София. Пълната забрана на тютюнопушенето на обществени места ще промени профила на туриста, който идва у нас. Това обяви Байко Байков, член на управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА).
По думите му сега страната ни е предпочитана дестинация от европейски младежи, които идват да се забавляват, да консумират алкохол и да се възползват от частичната забрана за пушене на обществени места. Байков изрази надежда, че тази ситуация ще се промени през следващата година и заяви, че АБТТА решително подкрепя предложението на правителството за въвеждането на пълна забрана на тютюнопушенето на обществени места от 1 юни 2012 година.
Според Ирена Георгиева, председател на АБТТА, туристическата индустрия не само няма да претърпи сериозни сътресения след въвеждането на забраната, но и е много вероятно да спечели, тъй като страната ни ще стане по-привлекателна за семеен туризъм. В подкрепа на думите й Байков посочи, че непушачите в Европа са близо 70 процента, а 84 процента от европейците подкрепят пълната забрана на тютюнопушенето на публични места. В страни с традиционно развит туризъм като Испания, Италия и Франция тя вече е въведена с поредица от мерки, започнали през 2006 г., припомни той.
Притесненията на някои ресторантьори и собственици на нощни клубове, че пълната забрана на тютюнопушенето на обществени места ще навреди на бизнеса им, са неоснователни, смята Ирена Георгиева. Според нея доброкачествените храни и напитки, професионалното поведение и перфектното обслужване са много по-сигурно средство за привличане на клиенти и излизане на българския туризъм от икономическата криза.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com