Спестяваме, но си крием парите у дома

Близо 78% от българите спестяват парите си, а 62% държат спестяванията си вкъщи, вместо да се доверят на банките. 12,3% в извадка от 1047 българи са финансово грамотни, сочи доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) под надслов „Финансовата грамотност на възрастните в Югоизточна Европа“, част от проекта за техническа помощ на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за финансова помощ.
Проучването за нивото на финансова грамотност в Югоизточна Европа е проведено в България, Хърватия, Грузия, Северна Македония, Молдова, Черна гора и Румъния.
Проучването е сред 7422 възрастни между 18 и 79 години. Респондентите от България са 1047 или 14% от общия брой изследвани.
Най-висока в региона е финансовата грамотност на Молдова – 12,6% от всички участващи в проучването граждани на страната и 61% от всички респонденти в проучването. Финансовите знания в Румъния са ниски в сравнение с останалите страни в извадката – 11,2% от гражданите на страната и 49% от всички респонденти, участващи в проучването. За България финансово грамотните от всички участващи в проучването са 58%.
Над 60% от възрастните в 7-те страни имат финансов контрол над домакинството и редовно планиран бюджет. От друга страна, доверието в пенсионните планове е ниско.
Само 25% от възрастните в региона имат доверие в пенсионните си планове. В България процентът на недоверие е 39.
Около 41% от възрастните са недоволни от настоящото си финансово състояние и само една трета са удовлетворени. Малко под 60% са отговорили, че се притесняват да посрещат текущите си разходи и твърдят, че парите са склонни да контролират живота им.
Почти четири от всеки пет респонденти (78%) показват разбиране за концепцията за лихва по заем – най-много в Грузия (89%), а най-малко в България (70%).
44% от българите не са наясно със значението на термина „диверсификация“ – корпоративна стратегия за влизане в нови продукти или продуктови линии, нови услуги или нови пазари, включващи съществено различни умения, технологии и знания.
51% в страната ни имат реална представа за стойността на парите, а 78% са наясно с текущата инфлация.
Най-голям процент от анкетираните в Северна Македония, Румъния и България са оценили своите финансови знания като ниски или много ниски, съответно 35%, 33%, 32%.
Възрастните в Северна Македония (72%), Молдова (69%) и Румъния (68%) са най-отговорни за изразходването на средствата си и най-често имат планиран бюджет, в сравнение само с 50% в Хърватия, 53% в Грузия и 54% в България.
75% от гражданите на България твърдят, че следят финансите си, а 62% държат спестяванията си вкъщи. 29% се доверяват на банките за съхранение на парите си, а 4% ги влагат в недвижими имоти. Като цяло голям процент от българите (77,6%) спестяват парите си. 39,4% гонят дългосрочни цели, като 33,7% спестяват парите си именно заради такива цели. 18,5% предпочитат да харчат парите си, вместо да спестяват, а 9,8% мислят само за днешния ден.
Над половината българи – 51%, се оплакват от финансов недостиг през последните 12 месеца, но само 20% вземат заеми от семейство или приятели.
Финансовото състояние на 47% от българите ги заставя да се откажат от важни за тях неща. 39% са в невъзможност да плащат разходите си за живот, а при цели 52% парите напълно контролират живота им.
Резултатите от финансовите знания на градските жители изглеждат по-високи от тези на селските жители в целия регион на Югоизточна Европа, но и във всички отделни страни с изключение на Черна гора, където оценките са идентични. Градските жители имат значително по-високи резултати в България и Хърватия, но значително по-ниски в Северна Македония, Молдова, Черна гора и Румъния.
България е страната с най-голям процент млади хора с финансови познания, превъзхождащи възрастните.
Навсякъде в региона безработните са със значителни по-ниски финансови познания от работещите. Изключение прави само Хърватия.
ГЕРБ – Бургас влязоха в предизборната битка готови за...
Невиждано в МВнР. Стотици на опашка за селфи с Габрие...
Деян Николов изненада конкуренцията. Възраждане с нещ...
Мустафа Карадайъ вдигна летвата! Колко кмета ще спече...
Екшън на магистралата. Енергийният министър при проте...
Голяма новина за седмичния пазар на 700 000 души
Уникално интервю! Книга помага на Айлин Секизкьок да...