Стоян Панчев даде прогноза, която никой не смееше

Отлагането на еврото ще спре стимулите за по-висока инфлация, казва макроикономистът Стоян Панчев, председател на Българско либертарианско общество, съосновател и изпълнителен директор на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП)
- Господин Панчев, как отлагането на приемане на еврото ще повлияе на българската икономика и въобще на бизнеса у нас?
- Отлагането на приемането на еврото няма да има никакви негативни ефекти за българската икономика, напротив, ще забави или възпре някои от проблемите, съпъстващи членството в еврозоната - стимулите за по-висока инфлация, премахването на валутния борд, отпускането на правителствената дългова политика, както и разходите по самото евентуално въвеждане на новата валута, които ще са за държвата, бизнесите и потребителите. Смятам, че прибързаното влизане в еврозоната е от най-големите стопански грешки, които могат да се допуснат в сегашната ситуация.
- Възможно ли е това да повлияе на кредитния рейтинг на България?
- Самото отлагане трудно ще повлияе на кредитния рейтинг, но неизпълнението на Маастрихските критерии със сигурност изпращат негативен сигнал към инвеститорите. От друга страна трябва да имаме предвид, че проблеми с инфлацията има в цяла Европа, така че не сме някакво много специално изключение. Също да припомня, че агенциите, даващи тези рейтинги, излязоха с прогнози, че едва ли ще успеем с кандидатурата за 2024 г., съответно това е вече отчетено в техните модели.
- В социалните мрежи се чуват призиви за бойкот на храни, за които хората смятат, че спекулативно са с повишени цени. Възможно ли е, според вас, по този начин производителите да бъдат принудени да намалят цените?
- Много трудно е с бойкоти да се постигне намаляване на цените, особено когато говорим за храни, стока от първа необходимост, която ключова част от потребителската кошница на всеки човек. Разговорът за цените е достигнал много ниска точка и това се дължи на лиспата за научно разбиране откъде всъщност идва високата инфлация и как тя може да бъде овладяна. Произходът й няма нищо общо с производителите, с търговците, със спекулантите, дори с войната - в основата й е паричната политика на големите централни банки - тези в САЩ и еврозоната. Съответно, за да се спре ръстът на цените, трябва затягане на паричната политика - високи лихви и намалена ликвидност.
- В икономически план как се очертава 2023 г.? Навлязохме в третия месец от годината и скоро ще започнат анализите на база първото тримесечие. Какво можем да очакваме?
- Началото на 2023 г. е трудно за оценка, защото имаме голям набор от показатели от последното тримесечие на 2022 г. и от януари 2023 г., които показват противоречива картина. Инфлацията започва да пада, после тръгва отново нагоре (както стана на определени места в еврозоната, включително Германия), икономическата активност се забавя, но после започва да се нормализира. Управляващите процесите в икономиката са изправени пред тежък избор за 2023 г. - или ще трябва да се предизвика рецесия (със споменатата затегната политика) или инфлацията ще продължи да е сериозен бич за всички. Моето очакване е да видим по-ниска инфлация, но и по-лошо състояние на икономиката, т.е. рецесия към средата на 2023 г.
Горещи новини от Бритиш Еъруейз, отменят важни полети
Военният министър разярен заради фалшива информация
Бърза помощ излиза на протест, блокират центъра на Со...
Експерт бие тревога за заплахите за бомби в училищата
Путин с остро предупреждение към Армения, плаши с пос...
Макрон се запъна, но какво му готвят протестиращите
Хороскоп: Приятни новини за овена, съдбата ще изненад...