Дългоочакваната сесия на ЮНЕСКО тръгва с български гайди и чудеса

Министър Бачев води делегацията ни в Париж, 150 държави участват

Дългоочакваната сесия на ЮНЕСКО тръгва с български гайди и чудеса | StandartNews.com

В централата на ЮНЕСКО в Париж днес официално се открива 47-мата сесия на Комитета за световно наследство, организирана с домакинство и председателство от България.

Очакват се над 1500 представители от около 150 държави, сред които министри на културата, дипломати, учени и експерти.  Сесията ще продължи до 16 юли, като включва работни заседания, културни панели и дипломатически форуми.

32 са новите номинации от страните, които кандидатстват за вписване в Световното наследство.

Сред тях са Murujuga Cultural Landscape – аборигенска културна зона в Австралия, Cavernas do Peruaçu – природен парк в Бразилия, Olive Landscapes of Andalusia – маслинови испански пейзажи с историческо значение, пещерата Шулган-Таш – със скални рисунки от праисторическа епоха, Port Royal Archaeological Landscape – ямайски културен обект, свързан с Карибската история.

Ще се разгледа също така състоянието на вече включени обекти, заплахи и стратегии за опазване, както и ще има дискусии за климатичните промени и тяхното влияние върху културното и природното наследство

Проф. д-р Николай Ненов, директор на Регионалния исторически музей – Русе, като председател на сесията ще я открие, а след това ще има и видеопрезентация за многобройните чудеса на България, предоставена от Министерството на културата

Предвижда се културен панел за българския опит в нематериалното културно наследство на Балканите, с участието на представители от БАН, музеи и неправителствени организации. Ще има и изложба на български обекти, включени в списъка на ЮНЕСКО – Боянска църква, Мадарски конник, Несебър, Свещарска гробница.

В представянето на страната ни ще се включат Бистришките баби, гайдари, както и световно известната Бетани Хюз.

Министър Мариян Бачев води българската делегация. Предвидени са редица срещи, включително и за подготовка на български кандидатури за 2026 година.

Според последните информации на ЮНЕСКО, една от тях е свързана с традиционните техники за приготвяне на кисело мляко и свързаните с тях социални практики. Тази номинация попада в категорията нематериално културно наследство и цели да подчертае значението на българското кисело мляко не само като продукт, но и като носител на идентичност и културна памет.

В рамките на 47-мата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО България ще представи институционално предложение за създаване на Регионален център от категория II под егидата на ЮНЕСКО, посветен на подводното културно наследство на Черноморския регион.

Центърът ще бъде базиран в Созопол, на историческия остров „Св. Кирик и Юлита“, и ще има за цел да координира изследванията и защитата на подводни археологически обекти, да насърчава обмен на знания и добри практики между държавите от Черноморския регион, както и да провежда обучения и научни проекти с международно участие.

Очаква се окончателно решение от ЮНЕСКО до края на 2025 г., като създаването на Центъра ще засили международната роля на България в сферата на морската археология.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай