Как да се научим да бъдем щастливи за 90 секунди?

Правилото за 90 секунди се основава на невронауката

Как да се научим да бъдем щастливи за 90 секунди? | StandartNews.com

Източник: Pixabay

Вместо да се тревожите за едно и също нещо в продължение на дни, седмици или дори години, излагайки се на дълбок стрес, можете да използвате една проста техника за щастие. Статия в интернет изданието Inc.com описва техниката, която е препоръчана от бивш шеф в Google и експерт по щастие.

Правилото за 90 секунди ще ви накара да се почувствате по-добре бързо, казва предприемачът и автор Мо Гавдат. Той използва този прост трик, за да се справи с неща, които го разстройват.

В книгата си „Формулата на щастието“ Гавдат пише, че понякога един проблем, малък или голям, се заклещва в ума ви и не можете да се отървете от него. За да се справите с това, ви е необходимо правилото за 90-те секунди. То му е помогнало да се възстанови от трагичната загуба на сина си при медицинска процедура.

„Правилото за 90 секунди се основава на невронауката, която ни казва, че хормоните на стреса и гнева се изчистват от тялото в рамките на 90 секунди. Това означава, че след минута и половина дълбоко разстроени, имаме възможност да насочим вниманието си към нещо друго. Но през повечето време не го правим. Връщаме се към това, което ни разстройва, и отново стимулираме тези хормони на стреса. Това може да се превърне в цикъл, който се повтаря отново и отново“, каза той в подкаста High Performance.

Но този модел може да бъде разчупен и Гавдат обяснява как. Трябва да си дадете 90 секунди и да усетите пълната дълбочина на проблема. А когато времето изтече, спрете и се запитайте: „Какво ще направя след това?“

Обикновено това помага да се премине от самия проблем към неговото решение. Но ако не се получи, тогава Гавдат препоръчва този метод. Той пише, че ако това му се е случило, тогава си задава три въпроса.

Първото е да се запитате дали случилото се наистина се е случило. Понякога се случва проблемът да е измислен или пресилен, а в действителност всичко се решава по-лесно, отколкото е изглеждало. Ако проблемът е реален, тогава трябва да се запитате дали може да бъде решен. Ако може да бъде решен, тогава е по-добре да го направите.

И ако не можете да повлияете на това, тогава трябва да се запитате дали можете да приемете ситуацията и да извлечете най-доброто от нея. Гавдат нарича това „решително приемане“. Това ще ви даде най-добрия шанс за щастие, независимо от обстоятелствата.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай