Агнешкото за Гергьовден с великденски цени

От кошарата може да се купи за 5-6 лева живо тегло, по магазините килото върви между 12 и 15 лева

Агнешкото за Гергьовден с великденски цени | StandartNews.com

Цените на агнешкото за Гергьовден ще са почти като тези за отминалия Великден, а някъде и по-ниски. Това коментираха в навечерието на 6 май пред "Стандарт" животновъди и търговци. Който пожелае да си купи агне направо от кошарата, ще трябва да брои около 6 лева за живо тегло. Така животно около 15 кг излиза под сто лева. В магазините цените вървят между 12 и 15 лева килото. В една от големите вериги в столицата цяло агне се продава за 12,80 лв./кг, само бут струва 14,60 лв./кг, а плешката се предлага за 13,30 лв./кг. Малцина обаче пазаруват цяло животно, за повечето даже цял бут им идва много, коментират продавачите.

13 лева за килограм е цената на агнешкото месо в търговската мрежа в Кърджали. В сравнение с отминалия Великден няма промяна, казват продавачите и посочват, че зареждат най – вече от ферми от региона. Агнешки комплект върви по 8 лв., на тази цена е и дроба. Тези, които не са заделили достатъчно пари за празника, купуват шилешко, което се намира за 7 лв.
"Шилето е пораснало агне и затова месото му не е толкова крехко", вещо обясняват продавачите на аджамии в пазаруването.
Животновъди в Пиринския край пък се принудиха да свалят цената на агнета и ярета в навечерието на Гергьовден. Стопани признават, че няма пазар на стоката им. За разлика от други години купувачите са по-малко. Затова живото тегло на животните вече не е 6 лева за килограм, а само 5 лева. „В същото време по магазините е три пъти по-скъпо. За нас е само работата и мъката. Но по-добре да пласирам петте си агнета. Че останат ли, ще трябва да харча пари за отглеждането им. А няма как да си го позволя, фуражът поскъпна 2-3 пъти, а цената на агнета и ярета не мърда нагоре от 10 години", твърди животновъдът Георги от благоевградското село Логодаж.


Животновъдите с повече стока разчитат единствено на редовни клиенти от региона и от Гърция. Признават, че тази година им останали повече от половината животни, няма пазар за тях. Липсата на пари у купувачите също пречи на търговията. Повечето търсят по-малки животни – по 18-20 килограма, защото нямат достатъчно средства. Цената се подбива и от стопани от Северна България, които продават стоката си за по 5 лева килограм живо тегло. Внасят се и животни от Румъния, а на пазара се продават за български.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Спорт
Коментирай