"До края на годината трябва да бъде приет изцяло новият закон за храните". Това обяви бившият земеделски министър и депутат от ГЕРБ Десислава Танева по време на дискусията "Да! на българсикте храни", организирана от вестник "Стандарт".
Нормативният акт ще е един от първите закони, които ще внесем в новия парламент като той дори вече има готова изготвена оценка за въздействие, обясни Танева. Надявам се да поставим по-силен акцент в текстовете върху брандирането на българската храна в мрежата, за да улесним информираността на потребителите. Темата каква храна се консумира от нас е сред най-наболелите въпроси и ние трябва да предоставяме възможно най-здравословна храна на хората, независимо от доходите им, каза Танева.
Тя обяви, че се предвижда запазване на данъчното облагане като все пак ще има нови правила за обратно начисляване на ДДС за плодовете и зеленчуците. И допълни, че ако ГЕРБ влезе в реално управление, ще направи всичко възможно за коригиране цената на газта надолу, така че тя да не засегне толкова много цените на стоките.
Ще бъде продължен и проектът за изграждане на национално предприятие за противоградова защита, въпреки че служебният кабинет "Герджиков" не е направил нужното и може да има известно закъснение, все пак се очаква защитата на земеделските ни площи да стартира още на 1 януари 2018 година.
Председателят на националната браншова организация на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева заяви, че бизнесът настоява максимално бързо да бъде съставено правителство. Тя отличи нелоялните практики на една голяма верига, която вече е повишила цената на хляба и козунака, въпреки че доставчиците не са успели да направят това.
Фирмите доставчици могат да подават оферти към веригите за повишаване стойността на продукцията си като офертата се обсъжда в рамките на 45 дни, но задължително се подава единствено на 1-во число от месеца. Ако документът постъпи на 2-ри, предложението се разглежда чак на 1-во число от следващия месец. правителството е нужно и държавата трябва да ни остави да работим, заяви Кукушева и допълни, че не искат от държавата пари, защото могат да си ги изкарат сами.
Димитър Зоров от своя страна посочи, че трябва да се регулира незаконната търговия с живи животни между България и Румъния, тъй като това месо е без контрол и гаранция за здравето на потребителите и в същото време не се плащат данъци за тази дейност. Зоров посочи и че в момента на пазара има много продукти от Полша и Германия, пакетирани като кашкавал без да са млечни продукти, с голямо съдържание на палмова мазнина и поиска този въпрос да бъде решен.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com