- Уникалната трилогия на акад. Людмил Стайков бе дигитално реставрирана в съвременен епичен филм
- "Ханът и империята" бе представен в Академията за 150-ия й юбилей
Един уникален български филм - историческият епос "Хан Аспарух", прелетя през времето и оживя отново след близо 40 години. "Ханът и империята" на режисьора акад. Людмил Стайков е създаден от дигитално реставрирано изображение, а продуцент е "Доли медия студио". Новата версия на филма е направена изцяло с помощта на нови технологии. Монтажът и озвучаването са извършени наново, като трите серии на епоса са събрани в 2 часа и 20 минути.
Така един обичан от българите филм беше спасен от разрушителните действия на времето и 38 години след премиерата си ще живее втори живот, каза авторът, като представи Добромир Чочов - човекът, дал идеята и подкрепил финансово обновяването на епоса.
Домакин на прожекцията в БАН беше председателят на Академията акад. Юлиан Ревалски, който благодари на присъстващите и на автора на филма акад. Стайков за избора на зала "Проф. Марин Дринов" за първото публично представяне на "Ханът и империята".
Невероятният акад. Людмил Стайков представи на 18 ноември в зала "Проф. Марин Дринов" в сградата на Българската академия на науките своя филм "Ханът и империята". Премиерата е посветена на 150-годишнината от създаването на БАН и увенчава десетки инициативи, свързани с тази бележита годишнина - представяния на книги, спектакли, концерти, научни конференции, дискусии, кръгли маси и пр.
Както е известно, преди почти 40 години прочутата трилогия "Фанагория", "Преселението" и "Земя завинаги" се радваше на огромен успех сред тогавашната публика. Сега акад. Людмил Стайков предлага нова версия в една серия в продължение на около два часа и половина, която по същество представлява нов филм. Оригиналният материал е реставриран и отново монтиран. На представянето, на което присъстваха някои от главните актьори във филма - Аня Пенчева и Стойко Пеев, акад. Стайков скромно сподели: "Оригиналът на филма бе създаден точно преди 38 години. Един човек реши да спаси от разрушителните действия на времето този оригинал - трилогията "Хан Аспарух", която си отиваше... И този човек направи предложение да се направи един филмов формат, който да може да разкаже историята отново на екран. Той се обърна към мен и аз бях много щастлив, че се даваше възможност за нов живот на един филм и една нова възможност да се види изпълнението на българските актьори - тези, които са пред нас и онези, които вече ги няма, но с този филм ще живеят вечно в българското кино, в българската култура! Този човек, който ми направи предложението, не е богат, но даде всичко, което можеше, за да реставрира кадър по кадър стария филм и да успеем чрез една сложна организация това да се случи. Изцяло звукът беше направен наново. Аз нямам друг начин да му благодаря, освен да кажа неговото име - Добромир Чочов!"
Идеята на акад. Людмил Стайков е БАН да получи филма "Ханът и империята" като подарък за своята знакова годишнина, защото академията е не само научен, но и духовен център. Филмът поразява с епичното си изображение, с дълбокия подтекст, който ненатрапчиво внушава на зрителите. Погледът на режисьора Людмил Стайков към конкретната историческа епоха е концептуално промислен. Сигурно е, че филмът ще предизвика голям интерес сред по-широката публика, защото се излъчва във време, когато съвременното българско общество е усилено атакувано и даже зомбирано от неолибералните мантри, че отечествата отмират и че нациите трябва да се откажат от чувството за национална идентичност, достойнство и чест и да се разтворят в небулозата на едно световно глобално село, в което традиционните нравствени ценности, присъщи за християнската цивилизация, са не само размити, но и напълно отречени.
Новата творба на акад. Людмил Стайков има изключителна сила на въздействието и завладява с драматургичната плътност на изграждането на образите, с впечатляващите батални сцени, с вътрешния ритъм на филма, както и със силно въздействащата на емоциите и преживяванията музика.
Трябва да се поклоним на акад. Людмил Стайков за огромната работа и усилия, които е положил в продължение на повече от година и половина по реставрацията на изображението на оригиналната трилогия и поднасянето й на българската публика като нов изключителен въздействащ филмов епос.
Картината и звукът са като в "Игра на тронове"
- 100 000 души участват в заснемането през 1981 г.
Картината на подобрения "Хан Аспарух" е с качеството на "Игра на тронове", убеден е Добромир Чочов, създателят на продуцентската къща "Доли Медия Студио", трилогията от 1981 г.
Още за времето си той е новаторски. Заснет е на лента "Кодак", и е може би първият български филм, запечатан на тази световна марка. В създаването на оригиналната трилогия участват над 100 хиляди души - актьорите, участниците в баталните сцени, хората, свързани с логистиката, с изработката на костюми, храна, командване и какво ли още не. И по онова време, и днес филмът остава един от най-епичните в света.
Особено интересна е самата реставрация. Всичко, което е запазено в Националната филмотека от "Хан Аспарух" като негатив или позитив, е ретуширано. Изчистени са всички драскотини по филма. Не е използвано копие, екипът на Чочов сканирал от самия негатив като е направил ново цветно разчитане. Сканирането е с най-високо качество - 5К с чиста ефективна площ за филмова лента 4К. По думите на Чочов, това моментално прави филма конвертируем като съдържание за международния пазар. Защото визията е абсолютно съвременна, с наситени цветове, дълбочина на кадъра и контраст. Звукът, който навремето бил моно, сега е съраунд от най-модерната система Dolby Atmos, с която разполагат само три столични кина.
Трилогията "Хан Аспарух" беше и остава огромен по мащабите си филм, който събужда чувство на национална гордост и вероятно ще остане ненадминат в историята на филмовото ни изкуство.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com