Силно българско участие на Маратон Стара Загора 2020

В Стара Загора днес бе даден старта на веригата маратони обединени под мотото „Бягането като начин на живот“

Силно българско участие на Маратон Стара Загора 2020 | StandartNews.com

За пета поредна година Маратон Стара Загора привлече елитни състезатели и много любители на бягането. Над 600 бегачи от 13 страни се включиха в надпреварата. Участниците избираха между три дистанции - класическата от 42.195 км, полумаратон 21 км и 10.5 км. Организатори са Община Стара Загора, Министерство на младежта и спорта, Български олимпийски комитет, Асоциация "Спорт в свободното време", Спортен клуб лека атлетика Берое, Спортен клуб Ракета и БФЛА.

Най-малките участници в тазгодишното издание на Маратон Стара Загора бяха 12-годишните Крум Давчев и Симона Антонова, които се включиха в надпреварата като пробягаха разстоянието от 10.5 км. Най-възрастният участник беше в същата дистанция- 76-годишния Георги Узунов. Алан Кейн пък беше най-възрастният участник, пробягал 42,195 км. Семейство от Украйна- Наталия Семенович и Богдан Семенович се състезаваха на класическата дистанция Маратона. На десет километровата дистанция се включи и европейският шампион по таекуондо и спечелилият през 2019 година приз за най-переспективен състезател на Стара Загора Даниел Ладжев. Полумаратонското трасе пробяга неговият треньор Георги Господинов, как В Стара Загора днес бе даден старта на веригата маратони обединени под мотото „Бягането като начин на живот“то и багатура Явор Гънчев. Сред участниците, пробягали  10.5 км. беше и английска хрътка, собственост на Климентина Карагьозова. Кучето още няма година, но е вечен приятел на своята стопанка.

Точно в 8.00 часа на площада пред Община Стара Загора бе даден старта на класическата дистанция и полумаратона, а десет минути след това стартираха състезателите на 10.5 км. Трасето премина по бул. „Цар Симеон Велики“ на изток, след бул.”Патриарх Евтимий” участниците продължиха по северното пътно платно на бул. „Цар Симеон Велики“, по надлез „Наталия“ и по северното пътно платно на бул. „Никола Петков“. Маршрута продължи до магазин „Метро“, като се използва северното пътно платно на път ІІ-66.

В дистанцията 10.5 км при мъжете победата грабна българинът Християн Стоянов с резултат 33.41 минути, петдесет секунди след него финишира Сава Тодоров, трети се нареди Иван Попов от клуба по лека атлетика „Берое“.  При жените победата също беше на българка - Лиляна Георгиева, която пробяга разстоянието за 38.02 минути, следвана от миналогодишната победителка - Оливера Йефтич от Сърбия, която беше само четири секунди по-бавна, третото място беше за старозагорката Девора Аврамова, също състезател на старозагорския клуб с треньор, класиралият се трети при мъжете Иван Попов.

В полумаратона при мъжете призовата тройка окупираха  българските атлети. Най-бърз беше Мирослав Спасов (1.12.12), следван от Стоян Владков и Григор Караиванов. Първо място в полумаратона при жените спечели българката Милица Мирчева (1.21), следвана от Маринела Нинева. Бронзът завоюва Мария Радко от Украйна.

С най-голям интерес се очакваше финала при мъжете в класическата дистанция. Победата завоюва Омер Алканоглу от Турция, който през цялото време водеше убедително и постигна резултат 2.23.52 часа. Втори се нареди мароканецът Йосеф Сбаий, а трети остана Богдан Семенович от Украйна.

Убедителна победа при жените постигна Наталиия Семнович от Украйна, която пробяга трасето за 2.47.54 часа. Втора остана сънародничката ѝ Кристина Бохомяхокова, а трета се класира българката Христина Козарева.

Всички участници завършили една от трите дистанции получиха медали, а призьорите в отделните дисциплини и парични награди.