Свински грип спаси Цв. Василев от Темида (ОБЗОР)

Свински грип спаси Цв. Василев от Темида (ОБЗОР) | StandartNews.com

Банкерът беглец протака делото за екстрадиция

Чака новия правосъден министър на Сърбия

Банкерът беглец Цветан Василев днес избяга от Темида под предлог, че е болен. Той не се яви на изслушването в белградски съд, който гледа делото му за екстрадиция в България. Според запознати той умишлено протака делото. Междувременно не спират коментарите за доклада на "Аликс Партнърс" за фалита на КТБ, един екземпляр от който, на английски език, бе внесен вчера в парламента.

Фалиралият банкер беглец Цветан Василев пак избяга от Темида. Днес той не се яви пред Висшия съд в Белград под предлог, че е болен от свински грип. Адвокатът му Владимир Белянски е представил пакет от медицински документи, че клиентът му е болен. Делото за неговата екстрадиция в България бе отложено за 16 март. Тъй като процесът е засекретен, не може да се обяви какво е заболяването на банкера, нито името на съдията, който заседава по казуса. В 11.25 ч сръбско време в зала 209 на съда дойде единствено защитникът му Белянски от колегията в Нови Сад. Юристът категорично отказа да се срещне и да разговаря с българските журналисти. Източници на "Стандарт" от Съдебната палата в Белград разкриха, че заболяването на Василев е тежка форма на върлуващия на Балканите свински грип. Банкерът от няколко дни бил на антибиотици и напускал единствено луксозния си апартамент в хотел "Цептер" в центъра на сръбската столица, за да ходи до районното и да се разписва.

Както е известно, България иска връщането на банкера у нас заради обвинение в източването на 206 000 000 лева от фалиралата КТБ, а също и за безстопанственост. Според запознати протакането на делото е тактически ход от страна на защитата на Василев. В момента в Сърбия няма титулярен министър на правосъдието, който може да вземе окончателното решение, независимо от решението на съда дали банкерът да бъде екстрадиран у нас. Изборите при западните ни съседи са планирани за април, след които ще се състави нов кабинет. Според предварителните данни Прогресивната партия на президента Томислав Николич, който е личен приятел с Василев, има всички шансове да спечели мнозинство и да състави кабинет. Междувременно пък българската прокуратура трябва да внесе обвинение срещу Василев до края на юли, тъй като след това изтича давностният срок.

Сръбските съдебни власти също не бяха особено бързи с насрочването на процеса за екстрадирането на банкера. Делото бе насрочено едва след като българският главен прокурор Сотир Цацаров се обърна към Генералния секретариат на Съвета на Европа и към Европейския комитет по проблемите на престъпността заради забавеното решение. Висшият съд в Белград гледа първоинстанционните дела за по-тежко наказуеми престъпления, извършени на територията на Белградския съдебен район. Това е и съдът в Сърбия, който отговаря за международното правно сътрудничество, тоест в него се гледат исканията за екстрадиции на граждани от Сърбия в други държави, в които тези граждани са уличени в извършване на престъпления. Такъв е и случаят с Василев. След сато се произнесе Висшият съд в Белград, процедурата продължава. Банкерът ще има възможност, ако не е доволен от това решение, да го обжалва пред Апелативния съд. Каквото и да е съдебното решение, окончателното решение пък според сръбските закони се взима от министъра на правосъдието, който последен ще каже своята дума и не е длъжен да се съобразява с решенията на съда. През март миналата година Висшият съд в Белград един път се произнесе по искането на българската прокуратура за екстрадицията на банкера. Това стана половин година, след като това искане беше изпратено от България към Сърбия. Тогава Висшият съд в Белград каза, че разрешава екстрадицията. Произнесе се обаче в служебно заседание, без да изслушва уличеното лице, а само съобразявайки се със становището, предадено от неговите адвокати. Цветан Василев пък се възползва от пълната процедура, която позволява законът в Сърбия, и обжалва това решение пред Апелативния съд с мотива, че са нарушени неговите права на защита по Конвенцията за правата на лицата, на които е поискана екстрадиция, тъй като той не е изслушан от съдебния състав. Така Апелативният съд в Сърбия върна делото на Висшия съд с указанието Василев да бъде изслушан. Насрочването на заседанието за 24 февруари обаче отне изключително дълго време. Делото се гледа при закрити врати. Освен че сръбският му адвокат категорично отказа коментар, българските му адвокати, които от вторник също са в сръбската столица, са с изключени телефони. В Сърбия се намира и съпругата на Цветан Василев - Антоанета. Източници от сръбските политически среди пък довериха, че Василев се ползва не само от протекциите на президента Николич, но и от мощни местни политически и икономически кръгове. Според слуховете, след като е изплатил всички дългове на Стъкларската фабрика в Парачин, Василев е подарил предприятието, което е най-големият завод за производство на стъкло на Балканите, на сръбската държава.

Захариева: Казусът с КТБ е тест за съдебната система

Казусът КТБ е тест за правосъдната система и за цялата държава. Това заяви правосъдният министър Екатерина Захариева в сутрешния блок на бТВ. "Тест е дали можем да решаваме такива проблеми, казуси и престъпления", обясни тя. И уточни, че е от голямо значение да се проследи пътят на парите. "Няма да оставим това така, няма как да се случи", допълни Захариева. Тя изтъкна, че все още не е чела доклада за фалита на КТБ, изготвен от компанията "Аликс Партнърс". Вчера един екземпляр от него на английски език бе предоставен в секретното деловодство на парламента.

Горанов: Очакванията са преекспонирани

Очакванията към доклада на "Аликс Партнърс" за КТБ бяха преекспонирани. Това каза финансовият министър Владислав Горанов. Той заяви, че в него ще се види това, което до голяма степен се е видяло и в доклада на разследващата комисия към НС. "Когато говорим за проблеми в една банка, първо трябва да се обърнем към това кой може да ги създаде. Проблемите в една банка биха могли да бъдат създадени най-вече от оперативното ръководство. Ако има разрешавани кредити без обезпечаване, това не може да го направи никой друг освен ръководството на банката. Ако има лоша политика на управление извън стандартните добри банкови практики, това не може да бъде толерирано от никой, освен от мажоритарните акционери на банката", коментира финансовият министър.

Йордан Цонев: КТБ e управлявана като пирамида

Истината за КТБ отдавна е ясна. Докладът на "Аликс Партнърс" само потвърждава, че банката е управлявана от мажоритарния собственик и от акционерите като пирамида. Това коментира днес депутатът от ДПС Йордан Цонев. Той се позова на мнението на негови колеги, които са чели в оригинал доклада на международната компания, разследваща фалита на КТБ. "С пари на вложителите са закупувани активи, но те не са заложени в банката. Това е основният дефект", обясни Цонев. По думите му секретният доклад потвърждава и тази схема, и бездействието на държавните органи. "Ако трябва да обобщя, докладът на "Аликс Партнърс" потвърждава това, което всички знаем, и това, което Временната комисия за КТБ разкри", смята Цонев. По думите му следващата стъпка е докладът да бъде разсекретен и да стане публично достояние. Това е заложено в промените в Закона за банковата несъстоятелност, предложени от ДПС. Пред Нова телевизия неговият колега от ДПС Петър Чобанов коментира, че Цветан Василев е организирал "цялата тази структура чрез свързани лица, за да може после банката да не притежава нищо, а той да има тези придобити активи". По думите му докладът на "Аликс Партнърс" е професионално написан и доказва тезата, че има фирми бушони, през които са преминавали кредитите, а в банката да няма никакво обезпечение.

Тлъсти заплати за Искров и Гунев преди фалита

Над половин милион лева за ръководството на БНБ до юни 2014 г.

Над половин милион лева си е поделило ръководството на БНБ за "добрата си работа" в първите шест месеца преди фалита на КТБ. Точно в този период - преди на 20 юни 2014-а да рухне банката на Цветан Василев, е пикът на техните доходи. Управителят на БНБ Иван Искров, заместниците му и членовете на Управителния съвет (УС) са прибрали точно 562 478,89 лв. за първите 6 месеца на 2014-а, от тях 359 015,77 лв. са основна работна заплата и още 203 463,12 лв. - бонуси. Тези данни изнесоха днес депутатите от РБ Мартин Димитров, Петър Славов и Вили Лилков. Тримата спечелиха дело във ВАС срещу ръководството на централната банка с искане да бъдат оповестени възнагражденията, които са взели гуверньорът и тогавашните членовете на УС.

В следващите 6 месеца ръководството на БНБ си поделя още 440 644,81 лв., от тях 132 146,30 лв. е перо "допълнителни материални възнаграждения".

Средномесечната заплата на Искров за първите шест месеца се е движела между 19 070,83 лв. за първото полугодие на 2014-а и 16 995,77 лв. - за второто. По същото време подуправителят Цветан Гунев, който сега е обвиняем по делото за източването на КТБ, е прибирал по 17 080 лв. заплата и още 5454,67 лв. всеки месец като бонус към заплатата. След фалита заплатата му била намалена на 15 367,42 лв. и само 3589 лв. допълнителен материален стимул.

Днес депутатите призоваха Искров и всички членове на УС да върнат бонусите си, взети преди фалита на КТБ. Не било редно да си разпределят финансови стимули "на калпак" без връзка с постигнати резултати.

Виновен е собственикът на банката
Десислава Атанасова, депутат от ГЕРБ

Мажоритарният собственик и акционерите на КТБ са основните виновни лица за това да се стигне до несъстоятелност. Това заяви за "Здравей, България" депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова. Тя поясни, че тайният доклад за източването на КТБ може да бъде на разположение на депутатите само в секретната секция на Народното събрание и само на английски език, за да не се получат разминавания при превода.

В документа няма имена
Румен Гечев, депутат от БСП

Виновните за източването на КТБ бяха ясни от 2 години и е време да започнат съдебни процеси. Това каза днес депутатът от БСП Румен Гечев. "В доклада не пише имена - това не е следствие или прокуратура. Това е одиторски доклад, който е анализирал счетоводни баланси на фирмите, анализирал е как са вземани кредитите и къде са отишли парите, но не е тяхна работа да сочат с пръст кой е виновен. Това е работа на българската прокуратура", обясни соцдепутатът.

Най-ценни са препоръките
Георги Кадиев, независим депутат

Частично ясни стават механизмите за източване на КТБ, но не и кой е източвал банката, заяви независимият депутат Георги Кадиев. Той обясни, че не бил доволен от съдържанието на доклада и че всяка една фирма може да свърши същото. "Единственото стойностно в него са препоръките. Заданието е направено умишлено така само за препоръки", каза Кадиев.

Бургаски адвокати завеждат иск

Бургаска адвокатска кантора се изправя на съд срещу БНБ за неизплатени лихви по скандалния казус с КТБ. След консултации с вложители на обявената в несъстоятелност банка "Про асистънс" заведе първия си иск против държавния трезор. Производството е образувано по искане на бивш клиент на КТБ, който претендира обезщетение в размер на законната лихва за забавено изплащане на гарантираните вземания за периода от 30.06.2014 г. до 04.12.2014 г. - върху размера на притежавания от него влог. Сумата по делото представлява преките вреди вследствие неправомерно бездействие на Българската народна банка по отношение на изпълнението й на задължения, произтичащи от право на ЕС в областта на изплащане на гарантирани депозити.

В настоящия казус бездействието на държавния трезор се е изразява в това, че същата не е изпълнила задължението си да приложи правото на Европейския съюз в областта на изплащане на гарантираните депозити. С право на обезщетение разполагат всички вложители на банката, независимо от размера на влога им и на тяхната националност. Обезщетението на всеки един вложител е в размер на законната лихва за забава (основен лихвен процент + 10 ) и е за фиксиран период: 30.06.2014 г. - 04.12.2014 г. "Примерно, ако влогът ви е бил в размер на максимално защитената сума в размер на 100 000 евро, то сумата, за която имате право да заведете иск, е в размер на 8627,97 лв. Тази сума е различна от получените от Вас суми по гарантираните влогове, ведно с определения лихвен процент по тях", обясняват от адвокатска кантора "Про асистънс".

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай