Последната макроикономическа прогноза на Европейската комисия за България не е много добра в очакванията за тази година.
Реалният растеж на брутния вътрешен продукт се очаква да се забави до 2% през 2025 г., поради външни и вътрешни фактори. Частното потребление се очаква да нарасне по-слабо поради временната по-висока инфлация и предпазливостта на потребителите.
За 2025 г. увеличените косвени данъци, по-високите цени на електроенергията, комуналните услуги и храните и повишаването на международните тарифи се очаква да натежат върху икономическите перспективи.
Перспективите за износа също са преразгледани надолу, отразявайки потиснатото външно търсене и засилената конкуренция на външните пазари.
Очакванията са частните инвестиции да се свият поради повишената икономическа несигурност, но публичните инвестиции да бъдат подкрепени от засилено усвояване на еврофондовете.
Ръстът на заплатите се очаква да бъде умерен, а средногодишната инфлация да намалее постепенно след покачването ѝ в началото на годината.
Увеличението на цените в началото на 2025 г. се дължи на възстановените по-високи ставки на ДДС върху хляба и за ресторантите, по-високите акцизи върху тютюна, увеличените цени на електроенергията, газа и другите комунални услуги, и по-високите цени на храните.
Очаква се по-високата инфлация на цените на храните от началото на 2025 г. да се забави постепенно, следвайки международните процеси.
Прогнозата е за средногодишна инфлация през 2025 г. от 3,6%, предава "Вести". За сравнение очакванията за еврозоната са инфлацията там да се забави до 2,1%.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com