Балканджийска Елена също спазвала традицията и разчитала на най-мъдрите мъже в града за съвети. В градчето обаче не им стигало да имат свестен кмет и даскал и решили да направят така, че да обучават учители и да ги пращат да преподават знанията си по други градове.
В еленските църкви свещениците си отливали свещите сами - така, както искат - по калъп. Даскалите решили, че и те могат да "отливат" учители и да ги образоват по своя рецепта, която вече е доказана и проверена като работеща. Градчето се гордее, че точно тук, сгушено под Стара планина, е изградено първото училище за подготовка на учители. "Ковачницата" за даскали е най-модерното за времето си класно училище в България. Тя отваря врати през 1844 г. в специално построена сграда. Даскалоливницата се оказва и една от първите обществени постройки в Елена. Част от комплекса са сградата на училището, църквата "Свети Никола" и Камбуровият хан. В двора на историческия комплекс е и храмът "Успение на Пресвета Богородица". Комплексът е част и от 100-те национални туристически обекта. Името на училището всъщност дава поетът П.Р.Славейков по подобие на свещоливница, разказват местните хора. Пръв възрожденецът Иван Момчилов подема инициативата за строежа на училище от подобен тип в Елена.
Будният българин е получил образованието си в Атина и Русия, но се завръща тук, за да въведе модерни методи в преподаването. За пръв път той включва в учебната програма и уроците по гимнастика. До средата на XIX век в Османската империя се е считало, че гимнастическите упражнения са част от военното обучение. Това нововъведение коства на Момчилов доста нерви и главоболия. Османските власти дори на няколко пъти викали даскала да дава обяснения защо е въвел гимнастиката и какви цели преследва в обучението на подрастващите. Момчилов прави богата за времето си учебна програма. Изучават се предмети като "свещеная история, свещений катехизис, догматическо богословие, църковно-славянски език с граматиката му, география политическа, математическа и физическа, аритметика, част от алгебра и геометрия, логика, психология, физика, всеобща история, руски език, начало на простогръцки език". Учителят, донесъл знанията си от чужбина, разнообразява преподавателската си работа в клас с нагледни пособия, изработени от него. Момчилов за пръв път свързва знанията от учебниците с живота. Той запознава учениците си с написаните от него 28 "съвети за пазене на здравето". Ред и дисциплина в клас до този момент са били въвеждани с пръчка, строг тон и наказания. Момчилов обаче ги отрича и въвежда началото на учебният час да се поставя с биене на звънец и неговият край - също.
Даскала пръв назначава дежурни ученици - главен и "дверник", които и до сега се грижат за реда преди започването на часа и следят кога учителят ще влезе в клас, за да го поздравят с "Клас стани, клас мирно". Еленчанинът въвежда познатите ни и сега училищни библиотеки. Пръв говори още през 1844 година за славянските равноапостоли Кирил и Методий пред учениците и пише за тях тропар - похвална песен. По негов съвет се построява нова училищна сграда през 1844 година, запазена и до днес, разказват във възрожденска Елена.
Сред най-новаторските думи, които даскалът изрича, са: "Когато на възпитателя липсват знания и система, той ги търси в пръчката". По този начин като светски учител той отхвърля боя с пръчка и наказанието в час.
В строежа на първата обществена сграда се включило цялото население на Елена. Освен училище там е имало за кратко и болница, но след Освобождението тя отново приема ученици и започва да подготвя даскали. Първият етаж на училището й е бил използван само за учебни цели. Там са разположени двете класни стаи, стая за учителя и отделно помещение за учебните пособия. Сега в тях е подредена експозиция с предмети от учебния процес - учебници, помагала и глобус. В приземния етаж е имало дюкяни а сега е експозицията "Християнско изкуство от втората половина на ХIХ век". В ниската част на двора на комплекса се намира Камбуровият хан, в който е изложена етнографската сбирка. Това е една от малкото къщи, "пренесени" от мястото, където е построен язовир "Йовковци". Къщата е точно копие на тази, която е била изоставена от собствениците. Хората я напуснали, защото започнало изграждането на язовира и тя останала на дъното.
В двора на училището се намира и храмът "Свети Никола", който е най-старият в Елена и региона. Първият писмен документ за съществуването му датира от 1518 г. През 1800 г. храмът е опожарен и разрушен при кърджалийско нападение. Възстановен е през 1804 г. само за 40 дни, тайно от официалните власти. До "Свети Никола" през 1837 г. е построен храмът "Успение на Пресвета Богородица". До Освобождението през 1878 г. това е най-големият храм в Северна България с 33 метра дължина, 21 метра ширина и 25 метра височина, разказва екскурзоводите в етнографският комплекс.
Хекимян въстана срещу идея на Асен Василев, нарече я...
Гневна руска реакция срещу решението на България за У...
Пеевски със сигнал до главния прокурор за Руската цър...
България го закъса! В дъното на Евросъюза сме по диги...
Експерти по пенсиите се хванаха за главата, какво се...
Икономическият министър шокира с прогноза за цените н...
Филип Морис пуска новия IQOS ILUMA в България