Европа ни краде сервитьорите

За първи път хотелиери търсят работници от януари, дават пътни и храна

Европа ни краде сервитьорите | StandartNews.com

Набирането на кадри за летния туристически сезон вече започна. Хотелиерите обаче все по-трудно ще намират качествен персонал. С пълното вдигане на бариерите пред трудовите пазари в ЕС все повече българи намират работа в чужди курорти.

 

Гладът за персонал по морските ни курорти това лято ще е по-голям отвсякога. Немалка част от работната ръка, на която доскоро хотелиерите ни разчитаха, заминава за чужбина. След пълното отваряне на трудовите пазари в страните от ЕС от 1 януари вече няма пречки да си намериш сезонна работа в туризма, където заплатите дори и за нискоквалифицирана работа са в пъти по-високи от нашите. Това е и причината набирането на работници за летния сезон тази година да започне още от януари. "За първи път толкова рано хотелиерите започват да търсят персонал", заяви за "Стандарт" председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация за Североизточна България Димитър Димитров. Според него проблем ще има не само с набирането на кадри с опит, но и с намирането на хора за най-ниските позиции като камериерки, миячки и чистачи. "Голяма част от хората, които от години работеха например в Албена точно на такива позиции, заминават за Германия и Великобритания", обясни Димитров. Като шеф на местната туристическа асоциация той е обиколил тези дни близките до курорта села и е установил, че много от жените, които от години се хващат на работа в курорта, са поели към Англия заедно с мъжете си. В Германия чрез европейската мрежа за намиране на работа EURES пък само за последния месец работа са намерили над 30 души от Добрич като бармани, сервитьори, администратори, казаха от местната трудова борса.

 

Двата най-големи работодателя сред морските ни курорти - Албена и Дюни, вече са обявили в бюрата по труда първите свободни позиции. И двата курорта през летния сезон дават работа на близо 1000 души всеки. Първите интервюта с кандидатите ще бъдат в средата на март. На първо време през май в Дюни ще наемат до 200 души, а когато започне активният сезон, поетапно и останалите. За Великден курортът отваря два от хотелите си. "Положението с намиране на работници е драматично и ще става все по-трудно", коментира пред "Стандарт" и изпълнителният директор на "Дюни" АД Елза Радкова. Ваканционното селище разчита много на бюрата по труда за осигуряването на между 700 и 800 работници с най-различни професии през лятото. Обикновено търси млади хора, студенти, които обаче трудно се съгласяват на нискоквалифицирана работа, свързана с почистването. Дюни целогодишно поддържа около 200 ключови позиции за мениджъри и супервайзори, както и за висококвалифициран персонал от камериерки, бармани, ресторантьори и готвачи. Това е основното ядро на курорта, което има задача да обучи новоназначените работници всеки сезон. "Почти всяка година леко вдигаме заплатите с 5 до 10% за по-квалифицираните, за да може да ги привлечем при нас и следващата година", казва Радкова.

 

В сравнение с курортите в други страни в Европа обаче възнагражденията в туристическия бранш у нас продължават да са ниски. Около 500 лв. е брутната заплата за камериерка, като тя може да стигне до 600 лв., ако човекът е с опит. Толкова е заплащането и за сервитьори. Парите за рецепционисти са около 650 лв. на месец. По-добри заплати взимат аниматорите и готвачите. Най-скъпо вървят главните готвачи, които са с екип. Майстор-готвач получава между 1200 до 2000 лв. заплата в зависимост от категорията на ресторанта, а обикновен готвач - между 800 и 1300 лв. брутно. Навсякъде обаче хотелиерите у нас осигуряват безплатна храна и подслон за работниците. А от тази година ще дават и пътни, за да привличат работници.

 

"Не можем да си позволим по-високи заплати от това, което даваме в момента, защото и услугите ни се продават на ниски цени", обясни още Димитър Димитров и допълни: "Туроператорите предлагат пакети за по 60 евро на ден и заявяват, че не могат да ги вдигнат на 65 евро, защото няма кой да ги купи и ще предпочете Турция".

 

Много сериозен проблем за туристическия бранш е и намаляването на младите хора. "Докато преди имаше по три паралелки в професионалните гимназии по туризъм, то сега е само една", обясни Димитров. В същото време продължава да расте броят на хотелите по Черноморието ни. Само по Добруджанското този сезон ще отворят врати 15 нови обекта, за които ще са нужни 700-800 души. В същото време хотелиери от Испания, Германия и Австрия също набират у нас персонал за летния сезон. Там обаче заплащането е далеч по-примамливо - минимум 1300 евро брутна заплата на месец. Голямата испанска верига Iberostar има намерение да наеме поне 30 българи за шест месеца в хотелите си в Испания. Чрез бюрата по труда у нас те търсят хора с професионален опит като аниматори, артисти, танцьори, фитнес инструктори, масажисти, сервитьори. Възнагражденията започват от 1300 евро бруто на месец. Работодателят осигурява жилище и храна. Кандидатите трябва да знаят добре немски, руски или английски, а с предимство ще са тези, които владеят два от тези езици. Друга испанска фирма ACTTIV LEISURE PROJECTS S.L. е обявила 20 свободни места за туристически аниматори в различни хотели в Испания. Чистата заплата е 700 евро. С добър немски пък се търсят сервитьори и готвачи за хотели и ресторанти в Германия и Австрия. Посредник отново е Агенцията по заетостта. Кандидатите трябва да имат необходимата квалификация и опит. Заплатата е 1900 евро.

 

В САЩ искат нашите спасители

 

Все повече американски компании наемат българи за спасители в САЩ. Зад океана залагат предимно на млади момичета и момчета - студенти, които работят в Америка по няколко месеца. Условието, което работодателят има към тях, е студентите да са от акредитиран ВУЗ и да са преминали лицензираните курсове, които се провеждат от специално изпратени за целта американски инструктори. Брутната заработка за един сезон от май до септември е над $6000, а работата е предпочитана, защото е приятна и спокойна. За нея се натискат и много момичета, стига да покрият изискванията в обучението, в което се набляга на тренинг и на превантивните мерки. Спасяването в басейн не изисква действия в екстремни условия като на море или океан. Средно на час заплащането е 8 долара. Работата дава възможност като време за сключване на още един трудов договор и студентите да си изкарат нещо допълнително зад океана - като помощници на бензиностанция, където редят щандове или зареждат магазини от търговска верига.

 

Наемат по 1200 души на месец

 

Четири трудови борси за набиране на персонал по морските курорти ще има във Варна, Бургас, Добрич и Ямбол през март. Бюрата по труда все още не са определили точните им дати. Вече има признаци за раздвижване на пазара на труда, свързано с предстоящия активен сезон, заявиха от Агенцията по заетостта. През февруари работодатели са обявили около 1400 сезонни работни места. Броят им нараства спрямо месец януари повече от 3 пъти. Почти 2 пъти повече са местата, обявени специално в сферата на хотелиерството и ресторантьорството, като броят им е около 950. Спрямо същия месец на 2013 г. заявените сезонни работни места са с над 400 повече. След март търсенето на персонал в хотели и ресторанти ще надхвърли по 1200 души месечно, прогнозират от Агенцията по заетостта.

 

Не искат ученици заради проверките

 

Въпреки че инспекцията по труда издава разрешителни за работа на учениците, навършили 16 години и искащи през лятото да си изкарат някой лев, трудно работодателите в сферата на туризма ги вземат на работа, показа проверка на "Стандарт". Причината е, че тийнейджърите подлежат на по-стриктен контрол и работодателите избягват допълнителни срещи с инспекторите по труда заради наети хлапета. Едно от основните правила, които трябва работодателите от туристическия бранш да спазват, е работното време, като децата не могат да работят повече от 7 часа и най-късно трябва да приключват работа до 20 часа. Това през летните месеци не устройва бранша и затова те не вземат деца на работа, тъй като и глобите са големи. Един от хотелиерите по Северното Черноморие сподели, че не може да плаща заплата и осигуровки, а когато има нужда от човек - на практика да няма, защото трансферите от летището са предимно вечер и дори да вземе ученик за пиколо, то той трябва да приключи работния си ден най-късно до 20 часа. Фирмите, които осигуряват анимация по басейните в курортите, също не вземат ученици и предпочитат студенти, защото освен анимацията през деня край басейна, на плажа или пък с деца, почти навсякъде вече се правят и вечерни програми, които започват от 21 часа, а ученик не може да участва в тях.

 

2 бона заплата за суши готвач

 

Дават бонуси на аниматори, говорещи румънски

 

В истинска конкуренция са родните ресторантьори по морето и колегите им от бранша в Кипър в търсене на суши готвачи за новия летен сезон. На майсторите, които владеят тайните на японската кухня и приготвянето на суши ролца, уникалния соев сос и интересни блюда дори с отровната риба Fugo, се предлагат заплати от 700 до 1200 евро. При нас заплащането върви от 1200 до 1600 лева. Наддаването за най-добрите кулинари стартира през зимата. Заплатите на главни готвачи в големи обекти са между 1500-2000 лева, а в по-малки - 1000 лева. На рецепция в 4-звездните хотели дават 500-600 лева възнаграждение на месец. Пиколо ще взема това лято 400-450 лева, а камериерка - 400 лева. Сервитьорите пък получават обичайно по 440 лева на месец, без да се броят бакшишите им.

 

По-скъпо заплатени у нас са аниматорите, но за тях летвата се държи и по-високо - трябва да са интелигентни, забавни, артистични и да знаят английски език задължително, но в комбина с немски или руски език. А владеенето на румънски е голямо предимство. За това в морската столица вече отвориха много курсове за изучаване на езика на съседите от север. По-големите туроператори дават на добри аниматори и по 800 лева заплата, която с бонусите през юли и август стига до 1000 лева.

 

3 листа изисквания за управител на комплекс

 

3 листа с изисквания за позицията "управител" имат собствениците на повечето комплекси у нас. Езикът, добрата комуникация, както и висшето образование са само част от задължителни способности. Освен това обаче повечето собственици изискват креативност, добър управленски контрол, както и умения за подбор на персонал. Заплатата за тази позиция започва от 2000 лева за малките комплекси и стига 5-цифрена сума.

 

Иначе конкурсите за работа в много от курортите още не са започнали, но работодателите набират молби. Над 260 сезонни места са заявени само в бургаското бюро по труда. Търсят се магазинери, охранители, касиери, сервитьори и бармани. Най-големите хотели вече набират готвачи и помощник-готвачи. Масово се търсят още камериерки и рецепционисти. Кръчмарите дават по 400 лв. за помощник в кухня и общ обслужващ персонал. 550 лв. е стартовата заплата за бояджии и елтехници. За бармани и сервитьори заплатата е 450 лева на месец плюс процент от оборота на заведението. Работодателите осигуряват храна и нощувка или пътни разходи по избор. За администраторите на рецепция заплатата е от 500 до 700 лв. С 200 отгоре получават само рецепционистите в най-луксозните хотели. От тях се иска да имат приятен външен вид, манекенски размери и да владеят поне три езика. Средно по 600 лв. получават продавачите по сергии, магазини и павилиони.

 

Масажисти се надбягват за речни круизи

 

Професионални масажисти търсят най-много работа на речни круизи по Дунав. Австрийски и унгарски компании предлагат добро заплащане от 1000 евро, което далеч надхвърля заплати и бакшиши, които се получават и в най-луксозните СПА центрове по морските и планинските ни курорти. Възрастни богаташи, които обичат разходките по Дунав, плащат и щедри бонуси за релаксиращите процедури. Жени масажистки се хващат и за втора работа - като камериерки, и месечно могат да си докарат по 4000 лева.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай