Бареков вкарва повече депутати от "Атака"

Последното социологическо проучване на Сова Харис фиксира налагащата се тенденция на устойчивост към електоралните настроения сред българското общество. Умората от гражданските протести и съпътстващите ги скандали явно си казват думата и в момента наблюдаваме известно стабилизиране на обществените настроения.
Разликата между двата основни съперника - БСП (21,3%) и ГЕРБ (16,3%) - до голяма степен кореспондира с падналия със 7 пункта рейтинг на лично одобрение към Бойко Борисов (21%). Причината за това се корени в неуспешния опит на ГЕРБ да яхне вълната на народното недоволство. На това се дължи и увеличението, макар и само с 2 пункта, на одобрението в личен план към министър-председателя Пламен Орешарски (32%), което е почти еднакво с нарасналата подкрепа за БСП и ДПС. Така че няма нищо чудно, че 54 на сто от анкетираните са за диалог между управляващи и опозиция. Ситуацията вдясно също остава без особени промени.
Реформаторският блок запазва позицията си с евентуални 8,1 процента от реалните гласове при едни предсрочни избори. Запазва шансовете си и "Атака" (2,7%), която, с отчет на негласуващите или колебаещите се, е на ръба на 4-процентната бариера. Този ръст определено е за сметка на НФСБ (1,3%), който засега не успява да убеди националистическия електорат, че е алтернатива на "Атака". Ако останалите опозиционни сили, като "България без цензура", ВМРО, "Сила" и други, действително реализират намеренията си за коалиция, те също биха намерили място в следващия парламент. Нещо повече - водената от Николай Бареков формация в момента може да вкара повече депутати (14) от "Атака" (12).
Що се отнася до продължаващия да се срива процент на одобрение към президента Росен Плевнелиев (от 35% през октомври до 25% сега), то причината за това е, че той явно не успя да се наложи като обединител на нацията, каквато по презумпция е функцията на държавния глава.
Не е изненада и сравнително високото одобрение към Антония Първанова (9%). Очевидно хората, работещи в европейските институции, получават висока подкрепа, на каквото продължава да се радва и Кристалина Георгиева (39%). Не случайно ръст на одобрение се забелязва и за Европейската комисия и Европарламента.
Не са изненада и 8-те процента одобрение за Илияна Раева - просто тя е известна спортистка. Полицията и прокуратурата пък дължат спада на одобрение поради атаките, на които са подложени и отляво, и отдясно.
Сериозен срив бележи доверието в Българската православна църква - цели 10,6 на сто. Причината за това е повече от ясна - развихрилите се скандали около избора на варненски владика, отново повдигнатите съмнения около смъртта на митрополит Кирил и всевъзможните обвинения в заговори, отровителства и т.н.
Най-тревожното обаче е, че спадът на доверие към съдебната система вече е под всякакви "санитарни минимуми". Което показва, че реформите в тази сфера не търпят отлагане.
Мъжът от петолевката
Скандалът расте! Македония съди бития депутат, още дв...
Времето полудява тази нощ. Ледени вихрушки
Мартин Димитров огледа Борисов. Намери му два големи...
Проговори наследник на Гоце. Какво не знаем за големи...
Макрон спешно звъни на Путин. Голям проблем
Йотова смрази Скопие. Отряза им квитанцията