България е страната с най-голям относителен ръст на нелегални имигранти на Стария континент, отбелязва европейската агенция за граничен контрол "Фронтекс" в свой доклад. С 85 на сто са се увеличили опитите за прониквания през границата. Външният министър Кристиан Вигенин удари камбаната, че капацитетът ни за приемане на бежанци вече е изчерпан.
За цялата 2012 г. 1387 лица са потърсили закрила от държавата, докато до края на юли т. г. подалите молба са 2320. Това обаче е само капка в морето на фона на десетките хиляди клетници, които заливат средиземноморските държави и богатата Северна Европа.
Прогнозите също са умерено мрачни заради продължаващите конфликти в Близкия изток, новата криза в Египет и кървавите междуособици в Северна Африка. Освен сраженията друга причина за преселванията е икономическата криза - тълпи безработни и гладни хора търсят парче хляб в по-заможните страни. Не са за подценяване и промените в климата и засушаването, което превръща огромни региони в пустини, а техните обитатели - в хора без дом и препитание.
През последните две години и половина заради гражданската война в Сирия броят на изгнаниците се е увеличил чувствително. Понастоящем близо половината от преминаващите нелегално границата ни с Турция са сирийци - 855, следвани от алжирците - 341. На трето място са лицата без гражданство - 229. В тази графа най-често попадат палестинци, които навремето са потърсили убежище в Сирия и сега се отправят в търсене на дом и родина към Европа. За момента Върховният комисариат за бежанците към ООН е регистрирал 1,9 млн. сирийски бежанци, като се очаква до края на годината броят им да достигне 3,5 млн.
Най-забележителен у нас е ръстът на идващите малийци
- 129, който се дължи на започналия м.г. военен конфликт Северно Мали.
В доклада на "Фронтекс" като основна причина за бума на нелегални имигранти към България се посочва затягането на гръцките граници. Миналото лято Атина, която е най-наводнената от пришълци европейска страна, въведе драконовски мерки за борба с преселението на народите от Изток. Беше построена с ограда с бодлива тел, простираща се на 10,5 км в критичната зона на река Марица по турска-гръцката граница. Допълнително в района бяха дислоцирани и 1800 граничари в рамките на операция "Аспида". Освен това съвместно с гръцките морски патрули "Фронтекс" започна операция "Посейдон", която трябваше да спре акостирането на хиляди клетници с надуваеми лодки от турското крайбрежие, някои пък са доплували чак от Северна Африка. Гръцките морски граничари продължават да бъдат критикувани от правозащитниците заради варварското си отношение - те избутват лодките обратно към турския бряг, пукат ги и ги преобръщат.
На трето място, южната ни съседка приложи в големите градове полицейска операция "Милосърдния Зевс", в рамките на която бяха арестувани над 85 хиляди нелегални, като 5500 от тях бяха задържани за постоянно, а над 10 хиляди - репатрирани по родните си места. В резултат на комбинацията от строги мерки потокът в Гърция е намалял от 141 060 нелегални прониквания през 2011 г. на 72 430 през миналата.
Веднага след началото на операциите "Аспида", "Посейдон" и "Зевс" чувствително се увеличи приливът към България, отбелязва "Фронтекс". Нашите власти също засилиха присъствието -
бяха разположени българо-турски патрули с граничарски кучета
а върху 58 км от Свиленград до Лесово беше поставена система за видеонаблюдение на браздата. Планира се в близките години камери с инфрачервени сензори да бъдат разположение по цялото протежение на границата.
Преди затягането на режима имигрантите проникваха в Гърция, а оттам с подправени документи се опитваха да влязат в други страни от Шенген по въздух и море. Потокът вървеше усилено преди гръцките власти да започнат редовни проверки по вътрешните шенгенски полети. В резултат на операция "Аспида" пък бе пресечена възможността клетниците да стигнат до Атина. Вследствие на което с 50 процента са намалели случаите лица с фалшифицирани документи (най-често шведски паспорти) да влизат в Шенген.
Желязната дисциплина промени и маршрутите - вече част от имигрантите предпочитат да не летят директно от Истанбул към ЕС, тъй като тези полети се проверяват най-щателно, а да хванат самолета от по-малки градове като Измир. Любопитното е, че например албанците, които си търсят късмета на Запад, най-често използват подправени български, италиански и гръцки паспорти.
Най-голям дял от опитите за нелегално преминаване през България държат турските гастербайтери. При сезонното завръщане от отпуск по пътя от родината за Западна Европа на над 2 млн. души, някои се опитват да преведат през границата заедно свои роднини, които нямат европейски визи. В периода между май и септември граничните власти регистрират по един-два подобни случая на ден.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com