Тройната коалиция маскирала бонусите като заплати

Сметната палата даде кабинета Станишев на прокурор

Тройната коалиция маскирала бонусите като заплати | StandartNews.com

София. Кабинетът „Станишев" е раздавал бонуси под формата на заплати и е сключвал граждански договори без доказана необходимост и без да е защитен финансовият интерес от тези договори. Това става ясно от доклад на Сметната палата за финансовото управление на Министерски съвет за 2008 г. и до юли 2009 г. Палатата е пратила части от четири одитни  доклада на прокуратурата, които не са публикувани на сайта й. От там поискаха от прокуратурата разрешение за публикуване на пълните доклади, но засега такова не е получено.

Одитът описват редица грешки при отчитането на възнагражденията и допълнителното материално стимулиране и при обществените процедури, включително и във връзка със закупуването на горива за нуждите на администрацията на кабинета.

През 2008 г. общата сума за заплати в администрацията на МС е била близо 11,5 млн. лева, при планирани малко над 11,6 млн. лева, сочи докладът. 

Сметната палата е дала части от  докладите на прокуратурата поради наличие на данни за престъпление - финансовото управление на бюджета и имуществото на Министерския съвет за периода от началото на 2008 г. до 31 юли 2009 г.; финансовото управление на бюджета и имуществото на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда за периода от началото на 2005 г. до 30 септември 2009 г. ; финансовото управление на бюджета и имуществото на Агенция "Пътна инфраструктура" за периода от началото на 2008 г. до 30 юни 2009 г. и на процедурите по възлагане на обществените поръчки за периода от началото на 2007 г. до 30 юни 2009 г.; финансовото управление на бюджета и имуществото на Държавен фонд "Земеделие" за периода от началото на 2008 г. до 30 юни 2009 г.
 
При сключването на гражданските договори на са защитени финансовите интереси на кабинета към края на 2008 г., отчитат от Сметната палата. По граждански договор с предмет подпомагане дейността на дирекция „Главен инспекторат" е наето лице, без да има ясни мотиви за това. Лицето е експерт в политическия кабинет на министър-председателя, а в щатния състав на МС има длъжности „технически сътрудници – секретари", които биха могли по съвместителство да изпълняват тази функция. Възнаграждението, посочено в договора не е конкретизирано – „до 4800 лв.". Ежемесечно след 01.02.2008 г. са съставени протоколи за приемане на извършената работа и заплащани по 400 лв.

Установено е, че чиновници са сключвали по няколко договора с различни дирекции за един и същи период. Хора от администрацията на МС са подписвали и договори за работа в извън работно време.
 
Има неправилно отчетени суми като заплати, вместо като „допълнително материално стимулиране". Констатацията е на база на редица документи, сред които и изписване на една допълнителна работна заплата през декември 2008 г. на членовете на Министерския съвет, сочи документът.

Средно за месец някои държавни служители си докарвали заплати между 2500 и 3860 лв. през 2009 г., сочат данните.

В едно от обявленията за обществени поръчки за бензин, е заложена и доставка на бензин А 92Н, въпреки че продуктът не се доставя на българския пазар. При договорите има редица неспазени срокове и неотстранени технически грешки. Докладът констатира още, че не са утвърдени лимити за ползване на служебни автомобили на МС.

Не са отчетени приходите от ведомствените бюфети. Не са спазени указанията за отчитане на касовите потоци по закупуването и продажбата на стоки в бюфетите. Създадени са условия за недостоверно представяне дейността на бюфетите в отчета за касовото изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки на МС, сочат анализите. 

Допуснати са грешки при отчитането на разходите: разходи с характер на текущ ремонт са отчетени като разходи за основен ремонт и обратно – разходи с характер на основен ремонт са отчетени като разходи за текущ ремонт, засекли одиторите. 

Цени на самолетни билети за командировки са заплащани по различни цени. Така билет София-Бръксел варирал между 495 и 3529 лв., а София-Париж от 998 до 4050 лв. Най-скъпо излезли на правителството билети до Сеул. за тях плащали между 13 933 и 16 973 лв.

При проверка на отчетите на ДФ „Земеделие" през 2008 г. също са открити пропуски при формирането на месечните заплати на служителите, допълват от Сметната палата.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай