САЩ хвали България за диверсификацията, насърчава инвестициите

Каза го Джефри Пайът - помощник секретар по енергетиката в Държавния департамент на САЩ

САЩ хвали България за диверсификацията, насърчава инвестициите | StandartNews.com

Поздравления към България за изключителния напредък по отношение на сигурността и диверсификацията на доставките на енергия изрази днес в София Джефри Пайът, помощник секретар по енергетиката в Държавния департамент на САЩ. Той участва в откриването на конференцията "EXPLORE U.S." в София.

Форумът бе организиран от Американската търговска камара в България, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП). На събитието присъстваха министрите на икономиката и на иновациите и растежа, както и посланикът на САЩ Херо Мустафа.

Пайът припомни, че у нас са стартирали дейности за диверсификация на доставки на природен газ и за газови връзки със съседните държави. Постигането на независимост от руския газ е свързано с непровокираното нашествие на Русия в Украйна и оттам последвалите проблеми с доставките на природен газ, каза Джефри Пайът.

Президентът Байдън и САЩ помагат на Европа да решава глобалните проблеми за енергетиката, свързани с нашествието на Русия в Украйна, заяви още той.

Голямата новина за САЩ е, че трансформацията на икономиката е не само заради нахлуването на Русия в Украйна, но и за цели, свързани с изменението на климата, каза Пайът. За трансформацията на енергетиката се заделят 370 млрд. долара за 10 години.

Отделно има законопроект за промяна на енергийната инфраструктура на стойност 500 млрд. долара. Ще се търси мащабна трансформация на енергетиката и внедряване на иновации. Говорим за енергия от вятър и слънце, и други мерки за трансформиране на енергетиката на САЩ, посочи Пайът.

Планът за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и Зеленият пакт в ЕС също са много важни за мащабната енергийна трансформация, добави Пайът. 

САЩ имат капацитет за износ на природен газ, а президентът Байдън се насочи към съживяване на икономиката, за модернизация и за повече чиста енергия, и тук иновациите са ключови, каза той.

Има възможности за стратегическо партньорство на САЩ и България в енергетиката и с нетърпение очаквам да чуя как може да се използват, за да надмогнат предизвикателствата, свързани с цените на енергията, каза Джефри Пайът.

България е европейска и демократична държава, посоката е ясна и САЩ е естествен стратегически партньор за нашата икономика, каза Александър Пулев, министър на иновациите и растежа, при откриването на конференцията "EXPLORE U.S." в София.

Стокообменът между България и САЩ е 1,3 млрд. долара за 2021 година и отчита увеличение с 20% от 2020 година. За първите седем месеца износът е увеличен с 16% спрямо същия период на 2021 година, каза Пулев.

В министерството работим по три основни направления - насърчаването на инвестициите, ефективното управление на европейските фондове и стратегическото партньорство, добави министърът.

От 2005 годна сме сертифицирали над 20 приоритетни проекта на САЩ за 4 млрд. лева, създадени са над 3500 работни места. Работим по още четири проекта с американски спонсори, с които се надяваме да отворим 1000 работни места за високотехнологични специалисти.

Имаме нови процедури за ускоряване на процеса на сертифициране на проектите, каза Пулев. Подходът ни към кандидат инвеститорите е проактивен, добави той.

През втората половина на август внесохме в Европейската комисия Оперативната програма "Конкурентоспособност и иновации" и за рекордно кратък срок получихме одобрение от Брюксел за нея. Програмата е с бюджет 3 млрд. лева за иновации и за експортен потенциал, каза Пулев.

Имаме стратегически диалог със САЩ и с други партньори. В момента съм национален координатор на инициативата "Три морета" и имахме интересни разговори с американските партньори с фокус киберсигурност", каза още Пулев.

Българският бизнес има какво да даде за това сътрудничество, като покажем инвестиционна подготовка, и че можем да бъдем качествени партньори, добави министърът на иновациите и растежа.

Българският износ за САЩ бележи ръст от 50 на сто през 2021 г., съобщи служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов.

Министърът подчерта, че САЩ са не само един от най-големите пазари в света, но и сред най-конкурентните. Щом българските компании успяват да се развиват там по този начин, това само говори за качеството на техните продукти и качеството им като компании, допълни той.

Стоянов цитира данни на Американската търговска камара в България, според които САЩ са в топ 6 на чуждестранния бизнес у нас.

Икономическият министър окуражи деловите среди на САЩ и България да инвестират в двете страни. Проучете България, инвестирайте тук, елате в България, защото българските таланти може да са именно това, което ще гарантира растежа ви и утре, в тези времена на криза, обърна се министърът към представителите на бизнеса на САЩ. Той посъветва българските компании да бъдат смели и да се възползват от услугите на Агенцията за малките и средните предприятия и на българските търговски аташета. Погледнете на влизането на пазара в САЩ като реалност, а не като мечта, призова министърът българските делови среди.

Никола Стоянов изтъкна, че България и САЩ географски са далеч, но икономически са близо, благодарение на усилията на бизнеса на двете страни и на бизнес-организациите и държавните институции. Днешните кризисни времена са и времена на възможности, но за да могат те да бъдат оползотворени, е важно стабилното партньорство, отбеляза министърът.

Той съобщи, че по новата инициатива на икономическия министър - "Закуска с инвеститори", след срещите с представители на австрийския бизнес, са планирани такива с деловите среди на Германия и Франция, и изрази надежда скоро да има среща и с бизнеса от САЩ.

Изпълнителният директор на Агенцията за насърчаване на малките и средните предприятия Бойко Таков съобщи, че след няколко дни ще има търговска мисия до САЩ с участието на 9 български компании от финтех сектора, които ще посетят едно най-големите изложения там.

Българските компании имат място на американския пазар, те вече са го намерили - до голяма степен някои от тях, допълни Таков.

По думите на шефа на ИАНМСП експортът не е "ракетна наука", но е комплекс от знания, информация, умения и особено познания за спецификите на различните пазари. Ние имаме качествена продукция, понякога проблемът ни е как да навлезем на съответните пазари, изтъкна изпълнителният директор на Агенцията за малките и средните предприятия и допълни, че това е и една от целите на днешния форум – да предостави на бизнеса практически познания.

България има нужда да задържи и да увеличи нивата на търговия със Съединените щати, както на двустранно, така и на многостранно нива (през Европейския съюз). И двете държави могат да имат ползи от партниране по между в редица сектори, като енергетика, здравеопазване, информационни технологии и киберсигурност, храни и напитки и още много други. Този подход трябва да намери място в настоящите и бъдещи политики на всяко едно правителство, което търси устойчив растеж, създаване на нови работни места, добруването на своите граждани и опазването на околната среда. Това бяха основните послания от изказването на Оливие Маркет, президент на Американска търговска камара в България.

„Ние всички трябва да сме наясно, че търговията и инвестициите между България и САЩ в двете посоки създават работни места. За последния четвърт век американски компании са създали поне 30 000 преки работни места. Освен това, Офисът на АТК във Вашингтон, който се управлява от Иво Константинов е свързващият мост, по който могат да текат капитали, идеи, хора, продукти и услуги от България към САЩ и обратно“, каза още Маркет.

„Благодарение на нашия доклад „Инвестициите на САЩ в България“ (от 2018 г.) ние открихме, че Америка е поне шестият най-голям инвеститор у нас. Тези данни дадоха изключително силен сигнал към двете правителства от двете страни на Атлантика, че те трябва да работят ръка за ръка, за да подобрят още повече бизнес и инвестиционния климат. Нещо повече, България трябва да таргетира специфични пазари и пазарни ниши в стратегически региони за нашата икономика. На първо място това е Европейският съюз, регионът „Три морета“ и страните от Югоизточна Европа и да надгради и развие съществуващите връзки с Америка“, посочи шефът на Американската търговска камара.

„За да стане това реалност, ние трябва да имаме устойчив бизнес и инвестиционен климат у нас, както и да имаме реално върховенство на закона и добре образовани и обучени граждани на България“, подчерта Оливие Маркет.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай