До обяд са разпоредени 600 млн. лв. от КТБ

До обяд са разпоредени 600 млн. лв. от КТБ | StandartNews.com

София. Към 12.00 часа днес са се разпоредили с гарантираните си влоговете малко над 16 000 вложители, сумата с която са се разпоредили е 600 млн. лв. Това съобщи председателят на Фонда за гарантиране на влоговете в банките Радослав Миленков.

По думите му процесът върви гладко, банките са осигурили необходимите служители и организация, така че да няма проблеми.

„Процесът започна нормално, в нормален порядък, благодарение на добрата комуникация с Министерство на финансите, БНБ, търговските банки и всички други участници в процеса", допълни той.

„Всичките пари са осигурени, цялата сума на гарантираните влогове в КТБ е осигурена, никой не трябва да има съмнение, че няма да има пари", заяви Миленков.

По думите му ролята на МВР също е съществена в процеса, тъй като те осигуряват сигурността на вложителите.

Миленков отправи призив към вложителите да не теглят парите си в брой, с оглед на сигурността им. Това е моментът, в който да докажем като фонд, че може да се справим с подобна негативна ситуация, това е и тест за банковата система, каза Миленков.

Всички вложители, които са отишли в банковите клонове, изплащащи гарантираните влогове, и не са вписани в списъците на вложителите, трябва да отидат в КТБ и да подадат възражение, в което да кажат, че възразяват, че не са включени в списъка на лицата, обясни Миленков.

Друго нещо, за което вложителите имат право на възражение, е сумата, ако считат, че сумата, която им се съобщава от банката, не е тази, която трябва да бъде изплатена. И в този случай трябва да се подаде възражение в офис на КТБ. Срокът, в който квесторите на КТБ трябва да върнат отговор на възраженията е 7 дни. Фондът получава коригираната информация след разглеждане от квестори, подчерта Миленков.

По думите му е изключително важно клиентите да бъдат идентифицирани от банките, за да се избягват измами. Той подчерта, че най-често оплакванията по телефона на вложители до фонда са свързани със стари лични карти, сгрешени ЕГН-та и претенции по отношение на сумите за изплащане.

Стана ясно, че обслужващите банки, които изплащат депозитите, са подбирани по критерии на съвпадение на клоновете на КТБ, както и насищане на банката в населеното място. Обслужващите банки са 9, а клоновете им са 300 на територията на София.

Относно това, че днес не се наблюдаваха много опашки на хора пред обслужващите банки, Миленков си го обяснява с това, че хората са очаквали да има големи струпвания пред банките и са се саморегулирали от това да правят опашки. Обяснявам си го и с мащабите на мрежата, формирана от 9-те банки, които обслужват служителите, каза още председателят на фонда, добави той.

Миленков посочи, че за сума до 3000 лв. се заплаща такса от 3 лв., което било минимална цена на услугата касови операции в съответните банки.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай