Брюксел забавя "Южен поток"

Не замразяваме газопровода, но трябва да се съобразим с ЕК, каза Орешарски

Брюксел забавя "Южен поток" | StandartNews.com

България ще е сред най-потърпевшите от кризата в Украйна, категорични са управниците ни. Освен ударите, които търпи бизнесът, ще се забави и проектът "Южен поток". Страната ни разчиташе той да дръпне икономиката заради 6000 хиляди работни места, които трябваше да бъдат открити след старта на строителството.

 

Европейският съюз слага на трупчета проекта "Южен поток". Това стана ясно от думите на комисаря по енергетика Гюнтер Йотингер. "Аз няма да се опитвам да ускоря хода на преговорите по повод газовите тръбопроводи, например по "Южен поток". Напротив, такива преговори ще бъдат отложени", заяви Йотингер. Според него към настоящия момент нямало нужда да се търсят начини за увеличаване на вноса на енергия за Европа. Страните от ЕС не се боят от проблеми в доставките на газ, тъй като зимата вече си отива, твърди еврокомисарят.

 

Йотингер е на мнение, че дори на фона на кризата около Украйна, Русия няма да намали подаването на газ за Европа. "Аз не смятам, че това би било в интерес на Русия. "Газпром" е заинтересован от ежедневни продажби", заявява той за изданието Wirtschaftswoche. И уточнява, че Русия се нуждае не само от получаване на доходи от търговията с ЕС, но и от инвестиции. Йотингер потвърди, че поддържа санкциите срещу Русия. В частност - прекратяването на преговорите за облекчен визов режим и замразяването на активите на отделни лица. Той обаче е против мащабни икономически санкции, които биха затруднили цялата икономика на Русия.
Комисарят допълва, че тотални икономически санкции биха навредили и на двете страни. "Би било напълно погрешно създаваните с десетилетия икономически отношения да бъдат поставени под въпрос, което би коствало работни места както в Русия, така и в Европа", казва Йотингер.

 

"Притесненията са за България, Унгария и балтийските страни, които в големи и много големи мащаби зависят от руския газ. Но заради това след последната криза преди пет години се активизирахме", посочва еврокомисарят.
Новината за забавянето на "Южен поток" не беше изненада. Още в събота външният ни министър Кристиан Вигенин намекна, че проектът ще "бъде сложен на пауза" поне за няколко дни или седмици, докато ситуацията в Украйна се нормализира.

 

"С оглед на обтегнатите взаимоотношения в момента между Европейската комисия и Русия предпочитаме да забавим малко разговорите за "Южен поток". Това пък заяви премиерът Пламен Орешарски пред ТВ7. "В никакъв случай не е замразен този проект. Но нашата позиция не може да бъде различна от тази на ЕК", посочи Орешарски. Той обясни, че "Южен поток" не е стартирал в истинския си вид, не е влязъл в нашата територия. Предварителната подготовка не е спирала. "Но трябва да разглеждаме проекта в цялостния контекст на ситуацията в Украйна", каза още Орешарски.
Преди три месеца България и другите страни от ЕС, през чиито територии трябва да мине тръбата, дадоха мандат на Гюнтер Йотингер да преговаря от тяхно име с Москва по изясняване на юридическия статут на проекта. Еврокомисията твърди, че той е в противоречие с правилата на ЕС за либерализация на енергийните пазари, тъй като не се дават гаранции за достъп до тръбите на трети страни. Русия и "Газпром" твърдят, че двустранните споразумения имат правна сила над тази на европейските директиви.

 

Държим на проекта

Драгомир Стойнев, министър на икономиката и енергетиката

Министерството на икономиката и енергетиката следи внимателно случващото се в Украйна, взаимоотношенията с Русия и изявленията на представители на Европейската комисия.
За Министерството на икономиката и енергетиката "Южен поток" е стратегически проект от национално значение. Именно настоящото правителство активизира работата по него. "Южен поток" носи позитиви не само в енергиен, но и в икономически аспект. През последните 30 години в страната ни не е реализиран подобен инвестиционен проект.

 

Държим на реализирането му, защото той има съществено значение за сигурността на доставките на природен газ за страната ни, за ръста на икономиката ни и повишаване на заетостта.
Като министър на икономиката и енергетиката на държава член на ЕС, бих искал да допълня, че участваме в дискусията за проекта "Южен поток" на ниво ЕС. Позицията ни е, че е разумно при вземане на решение да бъдат отчетени европейските измерения на "Южен поток" и значението му за държавите членки на ЕС, които са част от него.

 

Станишев: Между два камъка сме

Лидерът на БСП Сергей Станишев също заяви позиция, че страната ни ще понесе най-много негативи от кризата в Украйна. "Ние като държава ще бъдем най-засегнати от всякаква ескалация на конфликта, в това число от една нова студена война. Нали си представяте, когато два големи камъка започнат да се търкат, тези, които са помежду им, какво става. Това е опасност и трябва да бъде избегната. Затова се обръщам към всички фактори да започнат политически диалог", каза още Станишев на срещата на правителството с медиите.

 

Варна и Бургас ще складират тръбите

Пристанищата във Варна и Бургас вече имат предварителни договори за разполагане на територията им на тръбите за "Южен поток". Транспортното министерство е предложило всички услуги, свързани с логистиката, да се извършват в двете ни големи пристанища, каза транспортният министър Данаил Папазов във Варна. Той припомни, че портовете във Варна и Бургас са подписали споразумение със "Саут стрийм транспорт" ("Южен поток транспорт"), което дава право на компанията за складиране и съхранение на тръби в двата порта.
Не се налага заради ситуацията в Украйна да се вземат допълнителни мерки за засилена охрана и сигурност на морските пристанища у нас. Охраната на портовете се изпълнява в голяма степен и е според международни стандарти, каза още Данаил Папазов.
Изграждането на новия интермодален терминал във Варна се очаква да започне през 2015 г., обяви транспортният министър. Той ще бъде с дълбочина на газене около 12,50 метра. Очаква се до края на март търгът да бъде пуснат и да започне проектирането.

 

Премиерът: България ще плати най-висока цена

 

България е от страните, които ще са най-потърпевши от кризата в Украйна. Това стана ясно от думите на премиера Пламен Орешарски по време на националната среща с медиите.

 


"В следващите седмици правителството ще следи внимателно отношенията между Русия и ЕС. Ние сме между страните, които най-малко сме заинтересовани от каквото и да изостряне на взаимоотношенията, защото ще платим най-висока цена", каза Орешарски. "Следим най-внимателно всяко развитие и се притесняваме от изостряне на по-нататъшна конфронтация", допълни той.

 


Главният редактор на в. "Стандарт" Славка Бозукова подчерта, че за страната ни е ясно, че ще бъде засегната от кризата в Украйна заради доставките на газ, за развитието на проекта "Южен поток", както и визите за Русия. И запита премиера: "Как ще защитите българските интереси в тези направления?". "В рамките на нашите възможности, но съобразено с ЕС, защитаваме нашите интереси. Ако има вариант за санкции срещу Русия, ще искаме да се налагат такива санкции, които да не ни направят потърпевши", обясни Орешарски.

 


Евентуално налагане на икономически санкции на Русия от страна на ЕС е била и една от темите, по които външният министър Кристиан Вигенин разговаря вчера в Берлин с германския му колега Франк-Валтер Щайнмайер. По думите на българския министър те биха засегнали не само Русия, но и ЕС, а България е една от страните, които ще претърпят загуби. Вигенин смята за неуместно провеждането на референдум в Крим без съгласието на централните власти в Киев.

 

 

Експерти: Предизборно говорене

Проектът си върви, а ЕК тупка топката преди евровота, твърди проф. Тасев

Европа е пред избори и затова изявленията на еврокомисаря Йотингер за "Южен поток" са политическо говорене, което няма връзка толкова със ситуацията в Украйна, колкото с настроенията в ЕС. Това заявиха пред "Стандарт" родни енергийни експерти. Според тях "Южен поток" не касае Украйна по никакъв начин, защото изначално той е построен да я заобиколи.

 

"Русия харчи страшно много пари за проекта и то от доста години насам именно за да реши елемента с политическата нестабилност в Украйна. На Йотингер не му остава много време да бъде енергиен комисар заради предстоящите евроизбори. Тук има чисто предизборно политическо говорене", заяви проф. Атанас Тасев. Той посочи, че Йотингер отлага вземането на решение и по отношение на газопровода ОПАЛ, който представлява по-голямата част от континенталния газопровод "Северен поток". Той се разделя в Германия на два - на НЕЛ и ОПАЛ, като капацитетът на ОПАЛ е 36 млрд. кубични метра от общо 55 млрд.

 

"Аз го казах преди около месец - гледайте какво се случва с ОПАЛ, за да разберете какво ще се случи с "Южен поток". Така че отлагането на вземането на решение за "Южен поток" няма нищо общо с това, което се случва в Украйна", обясни проф. Тасев. Според него всякакви изявления и коментари оттук нататък в следващите 2 месеца от страна на европейските политици нямат стойност и от тях не могат да се правят абсолютно никакви дългосрочни изводи за политиката на ЕС по каквито и да е било въпроси. "Проектът "Южен поток" така или иначе си върви. ОВОС е утвърден, в момента ще почнат търговете. Вече има натрупани тръби на варненското и бургаското пристанище. По веригата няма никакво забавяне от тази гледна точка. Затова няма да има трайни последици от решение на ЕК или изказване на Йотингер", убеден е проф. Тасев.

 

Той припомни, че чрез капацитета на "Северен поток" и "Южен поток" Русия влиза в нарушение на европейското и световното антимонополно законодателство, след като владее над 33% от даден пазар. Затова сега "се разтяга ластикът", за да се даде шанс на Москва да има определено време да престрои чисто бюрократично своите структури, за да не е директен доставчик на газ и да не попадне под ударите на европейското право.

 

"Булгаргаз" иска да свали цените

"Булгаргаз" предлага цената на газа да се понижи с малко над 2,7% през второто тримесечие на годината, съобщават от дружеството. Компанията предлага на ДКЕВР да утвърди цена на природния газ в размер на 612,80 лева за 1000 куб. м без акциз и ДДС, което е със 17,20 лева по-малко в сравнение със сега действащата цена. Държавният регулатор трябва да одобри цените на синьото гориво за новото тримесечие до края на този месец, но не е длъжен да се съобрази с препоръката на дружеството.

 

През миналия месец държавният газов доставчик прогнозира, че цената на газа за второто тримесечие ще се запази на ниво от 630 лева за 1000 куб. м.

 

Тогава от "Булгаргаз" заявиха, че прогнозната цена отчита тенденциите в съотношението лев/долар, цените на алтернативните на природния газ горива на международните пазари и изискванията на нормативните актове за регулиране на цените.

 

Полският премиер критикува Меркел

Зависимостта на Германия от руския газ е заплаха за суверенитета на Европа, заяви полският премиер Доналд Туск, цитиран от Франс прес. "Зависимостта на Германия от руския газ може реално да ограничи суверенитета на Европа. Убеден съм в това", заяви Туск пред журналисти по време на посещение във военна база в Северна Полша. Той се обяви за преразглеждане на енергийната политика на ЕС. Доналд Туск възнамерява да обсъди тези въпроси с германския канцлер Ангела Меркел по време на посещението в сряда във Варшава.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай