София. Заместник-директорът на Националната следствена служба Румен Георгиев бе избран за член на новия Висш съдебен съвет от квотата на следователите.
За него гласуваха 235 от общо 388-те следователи, които упражниха правото си на глас по време на делегатското събрание провеждано в зала 3 на НДК през целия ден. Броенето на бюлетините отне повече време отколкото самото представяне на претендентите. Повече от 3 часа избирателната комисия се мъчи с преброяването като на няколко пъти се наложи да започва от начало, тъй като броят на бюлетините непрекъснато се разминаваше. Конкурент на Георгиев за поста във ВСС беше колегата му от 4-ти отдел на НсЛС Койчо Трухчев. Той обаче получи едва 135 от гласовете на следователите.
За да бъде избран при първото гласуване, единият от двамата кандидати на следователите трябва да получи 50 процента плюс един от гласовете на следователите. Румен Георгиев вече е бил член на ВСС - от 1999 до 2003 година. Той е и председател на Камарата на следователите. Койчо Трухчев няма знакови дела в кариерата си - за периода 2005-2010 година в атестацията му са отбелязани 18 преписки срещу известни извършители. На 15 септември съдиите направиха своя избор. На 21 септември е редът на прокурорите, чиято квота е 4 места във ВСС.
Последно парламентът ще гласува своите 11 представители на 26 септември. Според Закона за съдебната власт 11 от членовете на съвета се излъчват от парламента, 11 от гилдията и трима влизат в състава му по право – главният прокурор и председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд (ВАС). При представянето си Трухчев заложи на нестандартна и запомняща се концепция. Според него идеята следващият главен прокурор да бъде жена не била никак лоша. „И жените са хора”, коментира чистосърдечно Трухчев. В едночасовото му представяне се чуха и още комични изказвания. Така например Трухчев отговори на въпрос за подобряването на компютърните технологии във ВСС с признанието, че не разбира много от компютри. Любопитното е, че следователят е отбелязал във визитката си, че през 2005 г. е повишил квалификацията на семинар „Престъпления в кибернетичното пространство и методи на тяхното разследване”. Освен това той работи в отдела в НСлС, в чиято компетентност попадат престъпленията срещу интелектуалната собственост. За дисциплинарната практика на сегашния ВСС Трухчев посочи, че е останало впечатление в медиите за прилагане на различни критерии и решения на еднакви или поне по подобни казуси. Според него на ВСС е нужен добър говорител, за да се справя добре с проблеми като случая „Красьо Черния”. Той бе категоричен, че наказвания магистрат трябва да бъде изслушан и пред наказващия орган. „Аз себе си определям като човек повече на действието, посочи той. Трухчев изтъкна, че за него като евентуален член на ВСС първостепенна задача ще бъде да запази поне сегашния статут на следствието, т.е., че то е в системата на съдебната власт.
Георгиев направи по-семпло представяне. „Днес нашите функции се поеха от други. Никой в гилдията, както прокурорите, така и адвокатите, не са щастливи от това”, заяви той. И продължи: "Всички говорят за съдиите и прокурорите, никой не говори за нас. Избираме един кандидат поради липса на възможност да избираме по-малко. Сиреч, от нашия избор нищо не зависи, ние сме нещо пренебрежимо и това все повече става становище на гилдията."
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com