Мутра се хвали на авер: "Браточка, имам мно-о мангизи!" "Не е важно колко са, а колко време ще ги харчиш", отговорил приятелят.
От този виц може да се извади поука и за родната икономика. Спадът на кредитирането у нас не е най-лошото, което може да се случи на бизнеса. По-лошо е, че той продължава вече над 5 години. А по количеството на изтеглените кредити може да се съди за това дали икономиката върви добре, развива се, или буксува.
Нисходящият тренд започна от края на 2007 и началото на 2008 г., сочи статистиката на БНБ. Тогава ръстът на кредитирането е бил над 70%, докато сега разликата е огромна. Така например корпоративните кредити към края на май отчитат ръст спрямо 2010 г. едва от 2,4 на сто, спрямо 2011 г.- 5,4, а спрямо 2012 г.- 5 на сто. Към края на май 2013 г. сумата на отпуснатите корпоративни кредити е почти 35 млрд. лв. или 43,2% от брутния вътрешен продукт. В същото време ликвидността на банковата система непрекъснато нараства - с почти 1 процент само за май 2013 г. Въпреки понижаването на лихвените проценти българският бизнес не взема кредити, оплакват се шефове на банки. Според тях стагнацията и несигурността отказват и тези, чийто бизнес не е толкова пострадал от кризата. Проучване на СУ "Климент Охридски" сред собственици и мениджъри на малки и средни предприятия пък показа, че те предпочитат да развиват бизнеса си само със собствени средства и заеми от приятели и роднини.
В брутно изражение общият размер на заемите в банковата ни система е намалял с 42 млн. лв. през май и затова дава слабото кредитиране за бизнеса и при некредитните институции. Спадът само при корпоративните заеми е с 60 млн. лв. в брутно изражение, а при некредитните институции - 15 млн. Едновременно с това обезценката или отписването на лоши кредите през май възлиза на 3 млрд. лв.
Почти половината от заемите за бизнеса са отпуснати от първите пет големи банки, според класацията на БНБ. Това са Банка ДСК, Корпоративна търговска банка, УниКредит Булбанк, Първа инвестиционна и ОББ. Останалите около 30 трезора са отпуснали другата половина.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com