Туристическият бранш: Доверието е новата валута

България изостава много в рекламата ни пред света, е мнението на работещите в сектора

Туристическият бранш: Доверието е новата валута | StandartNews.com

"Доверието е новата валута". Това е мотото, което обедини 14 браншови организации, НПО и учебни заведения. Техни представители подписаха Харта на туризма, чиято цел е да рестартира сектора, ударен тежко от пандемията с COVID-19.

"Доверието е новата валута, защото ако вярват на правителствата си и взетите мерки за сигурност, хората отново ще започнат да пътуват", разясни посланието Мартин Захариев от Националния борд по туризъм. Той обясни, че Хартата няма политически характер, а действието й ще е дългосрочно, защото кризата, породена от пандемията, ще засегне и зимния сезон. Нейният смисъл е ангажираните в сектора да покажат загрижеността си в условията на пандемия, а общите принципи, ценности и отговорности да обединят бранша за възстановяването на туризма чрез координирани действия за въвеждане на здравословни и безопасни условия за всяка част от веригата на туристическата дейност - пътуване, настаняване, храна, свободно време и забавление.

"Туризмът не е само шезлонги и чадъри, трябва да се обърне внимание и на другите видове - културен, СПА, конгресен и т. н. Защото всяко евро, вложено в този сектор, докарва половин евро в свързаните с него отрасли", посочи Даниела Стоева, председател на АБТТА, която първа подписа документа.

"Да бъде издигана в култ всяка инициатива, която подкрепя произведеното в България, да научим децата си да избират българското", призоваха Вени Петрова и Атанас Димитров от БХРА. Ричард Алибегов от Асоциацията на заведенията обеща бизнесът да покаже на потребителите, че не са сгрешили, като са избрали българското.

"Нужно е ново качество на туристическия продукт. Времето на евтиния туризъм изтече. Много е важна комуникацията, рекламата, маркетинга - как се представяме пред света. Нужно е и ново качество на управлението на туризма. Обединението е шанс да говорим в един глас пред държавата и да променим качеството на управление и развитие на сектора", посочи изпълнителният директор на Националния борд по туризъм /НТБ/ д-р Поли Карастоянова.

Пламен Грозданов от "Произведено в България" подкрепи документа и от името на няколко браншови организации - винари, месари, млекари, производители на безалкохолни напитки, парфюмерия, за чието развитие туризмът е мотор. "Споделянето на всичко, което имаме като потенциал, ще помогне за нашето оцеляване", каза Елена Гайдарска, президент на Международното висше бизнес училище.

Професор Стоян Денчев, председател на Контролния съвет на НТБ пък даде идея първата страница от Държавен вестник, обнародвал намаления ДДС за ресторантите, да бъде подписана от Бойко Борисов и дадена в музея на туризма.

От туристическия бранш бяха единодушни, че България изостава много в рекламата на туризма ни пред света, докато Турция, Гърция, Малта, Австрия, Швейцария са в световните медии с клипове на няколко езика и милиони гледания в интернет.

Хартата на българския туризъм - 2020, беше подписана още от ръководителите на Българския съюз по балнеология и СПА, Българското конгресно бюро, Българския туристически съюз, Българската туристическа камара, Университета по библиотекознание и информационни технологии, Университета по хранителни технологии, Българската асоциация на професионалните готвачи, Ваканция и СПА експо.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай