Последният велик римлянин е роден в Силистра. Росен Петров разкри неизвестни факти

Флавий Аеций спира Атила

Последният велик римлянин е роден в Силистра. Росен Петров разкри неизвестни факти | StandartNews.com

„Последният велик римлянин” е от Силистра? Няма грешка. Един от най-великите римски пълководци Флавий Аеций е родом всъщност от нашата днешна Силистра. Тогава (4 – 5 век от н.е.) градът се нарича Дуросторум и е основното седалище на 11-ти „Съзнателен и верен Клавдиев легион” – легендарна войскова част, създадена от самия Гай Юлий Цезар. Това написа във Фейсбук сценаристът и тв водещ Росен Петров. Той разказа прелюбопитната съдба на Флавий Аеций, на когото местни хора от годи идсан да вдигнат огромен паметник.

Ето какво разкри Росен Петров:

Именно Флавий Аеций побеждава непобедимите хуни на Атила в грандиозната битка на Каталаунските поля през 451 г. Заради тази победа, моралните му качества и огромните му други заслуги, той си печели прозвището „последният римлянин”. Пред историята на Аеций бледнее дори сценарият и на гениален филм като „Гладиатор”. Майка му е от богато семейство от Италия, а баща му най-вероятно е романизиран скит от Долна Мизия или Дакия на име Флавий Гауденций. Този „скит”, когото известният готски историограф Йордан нарича „знатен мизиец”, става началник на кавалерията на цялата империя.

Животът на младия Аеций започва с премеждия. Той прекарва няколко години като заложник при готите и хуните и там опознава живота, обичаите и воинските тактики на тези могъщи народи. Според историческите извори, станал „стремителен в ездата и изкусен в стрелата с лък”. Заради уменията си и позициите на баща си, Аеций става телохранител на император Хонорий, а след това става началник на императорската гвардия, изявен военачалник и три пъти консул на империята и неин ръководител на практика. Участва в жестоките римски междуособици и десетките войни с различни племена.

Аеций печели много победи, но през 454 г. е убит подло и собственоръчно от император Валентиниан Трети, който се страхува от славата на своя военачалник. Интересна подробност е, че синът на Аеций е бил сгоден за дъщерята на император Валентиниан, т.е. в случая сват убива свата си. Такъв сценарий и Холивуд и Боливуд не могат да родят. Само една година след смъртта на Аеций, вандалите превземат Рим, а след 20 години загива и самата Западна Римска империя.

Имаше един известен наш историк, който се шегуваше така извън ефир: „Какво да ви кажа за Аеций и Атила? Едното българче спряло другото. Българска му работа!” и избухваше в заразителен смях, но това е друга история, а ви разказвам тази по съвсем друга причина. Аеций е фигура с огромно значение в римската и дори в общоевропейската културна история. Например на основата на преданията за неговите битки с бургундите се ражда епическата „Песен за нибелунгите”. Заради своя сблъсък с прочутия Атила, той е изключително популярен и в масовата култура като персонаж от филми, компютърни игри и т.н. И ето този човек доказано е роден по нашите днешни земи, а баща му е определен „като знатен мизиец”.

И какво правим ние? Общо взето – нищо. Дали пък туристите например нямаше да идват от Варна до Силистра, ако можеха да видят нещо свързано с Аеций – „последният велик римлянин”? През 2019 г. имаше идея в Силистра да се построи поне някакъв скромен паметник или символ, напомнящ за него, но след това намерението потъна в забрава и тишина, както се случва с много от добрите идеи у нас. Съдбата на победителя на Атила, роденият в Дуросторум (Силистра) Флавий Аеций, е всъщност поредната забравена история от нашите днешни земи, която чака да бъде разказана на света.

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай