За местния вот ще търсим по-широка коалиция

До април БСП ще има кандидат-кмет за София

За местния вот ще търсим по-широка коалиция | StandartNews.com

Калоян Паргов, председател на Градския съвет на БСП-София

- Г-н Паргов, преди дни направихте промени в Изпълнителното бюро на ГС на БСП, които бяха коментирани от ваши съпартийци като "партиен рекорд". Кое наложи промените и как отговаряте на обвиненията за "нездрав апаратен климат"?

- Тези промени не са самоцелни, те бяха предшествани от една голяма дискусия за това в какво състояние се намира БСП и какво трябва да излъчва пред обществото след загубата на предсрочните парламентарни избори. Подходът, който избрахме, е от долу на горе да започнем с тези дискусии, следствие на което се стигна до този пленум на градския съвет. На него ние разгледахме насоките и начертахме мерките за подобряване организационното и функционално състояние на градската партийна организация. Съгласно устава, право на председателя е да избере екип, който да изпълнява тези задачи.

- Коментарите се появиха във вестник "Дума" относно освобождаването на заместника ви Николай Малинов, в крайна сметка разговаряхте ли с него?

- За съжаление с Николай последните два месеца имаме влошена комуникация. Днес се видяхме с него, констатирахме и двамата този проблем. Оказа се, че въпреки моите позвънявания и покани за заседание на бюрото и на градския съвет по някакъв начин не са стигали до него. Аз разбирам неговата ангажираност и с националното движение "Русофили" и в. "Дума", и всички тези ангажименти, които той е поел. Това не е знак на лично отношение към самия него, новото изпълнително бюро има нужда от по-голяма оперативност и още по-голяма ангажираност. С Николай се разбрахме, че продължаваме да работим, тъй като има много теми, по които ние можем да намерим общи линии на поведение и единодействие.

- Вие сте председател на най-голямата структура на БСП, но пловдивският лидер Георги Гергов подаде оставки след краха на изборите, след това бе преизбран. Защо не последвахте призива му за пълен цикъл отчет и избори в партията, за нов конгрес?

- Още веднага след предсрочните парламентарни избори на първото заседание на ИБ предложих, ако се прави пълен цикъл отчети и избори, той да не бъде само за определени общини с много ниски резултати, а да обхваща цялата партия и всички структури. Този подход не беше възприет. Впоследствие от дискусиите, които направихме в рамките на градската организация, се оказа, че в момента има много по-важни задачи от това да правим пълен цикъл отчети и избори, който отнемат от три до четири месеца.

- Къде са разделителните линии в БСП - между млади и стари, между "богати младоци" и "фараони"?

- За съжаление след 5 октомври се появи една нездрава дискусия и то в медиите. Лично моето отношение е отрицателно към такъв вид дискусия, тъй като това е свързано с вътрешнопартийни въпроси. Те трябва да бъдат изяснявани в съответните партийни форуми, а не чрез медиите. Не мисля, че трябва да делим партията на млади и стари, на богати младоци, на застинали фараони от годините, защото всеки един, без значение пол и възраст, има своите права и задължения.

- Местните избори са след по-малко от година. Имат ли столичните социалисти фаворит за кандидат-кмет? Новата история на България не помни като че ли "червен кмет" на София?

- Да наистина, 25 години БСП в столицата е в опозиция. Ние започнахме подготовката си за местните избори непосредствено след 5 октомври. Това включва един цикъл на подбор и обсъждане кандидатури за кмет на София и за районни кметове. Надявам се тази процедура да завърши към март-април и тогава вече да е ясно името на кандидата за кмет. Идеята на по-ранното издигане на всички тези кандидати е да могат още от сега да правят кампания и да се идентифицират в общественото пространство ида поставят различни проблеми и да търсят техните решения.

- Как ще се яви БСП на местните избори? От ЗС "Ал. Стамболийски" обявиха курс към АБВ, а това е най-големия ви коалиционен партньор?

- Ръководството на БСП научи от медиите в събота за решението на ЗС "Ал. Стамболийски". Това не го считам за коректно в рамките на едно коалиционно партньорство. Оказа се, че включително и председателят на партията Михаил Миков научи по телефона тази новина. Но нищо не ме учудва, така е в политиката - няма вечни приятели, има вечни интереси. По отношение на София, тъй като все пак местните избори изискват и местни коалиции в зависимост от спецификата, формулата, на която ще заложим, е коалиционен формат отвъд пределите на настоящата коалиция БСП-Лява България, каквото и да значи това.

- Възможно ли е коалиция между БСП и АБВ?

- Лично аз като дипломат по образование винаги държа на диалога. Не съм привърженик на сектантското отношение и на липсата на комуникация, дори и с партии от противоположния спектър на политическата система, имам предвид дясно-център.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай