Маската на Терес в битка за Чудо №1

Маската на Терес в битка за Чудо №1 | StandartNews.com

Компютри пред вила "Армира", Рилският манастир и Перистера сменят местата си на кръгъл час

Треска за Чудесата на България върви с пълна сила в нета. Три дни след старта на тазгодишната национална кампания на в. "Стандарт" няколко хиляди нашенци разместват с онлайн вота си временното класиране.

В раздела за "Открития" на първо място се изстреля златната маска на Терес, която Георги Китов откри. Тя и манастирът на Паисий Хилендарски два дни се бореха за първото място. Мощите на Йоан Кръстител засега държат бронза, следвани от храмовете на остров Св. Кирик и Юлита и златото от Синеморец.

Битката кое от чудесата ще заеме отсега челните места е ожесточена. Ученици, местни патриоти и чиновници от кметства са запретнали ръкави и са решили тази година отрано да пускат електронни бюлетини на сайта bgchudesa.com, за да осигурят предимство на крепости, манастири, светилища и открития от регионите си. Ожесточена битка тече и в другия раздел - за "Културно-историческа атракция". След като в неделя главният редактор на в. "Стандарт" Славка Бозукова даде старта на тазгодишната кампания от Ивайловград, хората в региона ударно гласуват и засега осигуряват първото място на реновираната и отворена за туристи уникална атракция от римско време - вила "Армира".

Кметицата на Ивайловград Диана Овчарова каза, че ще сложи компютри за гласуване на площада в града и на входа на вилата. Хората от Хасковско успяха с вота си да осигурят второто място за друга местна забележителност - крепостта "Лютица" и да изместят очертаващата се за атракция номер 1 на лятото - остров Св. Анастасия до Бургас. Родолюбците от Западна България също не спят. Белоградчишките скали, Рилският манастир и крепостта "Перистера" през час сменят местата си в топ 5.

По-лек план за обектите за ЮНЕСКО

Проф. д.и.н. Виолета Нешева, научен консултант на фондация "Созопол" на Кирил Арнаутски

За да успеем да включим нови обекти от България в листата на ЮНЕСКО, трябва да се облекчи режимът за разработването на планове за управление на тези обекти. Образно казано, тези планове дават визията за развитието на обекта за период от 1 година, какво ще е то на 5-ата и на 20-ата година.

Затова те са важна част от цялостната документация по изготвянето на досието за включване на обекта в т.нар. индикационна листа. България ще обнови листата тази година, защото това се прави на всеки 10 г., а последното обновяване е било през 2004 година.

Изработването на даден план обаче е тежка процедура, защото в момента това може да стане само с благословията на министъра на културата. Само той може да възложи поръчката. Ако от министерството вдигнат рамене и кажат, че няма пари, всичко приключва за момента.

Затова, според мен, трябва да се направят законодателни промени така, че да се дава по-голяма свобода за изработка на плановете. Така ще може да се използва всяка възможност за финансирането им от общините например или чрез различни проекти, или частни дарители.

За културно-исторически и археологически обект в България в момента има разработен само един план - този за Несебър, и той все още не е действащ, а е на фаза обществено обсъждане.

Единственият реално работещ план у нас е за природна забележителност - за парка "Пирин".

Само като пример за действие на план ще дам факта, че паркът на прочутия водопада Ниагара има действащ план за управление още от края на XIX век.

Друга от тезите ми за необходими промени във финансирането на културно-историческите паметници е, че парите от министерството трябва да насочват парите поетапно към тези обекти, които вече хората познават. По-добре да бъдат насочени повече възможни средства тази година за 5 обекта вместо за 25. През следващата да се дадат на други пет, но тези 5 да бъдат обслужени цялостно.

Гостите на Св. Анастасия да гласуват за острова

Димитър Николов, кмет Бургас

Усилията ни са насочени в посока да открием най-много пресечни точки между култура и туризъм, за да развием общ продукт, който да представя дестинация Бургас като атрактивно място за ваканция и алтернативен туризъм.
Добър пример за политиката на община Бургас в тази посока е цялостното реставриране на остров Св. Анастасия. Очакваме там първите организирани туристи на 15 май. Надявам се те да останат очаровани от новата визия на острова и всички, които го посетят, да гласуват активно за него в кампанията "Чудесата на България".

Община Бургас се стреми да подкрепя максимално местния туристически бизнес. Същевременно активно работим за подобряване на инфраструктурата. Всяка година отделяме и сериозни средства за археологически разкопки, защото това е изключително важно както за съхраняване на културно-историческото наследство, така и за туризма.
Със сигурност обаче ни е нужна повече атрактивна реклама, затова разчитаме изключително много на мащабни инициативи като "Чудесата на България" на в. "Стандарт".

Овчаров прави маршрут от Бачково до Перперикон

Нов маршрут ще води туристите от Бачковския манастир до Перперикон. Това обявиха вчера в светата обител над Асеновград игуменът отец Симон и видният български археолог проф. Николай Овчаров, който се е заел с амбициозната задача да начертае поклонническия път. Идеята на учения се базира на редица исторически факти, открити по време на разкопки в района на Източните Родопи, които свързват Бачковския манастир и открития в района на Кърджали манастир "Св. Йоан Предтеча".

"Това, което разкрихме при проучванията до момента е, че двата манастира са изградени по едно и също време през XI век, а монасите в "Св. Йоан Предтеча" са живели по устава на Бачковския манастир. Много са подобни, така че по всяка вероятност е имало някаква пряка връзка", коментира археологът. Проф. Овчаров дори допуска обителта в Източните Родопи да е била скит или метох на Бачковския манастир. Печатът на родственик на основателя на Бачковския манастир Григорий Бакуриани, който Овчаров откри в Перперикон, също дава основание да се свържат двете свети места. Не на последно място археологът работи и по тезата, че някъде в Източните Родопи е погребан Патриарх Евтимий.

Всички тези факти и предположения професорът щял да събере в специална книга, която по думите му ще е готова до есента и ще служи за популяризиране на новия туристически маршрут. Идеята е той да започва от Пловдив и да минава през Асеновград до Бачковския манастир, откъдето до Перперикон е само 70-80 километра. Тук може да се разклонява към манастира "Св. Йоан Предтеча", Кърджали и Златоград.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай