Откриха под кръчма ларгото на древния Сандански

Откриха под кръчма ларгото на древния Сандански | StandartNews.com

Жителите на Партикополис провеждали там срещи, спорове и тържества.

Продължението на Кардо максимус застлано с гранитни плочи

Нова уникална находка направиха археолози в Сандански. Те разкриха част от главната улица –Кардо максимус, на древния град Партикополис. "Булевардът" се намира успоредно и съвсем близо до сегашното ларго на курортния град, на метри от Раннохристиянския комплекс. Там е бил съсредоточен общественият и икономическият живот на Партикополис. По това време той е бил водещ стопански, икономически и религиозен център в античната римска провинция Македония. До Кардо максимус се е издигала колонада от гранитни колони, свързани с арки. На една от колоните се чете надпис от времето на император Каракала (211- 217г. н.е.): „Марк Аврелий Капитониан Александър и Терентиана Юлиа, като бяха жреци /подариха/ на родния си град колоните на стоата." Надписът дава сведение, че в античния град е съществувала стоа (колонада с покрив)– любимо място за срещи, спорове и провеждане на празнични тържества.

При извършените спасителни проучвания на археологически обект „Тримата мускетари" (доскоро там е имало заведение с това име) непосредствено на юг до Раннохристиянския комплекс, на мястото на къщата на първия кмет на Сандански – Г. Коцев, се разкри продължението на Кардото.

Става въпрос за нов участък от античната улица Кардо максимус с дължина от 12.50 метра и широчина от 3.70 м. Застлана е с масивни гранитни плочи с дължина и различна ширина от 0.45 м до 0.80 м. Под уличните блокове се намира античната канализация. На западната стена на улицата изпъкват изправени гранитни блокове с размерите на положените на настилката.
На запад се разкриха останките на две помещения, запазени на малка площ от 8 кв.м. без запазени подови нива - най вероятно с глинен под и останки от канал в северното помещение. Разкри се и част от стоата, която завършва с масивен гранитен напречен на улицата блок, като настилката е от тухли. За съжаление основите на къщата са разрушили помещенията и е трудно да се определи тяхната структура.

Разкрити бяха и много останки от ордера на строителството - колони, кемпфери и бази. Намерени бяха находки от керамика, стъкло и монети.

„Част от улицата е открита през 70-те години на миналия век. Сега обаче разкрихме цели 13 метра от нея. Собственикът е категоричен, че ще съдейства за консервацията и социализацията на това откритие, което е от 5-6 век по времето на император Юстиниан Велики. Тогава градът преживява своя втори разцвет", каза директорът на Архелогическия музей в Сандански – Владимир Петков. На древното ларго са открити запазени колони, капители и колонети. Те ще бъдат изправени и експонирани. Античната главна улица ще се свърже съвсем естествено с Раннохристиянския комплекс и останалото културно-историческо наследство в курортния град. Планировката на Партикополис е била уникална – улиците се пресичали под прав ъгъл, навсякъде е била изградена канализация, къщите също се правели по строго определен ред. В момента комисия от Министерството на културата извършва оглед на разкопките и приема резултатите от проучванията. Експертите ще дадат конкретни препоръки как точно да се запази по-най-добрия начин древната главна улица на античния град.

Тракийска принцеса погребана до Орфей

През лятото на 2016 г. край кърджалийско село Бенковски бе открито едно от най-богатите погребения от тракийската епоха. Във оформена в скалите ниша бе намерен гроб на принцеса с над 60 украшения от сребро и бронз – фибули, сребърна диадема, обеци. На уникалната находка се натъкна екип от археолози под ръководството на младия учен Любен Лещаков и под наблюдението на проф. Николай Овчаров.

При ритуала са положени цели 11 сребърни пръстени с изображения на антични богове. Цялото погребение се датира във втората половина на 4 в. пр. Хр. Част от предметите, включително сребърна тетрадрахма от 380-360 г. пр. Хр., изработени в големия елински град Маронея на Бяло море, а други са дело на тракийски майстори от Одриското царство.

Съвсем наблизо се намира голям археологически комплекс, подобен на този край момчилградското село Татул, а до самия гроб на тракийската принцеса има олтар, подобен на този, разкрит до гроба на Орфей на Татул.

„Това е поредното голямо откритие в Източните Родопи", обясни проф. Николай Овчаров. Явно тук е имало и храм, чиито основи се намират в близост до новия некропол. Като позиция новооткритият комплекс е сходен със светилището на Татул, открито от проф. Овчаров. Новата находка е пореден щрих към "цивилизацията на скалните хора", с главен център в Перперикон.

Спасиха римска баня под къща в Пловдив

Римска баня бе открита под частна къща в Пловдив. Уникалната находка на улица "Отец Паисий" 13 бе спасена по чудо, малко преди багерите да я изринат. Заслугата е на археолога София Христова, която преди няколко месеца минавала покрай обекта в почивните дни. Преди това на мястото се намираше триетажна старинна сграда със статут на архитектурно-строителен паметник на културата с категория "за сведение", която собствениците събориха през юли. Проверките на Министерството на културата и окръжната прокуратура в Пловдив не установиха нарушения на съгласувателните процедури.
С изненада архитектката видяла, че багер е започнал да разрушава основите под мазето, а според разрешението на Националния институт за недвижимото културно наследство строителят няма право на това. "Видях промишлено количество антични тухли и разрушен зид с дължина 1,5 метра. Не мога да кажа дали и той е от древността, но това е абсолютно недопустимо", разказа тогава Христова. Тя реагирала гневно и в отговор получила заплаха, че ще бъде хвърлена в изкопа. Главният архитект на район "Централен" Васил Василев обаче разпоредил проверка след като медиите вдигнали шум. Оказало се, че инвеститорите имат всички необходими документи, за да преустроят сградата в комплекс с магазини и къщи за гости. Независимо от това Василев препоръчал на мястото да влязат специалисти от Археологическия музей, за да направят професионално обследване на терена.

Екипът се натъкнал на уникалната баня.

"Вероятно тя е част от комплекс, който се протира на няколко декара, каза пред БНР Мая Мартинова от Регионалния археологически музей, ръководила проучването на находките.

До момента е проучена голяма зала с басейн (имплувий). Подът и стените на банята са били отоплявани чрез хипокауст - система с топъл въздух от специални пещи, който циркулира между зидани колони и тухли, на които е повдигната сградата. Открити са капители в коринтски стил, а стените са били облицовани с мрамор. Специална комисия ще опише откритието и ще даде оценка са стойността му, както и препоръки какво трябва да направят собствениците на обекта, за да го съхранят.

Келти и гети се женили край Сборяново

Келтско светилище, открито това лято в археологическия резерват „Сборяново" край Исперих, показва че на платото край Свещарската гробница в мирно съжителство са се срещнали келти и гети.

Светилището има правоъгълен план и е оградено с ровове. В тях археолозите са намерили находки на воинско въоръжение, които датират от средата на ІІІ в. пр. н.е. Най-интересни са откритите ритуално огънат меч ромфея и келтска воинска тока. Те предоставят непознати досега данни за присъствието на келтите в столицата на гетската държава, коментира проф. Диана Гергова, ръководител на експедициията. Артефактите са намерени около могилата на гетския владетел Котела, където преди четири години Гергова откри златното съкровище на тракийския цар.

Учените са категорични, че няма данни за битки. Става дума за мирно проникване на келти и келтски жени. Откритите дребни накити, изровени в съседство с могилата, където преди две години бе намерена и келтска колесница с два впрегнати коня, навеждат на предположението, че на това място е имало смесени бракове. Гетите и келтите са постигнали добри политически взаимоотношения между своите племена, сочи хипотезата на проф. Диана Гергова.

В тазгодишната експедиция в „Сборяново" участва и международен екип от Университета в Женева. Заедно с учените на терена работиха и студенти доброволци от шест европейски страни, пристигнали у нас по програмата „Еразъм" на ЕС.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай