София. Допитване до всички свои синдикални членове за ефективна национална стачка започва КНСБ. Това е в отговор на обявеното намерение на финансовия министър Симеон Дянков от догодина да започне увеличаване на пенсионната възраст в България.
Поведението на Дянков е недопустимо, то взривява социалния мир, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. Профсъюзът упрекна управляващите, че прекрачват всякаква граница и обезсмислят тристранката. Миналата година социалните партньори и държавата подписаха споразумение увеличаването на възрастта за пенсиониране в България да започне чак през 2021 г. Няма никакви основания да се наруши това споразумение, дефицитът в бюджета на НОИ може да бъде попълнен без да се налага още от догодина да се вдига възрастта за пенсиониране, смята Димитров.
Синдикатите ще поискат среща с премиера Бойко Борисов, на която да го убедят, че не трябва да се орязват правата на хората. В неделя на съвместно заседание двата синдиката ще обмислят дали да се оттеглят от тристранката. Страната се намира в условията на подготвяна вече железничарска стачка, заяви лидерът на КНСБ. Стачката ще започне на 24 ноември и ще бъде прелюдия към това, което може да се случи ако управляващите увеличат възрастта за пенсиониране още от догодина, предупреди той.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com