Сгафилите шофьори - на поправителен

Сгафилите шофьори - на поправителен | StandartNews.com

София. Проверовъчен изпит чака сгафилите на пътя шофьори. Пътят към ограничаване на пътно-транспортните произшествия минава през завишената проверка на знанията, а не през завишените глоби. Това е мнението на Българския автомобилен съюз, чиито експерти са изготвили пакет от мерки за намаляване на катастрофите по пътищата. Според председателя Борис Гаврилов те ще бъдат съгласувани с премиера Бойко Борисов, с вътрешния министър Цветан Цветанов и с транспортния министър Ивайло Московски.

И в момента в Закона за движение по пътищата е заложено явяване на проверовъчен изпит при всяко немаловажно нарушение, но фактът, че досега това не се е случвало, означава пропуск, съобщават от БАС.

От съюза предлагат още при първо нарушение шофьорите да се явяват само на проверовъчен изпит, при второ - на изпит и да плащат двойна глоба, а при трето - да бъдат лишавани от правоуправление и отново да държат проверовъчен изпит.

Предложените мерки предвиждат по-голям брой въпроси на изпитите за отделните категории - за В те да са 45, както е сега, но за професионалните като С, Д и Е да се увеличат на 105. От организацията са на мнение още, че в изпитните тестове не трябва да присъстват верните отговори, а трябва да се посочват от проверявания водач.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай