България е успяла да инвестира 2,6 млрд. лева от Националния план за възстановяване и устойчивост и имаме амбицията до края на годината да бъдат удвоени. Това каза пред журналисти вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, който заедно с министъра на здравеопазването Силви Кирилов и представители на Европейската комисия (ЕК) са на посещение в Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) „Св. Екатерина“. Посещението е във връзка с реализацията на проект по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) за изграждането в България на система за спешна медицинска помощ по въздух.
Този проектът започна на стойност малко над 50 млн. евро, но тъй като това е един от проектите, които се движат, стойността му беше увеличена с 24 млн. евро, каза още той. Най-важното днес е, че България е успяла да инвестира 2,6 млрд. лева от Националния план за възстановяване и устойчивост, като тези пари се превръщат в резултати. Дончев заяви амбицията си тези средства до края на годината като плащания да бъдат минимум удвоени и да достигнем поне пет милиарди лева разплатени по Националния план за възстановяване и устойчивост. Крайният срок е 31 август 2026 г. и въпреки трагичното състояние, в което заварихме нещата, имаме амбицията да разплатим всички средства и да инвестираме в българската икономика и в българското общество, каза още той, предаде БТА.
На въпрос дали има забавяне в проекта за изграждане на система за оказване на медицинска помощ по въздух, Дончев посочи, че забавяне няма и е окачествен като проект, който се движи с добри темпове и именно затова не е отпаднал, а дори му е осигурено допълнително финансиране.
В Националния план за възстановяване и устойчивост има стотици проекти, засягащи всички сектори на обществения и икономически живот – от проекти за подкрепа за бизнеса, до мерки за енергийна ефективност в жилищни сгради, през железопътен транспорт, целенасочена подкрепа за наука, а най-вече мерки, свързани с декарбонизацията и зеления преход, посочи още Дончев.
Посещението е част от двудневна мисия на ЕК в България, водена от Селин Гауер, генерален директор на работната група за реформи и инвестиции в рамките на генералния секретариат на ЕК. Целта е обсъждане на следващи действия по навременното изпълнение на планираните реформи и инвестиции, след одобреното на 2 юли изменение на ПВУ. Това включва и предстоящите стъпки във връзка с подаване до края на годината на второто и трето искане за плащане.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com