София. Надпреварата за Чудесата на България продължава. Вторият тур на националното електронно гласуване за топ 10 на най-големите археологически открития на новото хилядолетие у нас тръгва от Димитровград. Това е жестът на "Стандарт" към бригадирското градче, което пази находката, спечелила най-много гласове в първия етап от референдума.
След инфарктна битка с имейли неолитният човек от Кар дере стана чудо номер 1. Праисторическият скелет, открит през 2009 г. край димитровградското с. Крум, победи само с 96 гласа златото на гетите от Омуртагова могила. За Крумчо, както димитровградчани галено наричат гордостта си, бяха пуснати 32 393 "електронни бюлетини", златото на гетите събра 32 297. Вотът приключи точно в 0 ч на 16 септември, в него се включиха 107 000 българи. Бронзовият медал остана за най-стария град в Европа Провадия-Солницата.
Балотажът между неолитния човек и златото на гетите ще е интригата на втория тур от гласуването. За да остане верен на хилядите фенове, подкрепили почти наравно двете открития, "Стандарт" ще организира и дискусия в Исперих. На форума в Димитровград вестникът ни ще начертае с експерти туристически маршрут за Хасковска област и ще потърси възможности за развитие на туризма в бригадирското градче.
В Исперих пък ще предложим варианти за привличане на повече гости от страната и чужбина към уникалния историко-археологически резерват "Сборяново".
Крумчо погубен с нож в гърба
Крумчо - така местните наричат тийнейджъра на 8000 г., чиито останки бяха разкрити през 2010 г. от археологически екип с ръководител доц. Борис Борисов от Великотърновския университет в местността Кар дере между димитровградските села Добрич и Крум. Вече 3 г. той е в археологическия отдел на историческия музей Димитровград. Преди да стигнат до Крумчо, археолозите проучват средновековно селище от втората половина на 12 в. Скелетът е разкрит в т.н. поза "хокер", която е характерна за погребенията в тази епоха. Тялото се полага на една страна, с ръце и крака силно свити и притиснати към торса. Става дума за млад, около 15-годишен човек, по мнението на антрополога проф. Цветан Минков. При повторни изследвания година по-късно обаче стана ясно, че Крумчо е бил убит. И то в гръб! Проф. Йордан Йорданов от Националния антропологичен институт проучва обстойно костите на неолитното момче и открива следи под лявата лопатка на Крумчо от забито в гърба му оръжие.
Съкровището на Котела тежи 2 кг
Уникалното златно съкровище е открито през ноември 2012 г. от екипа на проф. Диана Гергова в Омуртаговата могила в резервата "Сборяново" до Свещари. Диадемата, украсена с лъвове и фантастични животни, е един от най-едрите и ценни накити, изровени от археолозите. Открити са още пръстен с релеф на Ерос, 4 гривни и многобройни мъниста. Предполага се, че ковчежето с близо 300 накита, тежащи около 2 кг, е принадлежало на тракийския вожд Котела, дал дъщеря си за жена на великия Филип Македонски. Последните открития от тазгодишните проучвания показват, че в недрата на хълма, върху който проф. Гергова работи повече от 30 г., са извършвани поредица от жертвоприношения. В началото на септември там бяха открити две урни, като предстои да стане ясно дали в тях са били съхранени човешки или животински кости.
Оксфорд казва колко древна е Солницата
Провадийската солница е най-старият град на Европа - на 6500 г. Точната датировка ще бъде дадена от учени в Оксфорд. Проучени са три последователно съществували крепости, в които древните са пазели от нашествия и грабежи добиваната ценна суровина - солта. Тя е имала функцията на първите пари и чрез мащабна търговия "кюлчета" достигали далече на юг и обратно се връщали като храна и различни стоки. "Много си блъскахме главите защо точно край Варненското езеро се намери най-старото обработено злато в света. А отговорът е ясен - там хората най-много са се замогнали от солта и са натрупали имане", казва проф. Васил Николов от Археологическия институт с музей на БАН. Зад крепостите на града край Провадия са живели около 350 богаташи, в двуетажни къщи. При разкопките до покойници с висок социален статус са открити медни игли и керамични съдове, но труповете са отрязани наполовина. По останките на мъж се забелязва забита кост над таза - вероятно ритуал срещу вампирство.
Разкопките край Провадия на БАН и Историческия музей в града се правят от 2005 г., съвместно с учени от Германия, Сърбия, Япония.
Три храма бдят над Цари Мали град
Античното име на крепостта край Белчин, за съжаление, е неизвестно. Днес я наричат "Цари Мали град", защото с площта си от почти 10 дка не отстъпва на Царевец. Провокирани от неспирния иманярски интерес и сигналите за унищожаването на исторически паметници през 2007 г., започват археологическите проучвания на хълма. Установява се, че римската империя е оставила траен отпечатък по тези земи. Разкриват се основите на величествена крепост и три храма, градени през вековете един върху друг. В крепостта са намерени ценни златни монети на Юстиниан, бронзови на Гала Плацидия, на Траян, Теодосий, Валент, Валентиниан, Грациан и Максимилиан. Сред находките има и средновековни апликации, фибули от VI век, множество стрели от епохата, известна като "Тъмните векове". Според археолога Веселин Хаджиангелов, който ръководи разкопките и реставрацията, крепостта е имала изключително важно значение в древността. Тук са се кръстосвали римските пътища между днешните Кюстендил, Сапарева баня, Самоков, Пловдив и София.
1500 знатни траки "спят" в БГ Долината на царете
Покойният д-р Георги Китов кръщава уникалния комплекс от надгробни могили в Казанлъшката котловина Долината на тракийските царе. Заедно със своя екип археологът разкопава и проучва над 200 от съществуващите 1500 гробници. Hаходките в много от тях доказват тезата му, че и в Казанлъшката долина - като в прочутата Долина на царете в Египет, са полагани тракийски владетели и знатни представители на аристокрацията. Сред великолепните паметници се открояват над 15 гробници, 3 зидани гроба и множество богати погребения. В могилата "Светицата" бе намерена масивна златна маска, за която се смята, че е на одриският цар Терес I. В "Голямата Косматка" пък бе разкрита гробницата на друг прочут тракийски владетел - Севт III. Учените намериха и бронзова глава - фрагмент от статуя на самия вожд, както и множество накити и част и знатно въоръжение.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com