Световната банка със съдбовна прогноза за България

Относно присъединяването ни към еврозоната

Световната банка със съдбовна прогноза за България | StandartNews.com

Икономиката на България се е забавила през 2023 г. в унисон с тенденциите при ключовите европейски партньори. Инфлацията е продължила да се забавя, което излага на риск присъединяването към еврозоната през 2025 г. Реалните увеличения на заплатите са изпреварили растежа през 2023 г., подхранвайки опасенията за конкурентоспособността. Новата ескалация на политическата несигурност заплашва планираните от правителството реформи, се казва в последния икономически доклад на Световната банка, предава pariteni.bg

Министърът на финансите с решителна стъпка за еврото
 
Въпреки че България се доближава постепенно до средните доходи в ЕС от началото на века, пътят й на развитие остава неравномерен. До 2022 г. брутният вътрешен продукт (БВП) е достигнал 62,1 на сто от средния БВП на глава от населението по паритет на покупателната способност, но България остава най-бедната страна членка. Освен това институционалните и правителствени слабости продължават да възпрепятстват по-бързия растеж и развитие на производителността.
 
Икономическият растеж е спаднал умерено през 2020 г., следван от рязко възстановяване през 2021-2022 г. Фискалната позиция на страната остава силна въпреки дискреционните разходи заради различни кризисни ситуации. Нетният дефицит не е надхвърлил границата от 3 на сто през никоя от кризисните години, а държавният дълг - при прогнозирани 23,8 на сто от БВП през 2023 г. - е останал един от най-ниските в ЕС. През 2015-2020 г. икономическият растеж е подобрил жизнените стандарти за средните и най-бедните 40 на сто от домакинствата.
 
Тези подобрения са довели до значимите 9,6 процентни пункта намаление на бедността за периода.

Спадът на икономическата активност е довел до умерен спад на заетостта през втората половина на годината. Номиналните заплати са продължили да нарастват с двуцифрени стойности през 2023 г. Растежът на реалните средни заплати е достигнал 5 на сто за 2023 г., надвишавайки растежа на трудовата производителност и подхранвайки опасенията за конкурентоспособността на страната.
 
Увеличението на потребителските цени е продължило да се забавя през 2023 г., за да достигне 3,8 на сто до януари 2024 г. Въпреки това деизнфлацията е бавна и средната годишна инфлация е ударила 15-годишен максимум от 9,5 на сто през 2023 г. Прогнозите на Световната банка сочат, че фискалният дефицит е достигнал 2,4 на сто от БВП през 2023 г. или под тавана от 3 на сто от Маастрихт.

Намаляването на бедността се е забавило през 2023 г. и е достигнало 5,12 на сто, основно заради понижения икономически растеж и все още високите цени на хранителните стоки и енергията,  засегнали най-вече тези, чиито номинални заплати не са нараснали в темп с инфлацията.
 
Прогнозите са икономическият растеж на България да нарасне през 2024-2025 г. с очакваното възстановяване в еврозоната. Целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. може да се окаже трудна, но не и невъзможна за постигане, ако се формира стабилно правителство и тенденцията за дезинфлация продължи през идните месеци.
 
Дори банковият сектор да остане стабилен и високодоходен (с чиста печалба над 64 на сто през 2023 г.), продължаващата кредитна експанзия, отразена от строителния бум,  подхранва опасенията за кредитен балон в сектора, пише още в доклада.
 
Според банката политическите рискове са ескалирали отново след провалената ротация на кабинета, която свали от власт последното редовно правителство през март 2024 г.
 
Страната върви към нови избори - шестите за около 3 години, което може да забави темпа на реформите и да застраши постигането на ключови политически цели като присъединяването към еврозоната.
 
Прогнозите са текущата сметка да запази лекия си излишък през 2024-2026 г. поради корекцията към спад на вносните цени на ключови суровини и увеличаването на нетния износ на услуги.

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
4 Коментара
ДаЖивееСаксоКраварскатаКочина
преди 2 седмици

След като СДС-Шайката изкорми държавата, унищожи държавните институции,унищожи промишлеността, селското стопанство и икономиката, окраде де що можа, а това, което не можа да окраде - срина до основи, превръщайки всичко в руини и скрап, вече имаме банани .По Бай Тошово време ги нямаше! Хайде пак да подскачаме: "Кой не скача е червен".

Откажи
Язе
преди 2 седмици

България от 09.09.1944 г. се управлява от една руска шайка, натрапена на българите и България от окупатора СССР. Днес децата и внуците на тази руска каста продължават да висят на шията на България и българите. Така, че "СДС Шайката" управлява само 5 г. от общо 35 г. Русолюбците не позволиха на България да направи промяна и да тръгне напред като другите бивши соц. страни. У нас нямаше промяна, у нас имаше перестройка. Най-голямата грешка на българите е, че през 1990-91 не избесихме цялата руско-комунистическа паплач, както беше направил С. Стамболов с про-руските имперски слуги в току-що освободена България.

Откажи
Егея Димитрова
преди 2 седмици

Значи ни подготвят към нищовизъм! Заплатите, пенсиите, вътрешен продукт, бла-бла-бла и т.н.... И от там нататък Левът отива на кино, минаваме към еднаква валута и айде в кошарата с евроатлантизмът като бесило за българи и други народи! Апокалипсисът го докараха тези 240 богати разбойници-рецидивисти!

Откажи