София. 5-годишна госпожица скоро ще стъпи на крака, благодарение на уникалната операция, която й направи екипът на д-р Атанас Кацаров от Клиниката по детска травматология в "Пирогов". Диагнозата й е рядка - артрогрипозата засяга 1 1 от 5000, обяснява травматологът. "Причинителят обаче е неясен", уточнява д-р Кацаров. Заболяването засяга нервната система и води до т. нар. контрактури на мускулите на крайниците, в следствие на които лактите са свити, раменете и ходилата са обърнати навътре, а пръстите на ръцете са почти в юмрук. Уврежданията са само физически, ментални не се наблюдават. "Има различни степени на заболяването, при които могат да са засегнати само някои крайници и да се наблюдават част от симптомите. Всички изброени симптоми са налице само при най-тежките случаи, какъвто беше и на нашата пациентка", обяснява травматологът.
Поради специфичния вид на ръчичките и крачетата заболяването се открива още при самото раждане на детето
Лечението е агресивно и в повечето случаи оперативно по простата причина, че подобно изкривяване на крайниците, каквото се наблюдава при артрогрипозата, не може да бъде поправено по друг начин. "Когато не са засегнати всички крайници и изкривяванията са по-леки, може да се прибегне до рехабилитация или поставяне на шина", добавя д-р Атанас Кацаров. Методиката на лечението зависи от възрастта на пациента и от сериозността на уврежданията, но специалистите препоръчват операция да се прави между 3- и 5-годишна възраст. "Това не означава, че след петата година вече е късно. Ние сме лекари и сме длъжни да опитаме всички възможности във всеки един момент. Просто в различните възрастови групи се правят различни по вид операции", казва д-р Кацаров.
5-годишното момиченце, което беше оперирано на 12 септември ще прекара 6 седмици в гипс и след това ще бъде подложено на рехабилитация. Когато се възстанови, специалистите от "Пирогов" ще оперират и другото й краче.
Артрогрипозата е заболяване, което лишава децата от възможността да се движат и обслужват сами. Обикновено след подобна операция те се възстановяват напълно, за да могат да ходят на училище, да играят с връстниците си и да водят един нормален и пълноценен живот.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com