Кога ще ги стигнем... испанците

Стоките във Валенсия са двойно по-евтинир пълнят пазарската количка за месеца за 150 евро

 Кога ще ги стигнем... испанците   | StandartNews.com

Испания е в криза, казват в новините. Хората редовно се вдигат на масови протести, банките им закъсват, а целият Европейски съюз умува какви помощи ще са им нужни и се готви да налива милиарди от парите на данъкоплатците. В това число и нашите. В същото време правителството в Мадрид предприема сериозни мерки за свиване на коланите. Една от най-драстичните е вдигането на ДДС от 18% на 21% на 1 септември. Това се случва за втори път в рамките на две години - предишното повишение от 16% на 18% бе през юни 2010 г.

Поредното увеличение удари цените на храните с 2%, с колкото скочи и редуцираната ставка на данъка. В Испания има три ставки. Основен ДДС, за повечето стоки и услуги - коли, алкохол, козметика, кино, театър. Средна ставка - за някои хранителни стоки и напитки, всички видове транспорт, хотелиерство и строителство на жилища. Тя също се повиши на 1 септември от 8% на 10%. Третата ставка от 4% остана непроменена. Тя се отнася до стоки от първа необходимост - хляб, мляко, яйца, сирене, плодове, зеленчуци, книги, вестници, протези за инвалиди. Организацията на консуматорите и потребителите в Испания изчисли, че промените в ДДС ставките ще струват на всяко испанско семейство по 415 евро годишно.

Всъщност ежедневните стачки и протести правят впечатление само ако следиш случващото се по снимките в световните агенции и телевизионните репортажи. Ако отидеш дори за ден-два там, ти става ясно защо страната, макар и да е в дълбока криза, все още е притегателна за българите, а емигрантите категорично отказват да се върнат в стабилната финансово България. Протестите явно имат дарбата да се случват по време, когато туристите ги няма, защото първото впечатление от Валенсия е за спокойствие, но не и скука. Най-фрапиращо за българите обаче се оказва не гледката на Светия Граал в местната катедрала или архитектурната емблема на Валенсия - Град на изкуството и науката. Всъщност шокиращи за нас се оказват цените в магазините. И най-много тези в супермаркетите. Да напълнят пазарската количка с всичко необходимо за месеца, и то без да се лишават от глезотии и козметика, на местните им излиза... 150-200 евро. И ако това ви изглежда много, може би сравнението между някои цени в Испания и България ще ви накара да се замислите. На първо място, очевидно в Испания няма екотакси за торбичките. И вместо да се продават за 50 ст., те струват 2 евроцента, или "цели" 4 стотинки. Което не е единствената причина да ги напълните с покупки. Прясното мляко например струва 50-60 цента за литър, или 1-1,20 лв. В българските магазини опаковката започва от 1,70 лв. Цените на трапезното вино във Валенсия тръгват от 1,10 евро, или 2,20 лв. "В толкова евтина течност не може да има гроздов сок", убеждават ни у нас. Испанците обаче не мислят така и с удоволствие си пият сангрията. А етикетите на повечето бутилки с гроздов еликсир варират между 3 и 5 лв. Изключително изгодно може да си купите всякакви захарни изделия. Луксозни марки шоколади, които у нас са по 3,50-4 лв. за 100 грама, там, дори и без промоция, излизат 2 лв., при това за 150 грама. Половин килограм пакетирано смляно кафе струва 2 лв., като за тази цена избирате между няколко сорта. 6 консерви с риба тон са 7 лева. Докато у нас бройката върви по 2 лв. Ценителите на рибните изкушения ще бъдат впечатлени и от огромното разнообразие на пресни и охладени риби, морски дарове, пастърми и консерви на прилични цени. Консерва от миди например върви по 1,50 лв. Мариновани местни рибки, които са идеален заместител на хайвера към препечената филийка, излизат една идея по-скъпо. 100 грама сьомга, без да е на промоция, се продава за малко над 3 лв. 100 грама от прочутия испански хамон - сушен по специален метод свински бут, може да се намери за 3,60 лв.

Дамите в Испания имат шанса да се почувстват значително подмладени и по-харесвани благодарение на доста евтината козметика. Крем против бръчки с хайвер на реномирана марка струва 7 евро, или 14 лева, докато в България същото количество се търгува няколко пъти по-скъпо. По-обикновените подмладяващи кремове с филтри против бръчки в Испания са по 5-6 лв. Крем за тяло от 200 мл излиза по-малко от 2 лв. Шампоаните са по 3 лв. за половин литър. Дрехи и електроуреди също може да намерите по-евтино в Испания, но разликите в цените не са толкова фрапиращи, колкото при хранителните стоки. Маслен радиатор за зимата например във Валенсия ще си вземете за 40 лева, а духалка за 20 лв., колкото вървят на места и у нас. Ботушите от естествена кожа във Валенсия се търгуват за по 100-150 лева, зимните обувки със средна височина са по около 100 лв.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай