PR Care и рокаджиите от Der Hunds с инициатива "Promise to survive", първият концерт е на 12 октомври
Депресията и самоубийството са сред най-обсъжданите и болезнени теми за рок феновете по цял свят през настоящата 2017 г. Легендарният рок музикант Крис Корнел, вокал на групите Soundgarden и Audioslave, сложи край на живота си на 18 май след концерт в Детройт. Няколко месеца по-късно, на 20 юли, неговият близък приятел и колега Честър Бенингтън, вокалист на емблематичната Linkin Park, направи същото. Много хора смятат, че не е случайно, че датата на самоубийството на Честър съвпада с рождената дата на Корнел. Хиляди фенове и музиканти все още скърбят за Крис и Честър и не могат да повярват, че това действително се е случило. Затова и миналата седмица PR Care и българската рок група Der Hunds започнаха информационна кампания "Обещание за живот" (Promise to survive), която е в подкрепа на хората с депресия. Екипът на PR Care посочва, че едва ли има човек, който да не се запита
как е възможно успели и пълноценни личности, идоли на цели поколения, да посегнат на живота си
Дали това е можело да бъде предотвратено? Къде сбъркахме - ние като общество, приятелите им като близки хора, семействата им като неизменна част от живота им?
Името на кампанията "Promise to survive" e заето от песен на Крис Корнел, която излиза тази година. А тя носи позитивни послания - "И едно обещание, което направихте. Едно обещание, което винаги остава. Без значение на цената. Обещание за оцеляване", гласи текстът, който и агенцията цитира в подкрепа на кампанията.
Статистиката е, меко казано, плашеща. На всеки 40 секунди някой някъде по света умира при самоубийство. Депресията е причина за самоубийство на 128 хиляди души в Европа. От депресивни разстройства страдат 40 милиона души, като честотата се движи от 3,8% до 6,8% от населението в различните европейски страни. В България този процент е около 6,2%. А още по-плашещото е, че само един от 20 страдащи от депресия получава специализирана психиатрична помощ в България.
В последно време думата "депресия" се използва много лесно. Хората наричат всяко чувство на тъга депресия, казва д-р Румяна Динолова, психиатър, главен експерт в НЦОЗА. Затова трудно разпознаваме депресията, която трябва да се лекува. Сред основните симптоми, по които психиатрите поставят диагноза "депресия", са
понижено настроение, липса на преживяване на щастие, лесна уморяемост
и намалена работоспособност. Румяна Динолова обясни, че се забелязват и нарушения в съня. Хората заспиват много трудно, спят по 1-2 часа на нощ. Но я има и другата крайност - някои от хората с депресия искат да спят почти през цялото време, да не се събуждат, за да не изпитват душевна болка. Хората, страдащи от депресия, описват състоянието си като "безчувственост", но в същото време изпитват ужасно чувство за вина, че не усещат нищо, което е парадоксално, обясни още психиатърът. Освен това хората стават много разсеяни, не могат да се концентрират. Д-р Захари Зарков, психиатър, главен експерт в НЦОЗА, каза, че паническата атака е едно от най-травматичните състояния. Ако човек получи от 3 до 5 панически атаки за един месец, трябва да се обърне към професионалист. Хората най-често търсят помощ за паническите атаки, но я търсят в бърза помощ, когато получат такъв пристъп. А трябва след кризисната интервенция да се проследи дали нещо провокира тези симптоми, да се направи професионална оценка и да се вземат мерки. Д-р Румяна Динолова обясни, че основното средство за диагностика, когато човек отиде на психиатър, е най-безболезненото - едно интервю. "Опитваме се да предразположим максимално човека да каже точно това, което чувства, с най-точните за него думи, слушаме го внимателно, за да разберем какъв е проблемът, от къде идва и какво точно очаква човекът от нас", каза тя. Д-р Владимир Наков - психиатър, главен експерт в НЦОЗА, каза, че психиатрията е единствената медицинска специалност, която има анти движение - антипсихиатрия. Хората, които създават това движение, не са против самата психиатрия, а против методите, които се упражняват в нея. Много голям
пропуск на българското образование е, че няма часове по здравна култура
в училищата по системен начин, в които децата да се научат да говорят за чувствата си, да се научат как да структурират взаимоотношенията си, смята доц. Михаил Околийски, експерт в офиса на СЗО в България. Той каза, че голяма част от опитите за самоубийства на най-малките се дължат на любовна мъка, те много тежко преживяват разделите. "Българските деца, за разлика от германските и холандските си връстници, не чуват в училище по един нормално поднесен начин, че една връзка, започнала в началото на пубертета, ще прекъсне съвсем скоро. Много рядко такива връзки продължават цял живот", заяви той. Доц. Михаил Околийски каза, че Крис Корнел е красив, успешен, и въпреки това стига до фатален край. "Той е по-чувствителен, той е изразител на обществена болка. Тези текстове в тази най-смислена музика, каквато е рок музиката, са обикновено много силно социално ангажирани. Текстовете са изпълнени с много болка, тази болка се просмуква в костите - както на слушащите, така и на изпълнителите. Бидейки фронтмен, ти си в светлината на прожекторите, всички хора искат интревю с теб, имаш фенове, но се чувстваш самотен, защото имаш това усещане за комерсиален интерес към теб, много малко хора познаваш истински", коментира доцентът.
Мисията на кампанията е да информира и
да предизвика разговори за тежките теми за депресията и самоубийството
и чрез уникалния трибют на музикантите от Der Hunds на Крис Корнел. Първият такъв концерт ще е в столичния клуб Терминал 1 на 12 октомври, а след това ще има трибюти и в Пловдив, Бургас, Варна и Велико Търново. Борислав Мудолов – Боби Косатката, вокал на Der Hunds, обясни, че самоубийството на Крис Корнел е било нещото, което сякаш е преляло чашата, шокът е невероятен. Всеки, който е преживял самоубийство на близък, се пита какво не е направил, каква вина има. "За съжаление, има една българска поговорка - "В къщата на обесения за въже не се говори". А всъщност трябва да се говори", посочи Боби Косатката. Той каза, че с групата му могат да насочат вниманието към този проблем с музиката, с песни на Корнел. От PR Care обясниха, че не искат това да е просто поредния трибют, а наистина той да може да спаси човешки живот. Фронтменът Борислав призна, че сега гледа по нов начин на песните и текстовете на Корнел. "Много често в тях се споменават думите смърт и самоубийство", казва той.
Експертите коментираха, че добрата новина е, че
депресията е лечима, ако се окаже нужната помощ
Човекът, който мисли за самоубийство, обикновено споделя това с близките си, дори под форма на шега. Затова трябва непременно да се обръща внимание на такива хора. Хората, на които се помага, не стигат до фатален край - например Джеймс Хетфийлд от Metallica също е бил в депресивно състояние, но се е излекувал с помощ от семейство, приятели, квалифицирани специалисти. Най-важно е да се говори за проблемите без срам. Човешко е да се страда, да се плаче, особено мъжете не трябва да се срамуват от това, споделиха специалистите. Не бива и да се игнорират емоциите на юношите само защото си мислим, че те идват от пубертета и ще минат. При възрастните над 60-65 години характерни симптоми са разсеяност, затвореност, загуба на интерес към неща, които преди това са ги вълнували.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com