Брокери отчитат нов бум в цените на жилищата

Новото строителство се утвърждава като предпочитан инвестиционен инструмент

Брокери отчитат нов бум в цените на жилищата | StandartNews.com

Покачването в цените на жилищата у нас продължава – през първото полугодие на 2025 година големите градове бележат нов ръст в нивата. Почти 20% е той за София спрямо първото полугодие на 2024 година. Следва я Варна с движение на годишна база от 18%. В Пловдив жилищата поскъпват с 15%, в Бургас – 12%.

Това се посочва в анализ на компанията за недвижими имоти Имотека, описващ картината на пазара на жилища в първите шест месеца на годината.

„Цените продължават повишението си, като това е резултат от два основни фактора. Първият е чисто житейски – хората се стремят да покрият жилищните си нужди, да се преместят от имот под наем в собствен такъв или да подобрят качеството си на живот, купувайки по-голям и комфортен апартамент. Вторият фактор е стремежът към вложение на спестяванията и разумна инвестиция, катализиран допълнително от предстоящото влизане на страната в еврозоната”, коментира Явор Пейчев, изпълнителен директор на Имотека.

По думите му, именно вторият мотив на купувачите е причината за значително по-бързите сделки. В София периодът, в който клиентите вземат решение за покупка, се скъсява с над 30% на годишна база, а във Варна – с близо 10%. В Бургас клиентите обмислят сделката си с 28% по-бързо спрямо миналата година.

Инвестиционните настроения на купувачите рефлектират по-осезаемо на пазара на ново строителство, посочват още от Имотека. Ако инвестиционните сделки в София са общо 21% през шестмесечието, то на пазара на нови проекти те формират дял от 31%. Още по-категорични са показателите във Варна - ако от общия обем жилищни имоти с инвестиционна цел се купуват 23%, при новото строителство този мотив движи 42% от купувачите. В Пловдив картинта е идентична – двоен е делът на инвестиращите в нови проекти в сравнение с останалите.

„Новото строителство се утвърди като предпочитан инвестиционен инструмент у нас. Тези купувачи виждат в него по-голям потенциал за реализиране на печалба – от една страна заради опцията за препродажба на по-висока цена, от друга – защото вярват, че потенциалните наематели за тези имоти са повече на брой и по-надеждни”, казва Явор Пейчев.

Класическият пазар на продавача проличава и в друг устойчив пазарен тренд. Много малка част от сделките – около 5%, търпят коментар в цената с над 10 000 евро.

Повечето отстъпки, които наблюдават от Имотека, са дори под класическия търговски компромис от 5000 евро. Единствено в Пловдив средната цена на сделката е с 4000 евро по-ниска от офертната. Във Варна отстъпките са в размер на 2000 евро, в Бургас – 1000 евро. В столицата крайната стойност на сделката не се изменя спрямо първоначално обявената. Според Пейчев това се дължи на реалистичното ценообразуване от страна на инвеститорите и все по-доброто им разбиране на нуждите на купувачите.

София – пазарът на къщи се пробужда

Двустайните и тристайните жилища в столицата остават най-интересни за купувачите в първите шест месеца на 2025 г. Те очаквано формират около 80% от сделките през периода. Средната квадратура на продадените жилищни имоти остава без съществена промяна спрямо миналата година – 115 кв. м.

Раздвижване наблюдават от компанията на пазара на къщи – сделките за тях удвояват броя си на годишна база, като расте и квадратурата на желаната къща. Владая, Лозен, Вакарел, Банкя, Пасарел и Горни Окол привличат вниманието на софиянци, които са готови да пътуват до 1 час с автомобил до столицата, за да получат възможността да живеят на чист въздух.

От 30 до 49 години – такава е възрастта на повечето купувачи в София през разглеждания период. Те работят основно в сферата на търговията и финансите, IT сектора, както и здравеопазването. Вземат решенията си бързо – над 80% от покупките се правят след 1 до 5 огледа.

Близо 30% от клиентите купуват с налични средства. Следващият по големина дял – 24% е този на ползващите ипотечен кредит, покриващ над 80% от стойността на сделката. Общо 16% от потребителите използват външно финансиране в размер на 50% до 80% от общата цена, а други 10% финансират покупката си с по-малко от 50% кредит.

Продавачите в София най-често се разделят с имот на по-висока цена, каквато е била целта им при покупката. Този дял е 22% от всички. Други продават, за да купят – 14%. Необходимостта от средства е мотив за едва 8% от хората, сочат данните на Имотека.

Варна – средната площ на търгуваните жилища расте

Средната квадратура на търсения имот във Варна вече е над 100 кв. м. Ако през първото полугодие на 2024 г. средната площ на жилищата бе 95 кв. м, то в първите шест месеца на настоящата година тя вече е 105 кв. м.

В същото време двустайните жилища, традиционно купувани с инвестиционна цел, са по-популярни от тристайните. Те представляват 50% от всички сделки, докато жилищата с 2 спални формират дял от 30%. Въпреки този тренд средната площ расте поради активния пазар на къщи и многостайни жилища в Морската столица. Местностите Траката и Бриз, както и околните курортни села около града са основният фокус на клиентите на къщи.

Средната възраст на купувача във Варна е идентична с тази в София – 43 години. Сферите на месторабота също се припокриват в голяма степен, като работещите в мореплаването са допълнителен клиентски профил в града, посочват от Имотека.

Около 37% от сделките във Варна са с ипотечен кредит, като обичайно той е голям и покрива над половината от стойността на имота. Общо 20% от всички заеми покриват над 80% от цената на сделката. Тенденцията хората да разполагат с немалко пари в брой и да ги влагат в имоти, продължава да е валидна, се казва в анализа на Имотека.

Сред най-желаните квартали се нареждат Виница, Изгрев, Владиславово и Кайсиева градина, особено сред търсещите ново строителство. Чайка, Лятно кино Тракия, Възраждане, Левски също привличат интереса на варненци и прииждащите от околните населени места купувачи.

Пловдив – ръст на ипотеките и покупка на имоти с нужда от ремонт

С около 10 процентни пункта до 65% растат сделките с ипотечен кредит в Пловдив. Приблизително равни са дяловете на хората, покриващи с външен заем от 50% до 80% и над 80% от сделката си. Профилът на купувачите и продавачите в Града на тепетата не се различава съществено от този в София и Варна.

Най-желаните квартали са Тракия и Кършияка, следвани от Смирненски, Остромила, Беломорски. Динамичният пазар на къщи в града носи активност и в районите на Южната дъга и Родопската яка.

Именно този пазар носи съществена промяна в средната квадратура на търгуваните през периода имоти – от 100 кв. м в първото полугодие на 2024 г. в същия период на 2025 г. тази площ расте с около 50%.

Според Имотека, причината се крие във все по-големите къщи, които се купуват от началото на годината. Тенденция, която обаче не рефлектира в ценовите нива.

„Пазарът на къщи около Пловдив е изключително активен от пандемията насам. Предлагането не успява да удовлетвори търсенето, защото новите проекти се изчерпват с рекордна скорост. В резултат, вече растат покупките и на големи стари къщи с нужда от ремонт, но на по-ниска цена”, пояснява Явор Пейчев.

Покачването в София е близо 20%, следвано от Варна – 18%, в Пловдив то е 15%, в Бургас - 12%

С повече от 30% намалява периодът за сключване на сделка в столицата спрямо първото полугодие на предходната 2024 г.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай