София. Когато държавата е мащеха, частният бизнес може да стане приемна майка мечта. Такава е философията на приватизацията. Очаква се предприемачите да имат визия как да развият даден бизнес така, че да стане конкурентоспособен. Не и у нас обаче. В България, не е тайна, често се случва обратното - някой купува предприятие, за да източи активите му и да заграби земята. Често тя е по-скъпа от производството, което се развива върху нея.
Един такъв скандален пример е приватизацията на общинската "Пътна сигнализация", купена за жълти стотинки през юни 2004 г. от "АТ инженеринг 2000". 7 г. по-късно едва крета, няма спечелена нито една държавна поръчка и на практика трупа само дългове. Начело на фирмата е Георги Пенев, чийто бизнес напоследък търпи само загуби. Големият удар срещу фирмата е в средата на 2011 г., когато губи поръчката за изграждането на новата сграда на РВД край Терминал 2 на столичното летище от "Главболгарстрой".
Само 270 000 лв. стигат за 95 на сто от дяловете на "Пътна сигнализация" ЕАД през юни 2004 г. Това е едва 1/4 от поисканите 950 000 лв. на първия търг. Фактически на толкова са реално оценени активите на фирмата. Част от капитала - 5 на сто, е блокирана за удовлетворяване на реституционни претенции.
Продажбата на фирмата започва през април 2003 г., когато е насрочен първият търг. Минималната цена обаче стряска двамата кандидати, които купуват документи, но не наддават. Цената на дружеството на втория търг, през юни 2003 г., вече е 700 000 лв. Два месеца по-късно пада на 500 000 лв. Докато е в процес на разпродажба, фирмата реално не извършва никакви дейности и за няколко месеца успява
да натрупа загуби за 400 000 лв.
Георги Пенев и компания обаче не се стряскат от този факт. Изчакват провала на още един търг през януари 2004 г. и през април се явяват с бодра крачка в Столичната общинска агенция за приватизация (СОАП), когато началната цена на фирмата вече е паднала до 200 000 лв. Точно на този търг вече има 3-ма кандидати - физическото лице Антон Тошев, щатният участник в търговете на СОАП, "Дядо Божко" ЕООД и "АТ инженеринг 2000". Собственикът на "Дядо Божко" Момчил Кованджийски предлага 260 000 лв., а "АТ инженеринг 2000" дават с 10 000 лв. отгоре.
Сега Кованджийски не иска да коментира проваленото наддаване и да отговори на въпроса
бил ли е подставено лице
на търговете. Така или иначе, "АТ инженеринг 2000" печели фирмата "Пътна сигнализация" за жълти стотинки, след като е ясно, че само сградният фонд на фирмата струва 533 000 лв. според счетоводните баланси на дружеството.
"АТ инженеринг 2000" получава още един бонус - да плати разсрочено сумата. Очевидно обаче парите най-малко притесняват Георги Пенев и той плаща цялата сума само 4 дни след подписването на договора за приватизация. На 11 февруари 2005 г. "АТ инженеринг 2000" купува и останалите около 4 на сто от дяловете за 5700 лв. Така фирмата, която
върти обороти по 5 млн. лв.
до 2001-2002 г. и печели по над 1 млн. чисто, е продадена за 275 700 лв. Междувпрочем инерцията позволява на "Пътна сигнализация" да прави добри печалби и веднага след приватизацията - до 2008 г., върти обороти между 4 и 6 млн. лв. Но когато на върха на управлението идват некомпетентни хора, добрите практики "отиват в коша". Вместо да печелят обществени поръчки, да се намесят в битката при строителството на новите магистрали и да произвеждат знаци и табели за 2-милионна София, във фирмата, начело с Георги Пенев, търпят само загуби. Затова сега дружеството е пред фалит, признават работниците в него. И "Пътна сигнализация" се превръща в образец на провалена приватизация и разбити надежди.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com