Треска в нета за Чудесата

Вторият етап на националната кампания приключва в полунощ в неделя срещу понеделник.

Треска в нета за Чудесата | StandartNews.com

Градове и светилища, по-стари от египетските пирамиди. Крепости, оцелели от римско време до днес. Златни диадеми, пръстени, обеци. Това са само част от Чудесата на България. Откритите през това хилядолетие родни гордости привличат ученици, любопитни хора и много чужденци. А народът трескаво гласува в кампанията на в. "Стандарт" "Чудесата на България" за тези обекти, които го карат да се чувства достоен гражданин на света. Страстите из страната са нагорещени до червено. Всеки ден хиляди българи дават своя вот на www.bgchudesa.com и standartnews.com за топ 10 на крепостите, светилищата и съкровищата. В референдума вече се включиха близо 450 000 души. До определянето на челната десетка остават точно три дни. Затова кметове, общински чиновници, ученици трескаво агитират съгражданите си във Фейсбук да гласуват за местната гордост. Целта на вота е популяризиране на обектите и превръщането им в туристическа атракция.

Покрай хората, които разглеждат обектите, градовете ще дръпнат напред икономически, казват кметовете. И допълват, че ако половината от приключенците, които търсят отговор какви са били онези народи по нашите земи, как са живели и какво са изградили, оставят по 20 лева в региона, местният бизнес ще се развие. Затова градоначалниците агитират да се гласува за Чудесата, за да се превърнат културно-историческите забележителности в притегателни за наши и чуждестранни туристи места.

В челната десетка за момента води Цари Мали град край Белчин - величествената крепост от римско време с три храма, градени през вековете един върху друг. Веднага след нея е златото на гетите от Омуртаговата могила. Археолозите стигнаха до 264-те накита от благородния метал, след като змия им показала съкровището. Имането било на гетски владетел, закопано в недрата на т.нар. Омуртагова могила около IV век пр.н.е. Неолитният човек от Кар дере също събра хиляди електронни бюлетини. Това е първото убийство по нашите земи - на тийнейджър на 8000 години. Временното класиране сочи, че древният римски град Деултум край Дебелт също има своите верни почитатели, които го вкарват в топ 10. Преди около 3000 години там е имало голям тракийски град - важно пристанище и тържище. Докато търговците разтоварвали корабите със стотици амфори зехтин, вино и маслини и товарели дървен материал, жито, осолена риба и мед, моряците седели в кръчмите и играели комар. Именно в Деултум е единствената проучена в Европа средновековна митница, в която Византия изплащала ежегодния си данък на България. Там е бил и СПА центърът на древността. В Деултум археолозите откриха и публичен дом с каменна плоча с отливки от мъжки ходила - древния фейсконтрол, с който гардове не са пускали в бардака мъже, чиито ходила са по-малки от отливките. Петото място за момента се държи от Глухите камъни. Тайният град в гората пази много изсечени скални гробници, олтари, както и раннохристиянска църква. Със своя вот перничани не можаха да задминат светилището край Димитровград, но пък са на път да пратят в топ 10 тракийския некропол край магистрала "Струма". Гробището е било за местната аристокрация, която единствена имала право да носи злато. Затова и там учените откриха златни нагръдници, обеци, фиби, изделия от сребро и кехлибар и др. Това е първото в света подредено гробище с архитектурен план. Хората във Варненско са категорични, че най-старият град в Европа - Провадия-Солницата, има своето място в топ 10 на Чудесата. Той е на 6500 години и е възникнал покрай солта, която навремето е играла ролята на първите пари. Заради нея са се водили войни. А солта се е пазела в изградени огромни каменни трезори. Със сол хората плащали за хубавите си къщи, а в по-късните векове дори си купували булки от Трансилвания. Гордостта на новозагорци - колесницата от Караново, се задържа в челната десетка. Луксозната пътническа кола от I век е направена от ковано желязо, различни видове дърво, кожа и бронз. Тя е украсена с яздещи митични същества с тела на пантери и опашки на делфин. Светилището на Орфей - Татул, и Тодорка - първата европейка, също имат шанс да попаднат в топ 10.

"Има по-значими чудеса, които заслужават да влязат в челната десетка", отсичат кметове, чиито обекти за момента на косъм не влизат в почетната десетка. И организират хората си да гласуват, за да може национални гордости като Долината на тракийските царе, мощите на Йоан Кръстител, Перперикон, Александровската гробница да съберат повече електронни бюлетини в оставащите три дни до края на втория тур от кампанията. Третият започва в Деня на народните будители и ще определи топ 3 от чудесата на България, с които се гордеем най-много и искаме държавата приоритетно да развива.

Перперикон разкрива тайните на траките

Скалният град на траките Перперикон край Кърджали включва дворец-светилище от VI-V в. пр.н.е., укрепена крепост, селище и кръгъл храм-прорицалище. Изцяло изсечен в скалите, дворецът е един от най-древните монументални мегалитни паметници от времето на траките. Златното монетно съкровище от Акропола на Перперикон е било заровено при превземането на града от цар Иван Александър по време на голямата война между Византия и България. "Колекцията се състои от 12 златни перпери от времето на Андроник II, на Андроник III - седем сребърни венециански гроша", казва откривателят проф. Николай Овчаров. Важна находка от последната година е и глиненият олтар с диаметър 2 метра, доказващ, че на скалния хълм е бил храмът на Дионис.

Смайваме чужденците с дворците на Симеон

Съдбините на Европа се решавали в бляскавите дворци на българските царе. Златната базилика в във Велики Преслав пази тайните на преславската династия от IХ- Х в. Част от тях продължават да бъдат разкривани от екипа на Маргарита Ваклинова. Велики Преслав е построен в началото на IX век. Избран е за столица на българската империя, но само около сто години по-късно тя е преместена и градът запада. Когато някой чужденец влезел в тази българска столица, бил толкова впечатлен, че изгубвал ума си. Без думи оставал - не знаел с какво да сравни изписаните къщи от камък и дърво, високите дворци и църкви, украсени с мрамор, бронз, сребро и злато.

Храмовете на одрисите покориха света

Тракийският култов комплекс в Старосел впечатли света. Най-големият тракийски царски комплекс с мавзолей бе открит от големия български археолог Георги Китов. Гробницата-херон, впечатлява с внушителната ограда от каменни блокове, парадно стълбище с коридор и култова площадка. Могила "Хоризонт" е единствената гробница-херон в Тракия с колонада. Намерените сребърни и златни предмети говорят за ранга на погребания. В района има още 9 могили с уникални архитектурни елементи и цветна украса. Те са проучени, но не са отворени за посещения.

И Оксфорд призна мощите на св. Йоан

Откритие с изключително значение за България и целия християнски свят са мощите на свети Йоан Кръстител. Високата научна стойност е доказана чрез изследвания в Оксфорд и популяризирана с филм на National Geographic Channel. Мощите на светеца бяха открити през 2010 г. на созополския остров Свети Иван от екипа на проф. Казимир Попконстантинов. Реликвата изникна сред руините на средновековния манастир "Свети Йоан Предтеча". Предполага се, че костите са били пренесени през IV век на островния манастир край Созопол от Патриаршията в Константинопол. Сега се съхраняват в созополския храм "Св. св. Кирил и Методий" и се излагат за поклонение в неделя.

Най-старият хански дворец блести в Плиска

Освен първа българска столица Плиска е и сред най-внушителните паметници на средновековното градостроителство. То започва през VIII век, откогато са и останките от най-стария хански дворец, открити от Рашо Рашев. Дворецът има кръгла форма и правоъгълно преддверие. По времето на хан Крум е изграден втори дворец, от който са останали основите. Третият дворец е изграден от хан Омуртаг върху основите на Крумовия. Приземният етаж е имал преддверие и централна зала. Горният се състои от преддверие, зала, разделена от колони на три части, и апсида, в която се предполага, че е бил тронът. Смята се, че Тронната зала е използвана и по времето на Борис.

Константин Велики: Сердика е моят Рим

Сердика е любимият град на император Константин Велики. Той дори възнамерява да премести столицата си тук. Антични автори твърдят, че той често казвал: "Сердика е моят Рим". В IV век дворецът заема цял квартал на града, известен като "Константинов квартал".

От тази епоха са и най-значимите археологически открития, които сега са експонирани около метростанция "Сердика" и Ларгото. Находките са намерени от Снежана Горянова, Марио Иванов, Андрей Аладжов. От времето на император Юстиниан Велики (527-565) датира базиликата "Света София", дала по-късно името си на града. В нейната крипта се намира и уникален раннохристиянски некропол.

Стенописи с лов на глигани в Александрово

Тракийски цар е намерил вечен покой в уникалната гробница край село Александрово. Тя е открита през 2001 г. от Георги Китов. Най-ценни са стенописите, които са свързани с две сцени - лов на глигани и пиршество. От тях можем да научим много за тракийското царско облекло, за украсата на конете. Конниците са изобразени с туники, някои с панталони. Въоръжени са с копия и мечове. Интересна е и гола мъжка фигура, замахнала с двойна брадва.

Маската на Терес засенчи Агамемнон

Долината на тракийските царе е уникален комплекс от надгробни могили в Казанлъшката котловина. Името му дава Георги Китов. Със своя екип той разкопава и проучва над 200 от съществуващите 1500 гробници. В могилата "Светицата" е погребан одриският цар Терес I. Там бе намерена масивна златна маска, която съперничи на прочутата маска на Агамемнон. В друга надгробна могила "Голямата Косматка" пък бе разкрита гробницата на прочутия тракийски владетел Севт III. Учените намериха и бронзова глава - фрагмент от статуя на самия тракийски вожд, както и множество златни накити и част и знатно въоръжение.

Гробницата в Поморие е №1 на Балканите

Античната куполна гробница в Поморие е единствена на Балканския полуостров. Тя се намира на запад от града, близо до пътя за Бургас. Датира от II-III в. сл. Хр. Една от хипотезите е, че е мавзолей на богата анхиалска фамилия, в който са се извършвали религиозни езически ритуали. Заради належащата нужда да бъде запазена и съхранена бе включена в Понтийския път.

Кибела - бижуто на белия град

Античният храм на Кибела в центъра на Балчик близо до морето е магнит за туристите. Откритието на Игор Лазаренко е сред най-впечатляващите през последните 20 години. Отличното съотношение между малък и добре запазен древен архитектурен обем и атрактивни находки го превръщат в истинско туристическо бижу, очакващо своето подходящо пазарно опаковане. Сградата е малка с добре запазени стени и вътрешна подредба. Тук археолозите намериха над 30 каменни надписа и много графити, датиращи от четвърти век пр. Хр. до четвърти век сл. Хр.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай