Бракът за вечността се разпада

Ако Русия не каже "да" на Саудитска Арабия, цените на петрола ще се сгромолясат до 26 долара за барел

Бракът за вечността се разпада | StandartNews.com

 

Петролният съюз между Русия и Саудитска Арабия, оповетен като „брак за вечността“, е на прага на развода след по-малко от година.

Москва се противопостави на натиска на своите съюзници от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) за по-сериозни съкращения на производството на петрол и изпрати цените на още по-ниско дъно.

Министърът на енергетиката Александър Новак пристигна днес сутринта във Виена и заяви на колегите си министри, че позицията му е да подкрепи само запазването на добива на групата на сегашните нива до юни, а ако тогава има по-големи проблеми, да се мисли за по-сериозни съкращения, предава Bloomberg.

Ако Москва не намали продукцията, „няма как да има сделка“, каза изнервено иранският енергиен министър Биджан Намдар Зангане.

Въпреки усилията на генералния секретар на ОПЕК Мохамед Баркиндо да постигне примирителен тон като възхвали Русия като надежден съюзник, останалите участници са настръхнали, а пазарът на петрол се подготвя за още по-голям драматизъм.

Цената на суровия петрол се срина с още 5,9% в Лондон до 47,02 долара, което е най-ниското ниво от юли 2017 г.

„Паниката се влошава, прогнозите за търсенето намаляват. Това е неприкрита спешна ситуация и ако останалите страни не успеят да накарат Русия да каже „да", ще видим стойности до или около 26 долара на барел, казва Боб Макнали, президент на консултантската компания Rapidan Energy Group.

Противопоставянето на Москва е най-голямата криза, откакто Саудитска Арабия, Русия и над 20 други държави създадоха алианса ОПЕК+ през 2016 г. Групата, контролираща повече от половината от производството на петрол в света, подкрепи цените и промени геополитиката на Близкия изток, но сега е под значително напрежение. Рискът за саудитците е, че ако преговорите с Русия се провалят, те имат повече за губене, тъй като се нуждаят от по-високи цени на петрола, за да финансират бюджета си.

„Никой от тях не може да си позволи срив на цените“, казва Роджър Дайън, който е ветеран наблюдател на ОПЕК и добави. „Това е битка на егото срещу реалността“.

Предложението на ОПЕК е картела да намали производството си с 1 милион барела на ден, но това зависи от страните извън ОПЕК, ръководени от Русия, да намалят продукцията си с 500 000 барела на ден, припомня Инвестор.

Първоначално министрите предложиха ограничение само за три месеца, от април до юни, но часове по-късно, с рядък ход, нетипичен дори за хаотичните стандарти на заседанията на ОПЕК, групата преработи плана си и предложи съкращенията да останат в сила до края на годината.

Понижението на петролните цени е с над 20% от началото на годината, но в същото време миналия месец картелът записа най-ниското си ниво на производство от 2009 г. насам. Групата приложи най-стриктните в историята си мерки за свиване на добива заради финансовата криза.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай