Влакче ни качва на Цари мали град

Легендарните кули в село Белчин възкръсват през лятото

Влакче ни качва на Цари мали град    | StandartNews.com

"Къща на музите" - така в буквален превод звучи древногръцката дума за музей. Тоест - това е място, където деветте богини на изкуствата трябва да вдъхновяват и забавляват. Е, българските музеи рядко го правят. Не разказват истории, нито въвличат посетителите с атмосфера. Всяко правило обаче си има изключение. И то се казва Цари мали град. В момента реставрацията на късноантичната крепост в самоковското село Белчин тече. А идното лято ще разкрие магията си за посетителите от цяла България.

Северозападната кула на Цари мали град ще приюти музейната експозиция, а североизточната да се използва като посетителска площадка. Източната, южната и западната стени на крепостта да се реставрират частично. А две от кулите ще се възстановят до нивото на покрива.

По време на археологическите проучвания на крепостта са разкрити и останките на две раннохристиянски и на една средновековна църква. Основите на трите храма се застъпват, което по думите на главния археолог на обекта Веселин Хаджиангелов е безспорно доказателство за приемствеността на култовите места в областта.

"По монетите, открити в хоросанния слой на най-ранния храм, датирахме изграждането му от края на IV век. Представете си само - след 325 г., когато при Константин Велики християнството става официална религия по нашите земи няколко десетилетия по-късно, вече имаме раннохристиянски църкви", обясни Хаджиангелов.

С цел да се покаже вековната християнска традиция на региона проектът предвижда освен консервацията на основите на двата ранни храма и пълната реконструкция на средновековната църква. Там върху белите й стени ще бъдат прожектирани уникални стенописи  от други храмове в Самоковския край. 

Проектът на община Самоков включва и обособяване на зона за отдих. Предвидени за изграждане са туристически екопътеки във и около археологическия обект. За да се подобри достъпът на посетителите до крепостта, е планирано изграждането и на панорамно влакче. То ще тръгва от паркинга на музейния комплекс и ще качва посетителите до крепостните стени. Посетителите ще могат да наемат специална аудио гид система, чрез която могат да направят самостоятелна обиколка без нужда от екскурзовод. Всяко устройство съхранява до 950 записа на 31 различни езика. В крепостта пък ще могат да бъдат видени реплики на антични бойни машини, военно облекло и оръжия. Ще бъде експонирано и откритото по време на проучванията разнообразно въоръжение - стрели, копия, ядра от прашки,  бойни топки и пр, които според археолога разказват за драматичните събития в областта през епохата на Великото преселение на народите.

При проучванията се натрупва и многобройна колекция от артефакти, която също ще може да бъде видяна. Тя включва керамика, въоръжение, предмети от бита, накити и монети.

"Множеството дребни метални находки навеждат на мисълта, че в границите на укрепеното селище се е извършвала производствена занаятчийска и ковашка дейност. Откри се разнообразие от железни инструменти (ланцети, пинсети, шила, игли, шпатули, разноформатни клинове и нитове, ножове и бургии)", разказва археологът. Според него от металните находки особено важни са откритите фибули. Това са безопасните игли на древността, използвани за закопчаване на облеклото. Изработени са от бронз и желязо; чрез изчукване и усукване на тел или чрез отливане. Динамиката, с която се изменят формите им, следва актуалната мода, наложена в империята. Именно затова те са едни от най-точните репери на времето и са сред най-добре датираните предмети на бита.

Помислено е и за най-малките туристи. Малчуганите ще могат да се забавляват в специално обособен въжен парк.

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Рени
Коментирай