Порошенко води Борисов в гимназията в Болград

Премиерът Бойко Борисов заминава днес на официална двудневна визита в Украйна по покана на държавния глава на страната Петро Порошенко.
Повод за посещението е 160-тата годишнина на българската гимназия „Георги Сава Раковски" в Болград. Възпитаник на първото учебно заведение, открито през Възраждането, е и самият президент на Украйна. Порошенко лично ще заведе Борисов в гимназията.
Борисов и Порошенко имаха среща на четири очи миналата седмица в Ню Йорк. Там двамата участваха в 73-ата сесия на Общото събрание на ООН. Тогава българският премиер съобщи във Фейсбук, че с Порошенко са обсъдили предстоящата визата в Украйна и допълни, че тя се подготвя заедно с вицепремиера Валери Симеонов.
Българската гимназия „Георги Сава Раковски" е създадена на 28 юни 1858 година в гр. Болград, Румъния (днешна Украйна). Учебното заведение е първата гимназия, открита от будни възрожденци от българската общност.
Преди това проект за българско средно училище в Бесарабия е разглеждан многократно, но така и не получава развитие заради руската политика за създаване на централизирана образователна система. Развитието му става възможно чак след Кримската война, когато Болград с около 40 български колонии е присъединен към Молдова.
Така, на 28 юни 1858 година княз Никола Богориди издава официална грамота, която подробно урежда статута на Болградско централно училище, неговото финансиране и управление.
Почти веднага членове на настоятелството се опитват да наложат обучението на български език и в 25-те начални училища в Румънска Бесарабия. Това не се нрави на администрацията, която се опитва да интегрира гимназията в румънската образователна система. Спорът създава напрежение между двата органа.
Местните и централните власти предприемат многократни опити да разширят преподаването на румънски език и да въведат румънските програми по предмети като история.
През 1861 година Болградската гимназия създава своя собствена печатница, която функционира до 1878 година. В нея са отпечатани повече от 70 книги, главно учебници и учебни помагала, използвани в много български училища. Там се печатат и различни брошури и периодични издания, като „Общ труд" и открито политическият „Български глас". От печатницата на Болградската гимназия излизат и първите издания на няколко художествени книги, като „Ловчанският владика" на Теодосий Икономов и „Изгубена Станка" на Илия Блъсков.
След възстановяването на руската власт в Южна Бесарабия през 1878 година в гимназията се засилват процесите на русификация.
Години по-късно, през 2001 се подписва дълго чаканият протокол между България и Украйна, съгласно който преподаването в гимназията преминава на български език.
Сред видните възпитаници на гимназията са Александър Малинов, Ангел Кънчев, ген. Данаил Николаев, акад. Александър Теодоров-Балан и много други бележити българи.
Вуйчото на Ангел от Пазарджик проговори и разплака Бъ...
Бившият и бъдещ премиер на Словакия ще маха Шенген
Асен Василев каза тъжната истина на протестиращите ми...
Социолози разнищиха битката за кмет на София, чии са...
Борисов лично при Ердоган. Сватбата на годината в Тур...
Стана ясно кой стои зад атентата в Анкара, шокът е го...
Нидерландия се тресе, отрязаха много важен енергиен и...