Кучета го яли закона за кучетата

За сведение на депутатите дребните псета хапят повече, а зли породи няма
Родният парламент се прочу с куп законови текстове, които се оказаха пълни недоносчета.
Гласуваните на първо четене в сряда промени в Закона за ветеринарномедицинската дейност обаче са на път да счупят глупомера.
Според одобрените поправки всеки собственик на куче с тегло над 5 килограма, който го разхожда в градска среда без повод, ще отнесе глоба от 300 лева. С 1000 лева пък ще бъдат одрусани онези стопани на агресивни животни, които ги извеждат навън без намордник.
Отсега може да се каже, че дописаният закон ще се окаже врата в полето. Просто никой няма да го спазва, защото няма кой да контролира кучкарите.
За инспекторите към общинските служби и служителите на БАБХ е последна грижа да следят дали собствениците на четириноги спазват досегашните разпоредби. Затова и на пръсти се броят хората, които са глобени, защото не са регистрирали домашните си любимци или не си правят труда да им събират акитата от паркове и градини.
Затова и гласуването на бомбастични глоби е прах в очите, защото отсега е ясно, че те няма да бъдат събрани.
Къде е ключът от бараката на проблема стана ясно и от подминатото предложение на лидера на НФСБ и "повелител на тишината" Валери Симеонов, който настоя контролът по налагането на санкциите да се възложи на полицията вместо на сегашните инспектори в местната власт.
Отделен въпрос са абсурдните определения, вкарани в гласуваните от депутатите поправки.
Ограничението до 5 кг за животни, които могат да се разхождат без каишка, е доста спорно.
Според международни статистики най-голям брой ухапани хора са отчетени при породи като дакел, пинчер, кокер шпаньол и други дребосъци, напомнят от общинското предприятие "Екоравновесие", откъдето прилежно са пратили становище до парламента.
"Не бих искал да видя гледката как едни служители седят на входа на Южния парк с един кантар", ехидно коментира и депутатът Бюрхан Абазов от ДПС. Все пак излиза, че от това дали едно куче е преяло и минало летвата от пет кила, зависи дали днес ще е на каишка, а утре - без.
Специалисти пък напразно обясняват откакто се чу за лютите мерки срещу злите псета, че има опасни кучета, но не и опасна порода кучета.
Затова и не е ясно как ще се решава дали животното е агресивно и трябва да бъде с намордник. В одобрените текстове не са записани конкретни породи, които евентуално се смятат за опасни.
Истината е, че агресията при животните е поведенчески проблем, напразно разясняват хората, които се занимават с дресиране на четириногите.
Донякъде добра новина е, че вносителят на промените Даниела Дариткова обеща преди второто четене на проектозакона на 31 юли да се приемат и обсъдят всички аргументирани предложения за поправки в текстовете.
Лошото е, че през юли жегата размътва мозъците на хората, включително и на народните избраници. И шансът нещо да се промени за добро е нищожен.
Задава ли се криза за офиси в София?
Марио Драги потупа Петков по рамото. Обеща нещо важно
Кампания за устойчивостта на кънтри мениджъра на KBC...
Газова алтернатива. Ще има ли достатъчно синьо гориво...
Путин шегаджия. Кара се на себе си
Радев и Йотова пред мощите. За какво се помолиха
Голяма новина за украинците у нас. Какво се случва с...